Badania profilaktyczne uczestników Forum Ekonomicznego w Krynicy

1185

Krajowi producenci leków podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy (3-5 września br.) zamiast debatować przeprowadzą badania profilaktyczne uczestników. – Chcemy przypomnieć, że rozwój przemysłu farmaceutycznego w kraju to nie tylko wzrost gospodarczy, ale też budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego. Uwidocznił to szczególnie kryzys lekowy, który dotknął niedawno Europę – podkreśla PZPPF. 

 – Jesteśmy ważnym elementem systemu ochrony zdrowia, nasz rynek jest dla nas priorytetowy, a polski pacjent najważniejszy. Aby o tym przypomnieć, postanowiliśmy podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy zorganizować bezpłatne badania profilaktyczne. Dbamy o zdrowie Polaków od lat więc mamy w tym spore doświadczenie. Od dawna udowadniamy, że sektor farmaceutyczny może stać się nie tylko kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale również gwarancją bezpieczeństwa lekowego Polaków. – mówi Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

Z badań opinii publicznej wykonanych na zlecenie PZPPF w kwietniu br. wynika, że coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród zaniepokojonych, aż 74 proc. doświadczyło takiej sytuacji. Dlatego 80 proc. z nich uważa, że rząd powinien wpierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Niestety, nieustanna presja Ministerstwa Zdrowia na obniżki cen leków hamuje zdolności inwestycyjne krajowych wytwórców. Tymczasem inwestycje są konieczne, aby skutecznie konkurować na tym niezmiernie innowacyjnym rynku.

Komisja Ekonomiczna obniżyła ceny leków produkowanych w Polsce w 2015 r. o 22 proc. w stosunku do roku 2010. Od tamtego czasu resort zdrowia prowadzi politykę krótkowzrocznych oszczędności wymuszając kolejne obniżki. Dlatego krajowi producenci leków postulują wprowadzenie narzędzi preferujących wytwórców, którzy lokują produkcję leków w Polsce.

– Jeśli rząd planuje rozwinąć ten sektor gospodarki, należy w jak najszybszym terminie wdrożyć w życie proinwestycyjny system refundacji leków, który krajowym firmom pozwoli odważniej inwestować i opracowywać więcej nowych leków, a zagraniczne zachęci do lokowania produkcji w Polsce – mówi Barbra Misiewicz- Jagielak, wiceprezes PZPPF.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotował projekt takiego instrumentu wsparcia dla krajowego przemysłu farmaceutycznego – Refundacyjny Tryb Rozwojowy. Jednak Ministerstwo Zdrowia nie podjęło prac nad tym rozwiązaniem. – Przypominamy, że zanim zostanie wdrożony ten instrument już dziś obecne przepisy pozwalają brać pod uwagę przy ustalaniu ceny leku aktywność inwestycyjną jego producenta w Polsce. Potrzebna jest tylko dobra wola Ministerstwa Zdrowia – dodaje B. Misiewicz – Jagielak.

Rozwój krajowego przemysłu farmaceutycznego to nie tylko korzyści gospodarcze, ale i gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego Polski. Dla większości krajowych firm polski rynek jest priorytetowy, co oznacza, że w razie kryzysu na rynku najpierw dostarczą leki do polskich aptek.

– Powinniśmy być więc oczkiem w głowie naszego Rządu. I o to zabiegamy. Aby przypomnieć, że to polski pacjent jest w centrum naszej uwagi, zapraszamy na bezpłatne badania mające na celu wykrycie chorób układu krążenia i serca, które są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków oraz wczesne zdiagnozowanie cukrzycy będącej epidemią XXI wieku, a także na USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej – mówi Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.

Badania i konsultacje lekarskie będą się odbywać 3 września br. od godz. 13.00 do 18.00 oraz 4 września od godz. 9.00 do 18.00 w Strefie Zdrowia Domu Forum.

PZPPF reprezentuje 18 krajowych firm farmaceutycznych. Dostarczają one co drugi kupowany w polskich aptekach lek. Przemysł farmaceutyczny w Polsce jest liderem pod względem odsetka przedsiębiorstw innowacyjnych. Całkowita wartość wpływów budżetowych generowanych przez branżę wyniosła w 2015 r. około 4,35 mld zł. O tę wartość pomniejszyłyby się zasoby finansowe państwa, gdyby produkty farmaceutyczne pochodziły wyłącznie z importu.

Joanna Bolek, PZPPF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here