Bank Krwi sercem szpitala CZD

1410

Fundacja K.I.D.S. przeniosła Bank Krwi niemal na blok operacyjny w Instytucie“ Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Przez 40 lat transport krwi był torem przeszkód na blok operacyjny   Personel musiał pokonywać ponad 700-metrową trasę. Aż do teraz. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali ogłosił oficjalne zakończenie największego ze zrealizowanych dotychczas projektów.

Zmodernizowana Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi już działa w nowej lokalizacji. Bank Krwi w Centrum Zdrowia Dziecka nazywany jest „sercem szpitala”. Tylko w 2020 roku wydał już niemal 6 000 jednostek koncentratów krwinek i osocza. Od 40 lat jego wnętrza nie były odnawiane, a odległa lokalizacja nie sprzyjała walce o życie pacjentów. Fundacja K.I.D.S. postanowiła to zmienić. Czas na bloku operacyjnym jest kluczowy dla lekarzy i pacjentów – liczy się każda sekunda, dlatego lokalizacja Banku Krwi w jego sąsiedztwie jest tak ważna.

Modernizacja i przeniesienie Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej to projekt o wartości niemal 500 000 zł. Jego realizacja było możliwa, dzięki inicjatywie Fundacji K.I.D.S., która pod koniec 2019 roku zorganizowała wyjątkowy koncert “Wielcy Artyści Małym Pacjentom”. Podczas wydarzenia wystąpiły pro bono światowe gwiazdy opery – Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, a koncert poprowadziła Patrycja Piekutowska, prezes Fundacji K.I.D.S., wybitna skrzypaczka i ambasador Centrum Zdrowia Dziecka. Artystom towarzyszyła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, a całość poprowadził maestro Ruben Silva. Realizacja na światowym poziomie zgromadziła ponad tysięczną publiczność, a środki ze sprzedaży biletów i cegiełki od darczyńców zasiliły budżet projektu. Dodatkowo inicjatywę wsparła Fundacja Towarzystwo Przyjaciół CZD im dr n. med. Jolanty Chmielik, która pokryła koszty doprowadzenia poczty pneumatycznej oraz Fundacja Serce Dziecka, która zakupiła urządzenie chłodnicze oraz przekazała środki na organizację koncertu.

Blisko i nowocześnie

„Cały projekt był niezwykle przemyślany. Naszą nową Pracownię dzieli od bloku operacyjnego jedyne 30 metrów, a jej nowoczesne pomieszczenia i wyposażenie wspierają nas w codziennej pracy. Dla przykładu, bardzo dobrze została usytuowana i zaprojektowana ekspedycja.  Dzięki temu, iż zostało zamontowane okno podawcze, przyjmowanie i wydawanie krwi, i jej preparatów jest wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne dla pracowników – szczególnie w dobie koronawirusa” – mówi mgr Anna Kwiatek, która od ponad 25 lat koordynuje działania Pracowni.

Bank Krwi w IPCZD został wyposażony w sprzęt chłodniczy, w tym nowe zamrażarki do magazynowania osocza i lodówki, w których umieszczane są próbki pacjentów i odczynniki serologiczne. Zamontowana nowoczesna klimatyzacja zapewnia stałą, prawidłową temperaturę, która nie tylko poprawia komfort pracy, ale przede wszystkim stwarza odpowiednie warunki do przechowywania różnego rodzaju preparatów i prawidłowego działania analizatorów immunohematologicznych.

Fundacji K.I.D.S. zależało, aby poza dogodną lokalizacją, nowa Pracownia spełniała wszystkie współczesne standardy i wymagania technologiczne, a także była przyjaznym środowiskiem pracy. Właśnie dlatego w projekcie uwzględniono również pomieszczenia pracownicze, które przy 24-godzinnych zmianach są niezwykle istotne – pokój socjalny z wydzieloną częścią do spożywania posiłków oraz odpoczynku, a także łazienkę z kabiną prysznicową. Zadbano również o odpowiednią kolorystykę pomieszczeń, która ma wspomagać skupienie, zwiększać kreatywność oraz zmniejszać stres podczas pracy.

Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi współpracuje z 28 oddziałami i 10 poradniami IPCZD, w szczególności z Blokiem Operacyjnym, Oddziałem Intensywnej Terapii I, Oddziałem Intensywnej Terapii II.  (IW)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here