„Beef” z koronawirusem – #hot16challenge2

1337

Wzorowana na Ice Bucket Challenge akcja raperów”#Hot16challenge” zatrzęsła w 2014 r polskim internetem. Zebrała setki pochwał i rozrosła się do niesamowicie dużych rozmiarów. W roku 2020 została wznowiona.  Tym razem cel był jednak inny. Chodziło o zebranie pieniędzy na walkę z epidemią koronawirusa. Mogło się nie udać, ale jednak czas pokazał, że akcja po raz drugi osiągnęła sukces. Na powiązaną z nią zbiórkę wpłacono już 3 mln zł!

 Ogólnie mówiąc, #hot16challenge2 jest to akcja rozpoczęta przez polskiego rapera, Karola „Solara” Poziemskiego. Polegała na nakręceniu kawałka, składającego się z 16 wersów (tak zwanej „szesnastki”) na dowolnym beacie (podkładzie muzycznym) oraz nominowaniu kolejnych osób do zabawy. W tym roku cel akcji był inny, niż tylko zwykła zabawa. Autorzy dodawali do opisu link do zbiórki. Jej celem była pomoc polskim lekarzom w walce z narastającą epidemią. I udało się.

 Na konto fundacji po miesiącu od rozpoczęcia akcji wpłynęło już ponad 3 mln zł! To jest naprawdę ogromna suma pieniędzy. Co wpłynęło na tak duży sukces? Inicjatywa ludzi i fanów w to zaangażowanych. Kto by pomyślał, że do akcji dołączy nawet prezydent naszego kraju ze swoją szesnastką?  

 I naprawdę, nieważne, że ten występ spotkał się z ogromną krytyką wśród publiczności, a memy z nią związane były przez pewien czas popularniejsze, niż cała akcja. Myślę, że to właśnie takie nieoczekiwane występy wypromowały tę akcję najmocniej.

 Oczywiście, całe to przedsięwzięcie nie miałaby sensu, gdyby nie olbrzymi feedback społeczności. To właśnie dzięki fanom, nawet tym wpłacającym nieznaczne kwoty, ta suma urosła do 3 milionów zł. Twierdzę, że ta akcja przeszła już do historii polskiej muzyki, nie tylko hip-hopowej, a przecież jeszcze się nie skończyła. „Beef” w slangu raperów oznacza konflikt na tle artystycznym, ale w tej akcji uderza w koronawirusa.

Autor: Adam Daniluk, student dziennikarstwa na UKSW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here