Bez wizy do Uzbekistanu już wkrótce

1125

Od 1 stycznia obywatele 86 państw wjadą do Uzbekistanu bez wizy. Uzbekistan poszerza listę krajów, których obywatele mogą odwiedzać republikę bez zbędnych formalności. Jednocześnie podano, jak długo obywatele różnych państw mogą przebywać na terytorium Uzbekistanu bez wizy: bez ograniczeń czasowych (Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Mołdawia, Rosja, Ukraina);  do 60 dni (Kirgistan); do 30 dni (Polska, Austria, Hiszpania, Norwegia, Włochy, Wielka Brytania i inne); nie więcej niż 7 dni (od 1 stycznia 2020 r. – Chiny, w tym Hongkong, tylko jeśli jest bilet powrotny).

Podróżowanie po Uzbekistanie jest generalnie bezpieczne. Dotyczy to zwłaszcza centralnej i wschodniej części kraju (od wysokości Urgenczu), gdzie turystów jest zdecydowanie więcej. W bardziej turystycznych miastach, takich jak Chiwa, Buchara czy Samarkanda, należy oczywiście uważać na portfel i dokumenty – tym bardziej, że po wymianie dewiz na lokalną walutę ten pierwszy zostanie dość poważnie pogrubiony. We wschodniej części kraju turyści spotykają się raczej z pozytywnym zainteresowaniem – także na gruncie tego, że ich obecność wiąże się z możliwością szybkiego zarobienia większej ilości hajsu.

Największe zagrożenie w tym kraju wiąże się z właśnie z przekrętami na gruncie finansowym, przede wszystkim przy okazji korzystania z prywatnego transportu. Ceny za przejazdy należy potwierdzać w kilku punktach, a wcześniej dobrze jest dopytać o nie w miejscu, w którym nocujecie. Jest to ważne szczególnie na zachodzie, gdzie pierwsze podawane kwoty bywają wyciągane wprost z przepastnych otchłani kosmosu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here