Bezpieczne leczenie – ostrożności nigdy za wiele

1473

Troska o zdrowie – teraz, jak nigdy wcześniej – stała się nadrzędną wartością dla większości Polaków. „Zostaję w domu” to zasada, której obecnie staramy się przestrzegać wszyscy. Nie wychodzimy bez potrzeby na zewnątrz w obawie o siebie, ale też o naszych bliskich. Co jednak w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy, konsultacji medycznej? Czy idąc do lekarza możemy czuć się bezpiecznie? Jak sobie radzą z rozwiązaniem tego problemu centra medyczne?

Wielu pacjentów może potrzebować porady lekarskiej, a zadaniem przychodni jest jej udzielenie przy maksymalnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa. To zadanie można realizować za pośrednictwem telemedycyny i dedykowanych aplikacji mobilnych. Dzięki takim rozwiązaniom w sposób komfortowy i bezpieczny można skontaktować się z lekarzami telefonicznie, poprzez wideo czat lub czat i otrzymać poradę, e-zwolnienie, e-receptę czy e-skierowanie na badania diagnostyczne.

W ramach usług oferowanych np. przez Centrum Medyczne Damiana, pacjenci mają dostęp do bardzo szerokiej gamy specjalistów, m.in.: alergologa, diabetologa, endokrynologa, ginekologa, gastrologa, kardiologa, laryngologa, urologa, dietetyka, pediatry oraz innych. Ponadto, w razie konieczności, jeśli pacjent będzie wymagał dokładniejszej diagnozy, istnieje możliwość zaproszenia go na wizytę do danej placówki. Wówczas usługa wykonywana jest na miejscu – oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

– Zachęcamy pacjentów, zarówno abonamentowych, jak i tych nieposiadających u nas pakietu medycznego do korzystania z konsultacji telemedycznych. W razie konieczności mogą przyjść także na wizytę do naszych oddziałów. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację w kraju, dokładamy wszelkich starań, by szczególną uwagę poświęcić bezpieczeństwu pacjentów (np. poprzez zapewnienie środków ochrony osobistej, jak maseczki czy rękawiczki, oraz wzmożoną dezynfekcję wszystkich powierzchni w poradniach) – komentuje Dominika Korczak, kierownik Marketingu Centrum Medycznego Damiana.

Idziesz na wizytę? Poznaj środki bezpieczeństwa

Istnieją sytuacje, w których pojawienie się na konsultacji w przychodni jest konieczne – np. kiedy pacjent potrzebuje wykonania dodatkowej diagnostyki w poradni. W Centrum Medycznym Damiana już przy samym wejściu do przychodni pacjent ma mierzoną temperaturę, wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia oraz otrzymuje środek do dezynfekcji rąk. Na podstawie danych z ankiety i zgłaszanych objawów, pacjent kierowany jest przez pielęgniarkę do recepcji lub do gabinetu izolacyjnego – wyjaśnia Agnieszka Dziedzic-Pasik, dyrektor zarządzający Centrum Medycznym Damiana.

W recepcji również zostały zastosowane dodatkowe środki bezpieczeństwa. Stanowiska recepcyjne znajdują się za plastikową pleksą, a pacjenci podchodząc do recepcji mogą siadać tylko w wyznaczonych miejscach. Do tego udostępniane są maseczki, jednorazowe rękawiczki oraz żele do dezynfekcji, których w każdej chwili można użyć.

W tej szczególnej sytuacji nie można zapominać także o bezpieczeństwie personelu medycznego. Lekarze w gabinetach mają do dyspozycji maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz fartuchy. Dodatkowo są oni wyposażeni w przesłony stomatologiczne (stosowane np. podczas zabiegów). Przy kontakcie z pacjentem lekarz może także założyć gogle, kombinezon – wszystko w zależności od stanu zdrowia pacjenta, który jest sprawdzany przez pielęgniarki już przy wejściu do przychodni.

Dezynfekcja i jeszcze raz dezynfekcja

Ze względu na to, że wirusy potrafią utrzymywać się na powierzchniach plastikowych czy tworzywach sztucznych od kilku do kilkudziesięciu godzin, konieczna jest regularna i dokładna dezynfekcja całych przychodni. Centrum Medyczne Damiana w celu jak najdokładniejszej dezynfekcji przychodni stosuje specjalne dmuchawy, za pomocą których można wyczyścić wszystkie dostępne powierzchnie. Dezynfekcja odbywa się przez całą dobę. Dzięki urządzeniu, które przeznaczone jest właśnie do tego celu personel sprzątający dociera nawet w trudno dostępne miejsca w przychodni.

Wszystko to ma na celu usuwanie wszelkich bakterii i wirusów, które mogłyby osadzać się w przychodniach. Dmuchawy rozpylają alkaliczny, płynny preparat myjąco-dezynfekujący. W  zmaganiach z wirusem liczy się przede wszystkim szybkość działania i stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Centra medyczne powinny na bieżąco informować pacjentów – także poprzez wykorzystanie kanałów własnych jak strona internatowa czy profil na portalu społecznościowym, aby dostęp do służby zdrowia był jak najbardziej ułatwiony – podsumowuje Agnieszka Dziedzic-Pasik. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here