Bezpłatne testy wykrywające celiakię – 16 listopada w Warszawie

740

Celiakia jest jedną z najczęstszych, przewlekłych chorób gastrologicznych. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu. Występuje u około pół lub jednego proc. populacji. Niestety, nadal diagnozowana jest rzadko. Szacuje się, że tylko 10-15 proc. osób z celiakią ma ustalone rozpoznanie choroby i jest prawidłowo leczonych.

Przewlekłe bóle brzucha, nawracające biegunki, zaparcia, rozpoznana niedokrwistość czy niski wzrost takie mogą być objawy celiakii. Dzięki inicjatywie bezpłatnych testów oferowanych przez firmę Schär osoby zmagające się z tymi dolegliwościami będą mogły sprawdzić, czy chorują na celiakię.

Słaba rozpoznawalność celiakii wynika z bardzo różnorodnego obrazu klinicznego i przebiegu choroby. Wielu pacjentów, pomimo występowania u nich różnych problemów zdrowotnych, szuka pomocy u lekarzy pierwszego kontaktu oraz u specjalistów innych niż gastroenterolodzy, którzy nie uwzględniają celiakii w diagnostyce pacjenta.

Wstępna diagnostyka celiakii jest łatwa i mało inwazyjna. Polega na wykonaniu badania krwi w kierunku obecności przeciwciał, które są bardzo czułe i swoiste tzn. że obecne są u prawie wszystkich chorych na celiakię i rzadko u osób chorujących na inne niż celiakia choroby. Rozpoznanie i leczenie celiakii może przynieść pacjentowi korzyści zdrowotne i uchronić go przed powikłaniami nieleczonej choroby – zapewnia dr hab. n. med. Anna Szaflarska-Popławska, ze  Szpitala Uniwersyteckiego im. dra Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Z kolei Małgorzata Źródlak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, dodaje – Badania pokazują, że w Polsce chory na celiakię średnio dziewięć lat chodzi od lekarza do lekarza, próbując znaleźć przyczynę swoich problemów ze zdrowiem. Nasze Stowarzyszenie pomaga w przejściu na dietę bezglutenową osobom ze zdiagnozowaną celiakią, ale wspiera także każdą inicjatywę mającą na celu poprawę wykrywalności choroby i podnoszenie świadomości na jej temat. Dlatego mamy nadzieję, że akcja edukacyjna firmy Schär będzie pierwszym krokiem ku diagnozie kolejnych osób podejrzewających u siebie celiakię i zmagających się z różnymi jej powikłaniami.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich osób pragnących dowiedzieć się więcej na temat możliwych konsekwencji zdrowotnych wynikających z trwałej nietolerancji glutenu, firma Schär zaprasza na bezpłatne testy w kierunku celiakii, które odbędą się 16 listopada (w sobotę) w holu przy głównym wejściu do centrum handlowego Westfield Arkadia w Warszawie, al. Jana Pawła II 82 w godz. 10:00-20:00. Wystarczy wypełnić prostą ankietę na stronie Schär, oceniającą ryzyko wystąpienia choroby. Pierwszych 250 zarejestrowanych osób zostanie przebadanych pod okiem wykwalifikowanych pielęgniarek, a pozostali otrzymają testy do samodzielnego wykonania w domu. W sumie firma Schär udostępni aż 800 bezpłatnych testów. Na miejscu odbędą się także konsultacje z dietetykami oraz dyżurującym w określonych godzinach lekarzem. Pozytywny wynik testu nie jest ostateczną diagnozą, ale przyczynkiem do dalszej pogłębionej diagnostyki.

Nasze wydarzenie ma charakter pionierski, gdyż dotąd żadna firma nie umożliwiła skorzystania z bezpłatnych testów w kierunku celiakii na taką skalę. Chcemy edukować i podnosić świadomość na temat celiakii oraz nietolerancji glutenu wśród wszystkich grup wiekowych. Pragniemy również podkreślić, że dieta bezglutenowa nie jest sezonową modą, a przemyślaną decyzją popartą diagnostyką – mówi mgr inż. Nauk o Żywności, Wioleta Zysk, przedstawicielka Schär w Polsce. A jeśli się okaże, że lekarz zaleci dietę bezglutenową, pamiętajmy, że nie jest ona już wyzwaniem w dzisiejszych czasach – takie produkty są szeroko dostępne, bardzo smaczne, nie ograniczają kreatywności na talerzu, a co najważniejsze zmieniają życie na lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here