Kolagen jest bardzo cennym białkiem. Nadaje wytrzymałość i elastyczność skórze, kościom, mięśniom, chrząstce stawowej i więzadłom. Z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej. Ponieważ kolagen się nie odnawia, u osób starszych zachodzi swego rodzaju proces ogólnego niszczenia organizmu. A to stwarza problem we wszystkich aspektach. Pojawia się osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów, starzenie tkanek (powstawanie zmarszczek). Ponadto białka kolagenowe obecne w naszym ciele ulegają rozpadowi pod wpływem promieniowania słonecznego, zanieczyszczeń, wolnych rodników i niezdrowej żywności.
Kolagenowi szczególnie nie służy nadmiar cukru. Niszczą go także produkty końcowe zaawansowanej glikacji (AGE, ang. advanced glycation end products). AGE to toksyczne związki zawarte w grillowanym mięsie i produktach smażonych, których nadal spożywamy zbyt dużo. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów powoduje zmniejszenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów o 40 proc. osób, wpływa na gęstość kości w kręgach i w szyjce kości udowej.
Wpływ kolagenu na skórę i zmarszczki
Jedną z najbardziej znanych (i popularniejszych) funkcji kolagenu jest wpływ na skórę i zmarszczki. Badanie opublikowane w 2014 r., przeprowadzone na grupie kobiet w wieku od 35 do 55 lat wykazało wzrost elastyczności skóry po 4 tygodniach suplementacji, a zmniejszenie zmarszczek po ośmiu tygodniach. Obecnie kolagen stał się przedmiotem intensywnego marketingu. Kremy z kolagenem, napoje, kolagen w proszku, różne suplementy diety. Każdy oczywiście chciałby mieć tyle kolagenu, co dzieci, które mają mięciutkie policzki, brzoskwiniową skórę i elastyczne stawy. Niestety tak nie jest, bo z wiekiem organizm produkuje coraz mniej kolagenu.
Kolagen kontra cellulit
Cellulit pojawia się wówczas, gdy warstwa tkanki tłuszczowej pod skórą naciska na tkankę łączną. Powstają nierówności zwane pomarańczową skórką. To zjawisko może wzbudzać zaniepokojenie, ale cellulit ma od 80 do 90 proc kobiet: jest to więc normalne. Cellulit nie jest chorobą ani wadą.
Kolagen pomaga spalać tłuszcz i budować mięśnie, ponieważ zawiera dużo glicyny. Glicyna jest aminokwasem budującym kreatynę, która jest źródłem energii dla mięśni w trakcie wysiłku fizycznego. Badania przeprowadzone z udziałem starszych mężczyzn z sarkopenią (spadek masy mięśniowej związany z wiekiem), wśród uczestników zażywających kolagen wykazały, że zwiększyła się masa mięśniowa i zmniejszyła tkanka tłuszczowa.
Wpływ kolagenu na układ trawienny
Badanie z 2003 roku wykazało, że osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego mają niski poziom kolagenu. Być może uzupełnianie kolagenu będzie pomocne w odbudowywaniu tkanek wyścielających przewód pokarmowy i poprawie stanu jelit.
Jak zwiększyć spożycie kolagenu zawartego w żywności?
Kolagen występuje w tradycyjnych potrawach, które obecnie wyszły z mody lub w ogóle zostały zapomniane. Zaliczymy tu bulion z kury lub bulion z ryb (z ośćmi), kości ze szpikiem kostnym, jajka w galarecie, głowy i nóżki cielęce. Młodsze pokolenia nie lubią tych potraw, ponieważ są dla nich zbyt oślizgłe. Odrzuca ich od galarety.
Ale nasi dziadkowie zajadali się takimi potrawami. Znali ich właściwości wzmacniające. Moja mama nigdy by nie pozwoliłaby wyrzucić kości z kurczaka, ponieważ na nich gotuje zupę.
Nasi przodkowie na podstawie własnego doświadczenia zauważyli, że wszystkie potrawy zawierające kości gotowane na niewielkim ogniu poprawiały zdrowie. Osobom chorym i wracającym do zdrowia po chorobie podawano oczywiście bulion/rosół. Pozostałe wyżej wymienione potrawy wzmacniające jadali np. robotnicy oraz bon vivanci z czerwonymi policzkami i mocnym uściskiem.
Jeśli nie masz możliwości ugotowania bulionu na kościach, możesz kupić żelatynę w proszku. Anglicy z takiej żelatyny przygotowują desery (takie jak Jell-O).
Kolagen jest obecnie jednym z najpopularniejszych suplementów diety. Większość producentów sprzedaje hydrolizowane peptydy kolagenowe (hydrolizat kolagenu), co oznacza, że aminokwasy są już rozdzielone, aby ułatwić ich trawienie i wchłanianie.
Jednak cudów nie oczekujmy. Badania pokazują, że suplementy dają efekty u osób starszych i cierpiących na choroby takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Natomiast osoby zdrowe, które się zdrowo odżywiają, nie zauważą różnicy.
Źródło Poczta Zdrowie