Biegi na orientację- czyli nowy wymiar biegania

1607

Odwołane duże imprezy sportowe z powodu epidemii? Brak możliwości wspólnych treningów podtrzymujących formę? Kilku biegaczy znalazło na to rozwiązanie.  Klub zrzeszający amatorów biegu na orientację – PUKS „Młode Orły” Nowy Dwór Mazowiecki pracuje nad ciekawą inicjatywą. Przedsięwzięcie pozwoli pasjonatom biegania na korzystanie z treningów w  weekendy tuż po zakończeniu epidemii koronawirusa.

Bieganie to najprostsza, najbardziej naturalna forma ruchu dla zdrowia. Daje najlepsze rezultaty i – co najważniejsze – niewiele kosztuje. Bieganie zmniejsza ryzyko chorób serca  i układu krążenia. Dzięki biegom na orientację zapomnisz o kolejnych pokonywanych kilometrach, poprawisz inteligencję, zrelaksujesz się i pokochasz otoczenie natury i lasu.

Czym jest bieg na orientację?

Biegi na orientację to sport polegający na łączeniu biegu z umiejętnością posługiwania się mapą w celu odnalezienia punktów kontrolnych umiejscowionych w lesie. Na mapie znajduje się trasa z punktami do których samemu należy wybrać drogę dotarcia. Istotą BnO jest pokonanie wyznaczonej trasy w odpowiedniej kolejności, w jak najkrótszym czasie.

Bieganie po zakończeniu epidemii

Z powodu epidemii wszystkie imprezy sportowe zostały odwołane. Nasz projekt „Letnie Zawody Treningowo- Kontrolne” umożliwi biegaczom treningi w lesie, zastępujące odwołane zawody. Będzie on także kontynuacją zimowego cyklu organizowanego od kilku lat przez klub (Zimowe Zawody Treningowo- Kontrolne). Letnia odsłona cyklu treningów będzie możliwością na poznanie tej dyscypliny przez wielu biegaczy ulicznych, którzy nie mieli wcześniej styczności z mapą i kompasem. Treningi będą ogólnodostępne. Mapy z trasami projektowanymi i rozstawianymi na bieżąco będą gotowe do udostępnienia drogą mailową lub stacjonarnie w miejscu treningu. Zależy na ile pozwoli nam sytuacja epidemiologiczna. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się z amatorami biegania na orientację na leśnych ścieżkach !

Autorka: Natalia Filipczak, studentka dziennikarstwa na UKSW

Więcej informacji wkrótce na naszym Facebooku: PUKS Młode Orły Nowy Dwór Mazowiecki oraz Instagramie: puks_mlode_orly    

Foto; http:// /fotopoligraf.pl/  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here