Biofarmaceutyczna firma AstraZeneca zainwestuje w Polsce 1,5 mld zł

645

Polska przyciąga kolejnych, zagranicznych  inwestorów. Inwestycje o wartości blisko 21 mld zł – to efekt niespełna półtora roku działania Polskiej Strefy Inwestycji. Wydano łącznie 432 decyzje. W naszym kraju inwestuje m.in. globalna firma biofarmaceutyczna AstraZeneca. Właśnie postanowiła przeznaczyć na działania B+R w Polsce 1,5 mld zł. Decydują o tym m.in. sprzyjające warunki do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej oraz dobrze wykształcona kadra.

Polska to dziś doskonałe miejsce do prowadzenia i rozwijania biznesu. Nasza atrakcyjność inwestycyjna wynika z wielu czynników, m.in.  w.takich jak stabilność makroekonomiczna, dobrze wykształceni pracownicy i kadra menedżerska, wysoka jakość oferowanych produktów i usług czy też dogodne położenie w sercu Europy. Dlatego tym bardziej cieszy mnie decyzja zarządu AstraZeneca, która zdecydowała się zainwestować w najbliższych latach w naszym kraju  1,5 mld zł w budowę ekosystemu biotechnologicznego i life science – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

O tej inwestycji poinformowali 22 stycznia w Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne, premier Mateusz Morawiecki i prezes AstraZeneca Leif Johansson.

– Nasza firma zdecydowała się na tak dużą inwestycję właśnie w Polsce z powodu sprzyjających warunków do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Obok dostępu do dużej liczby doskonałych absolwentów kierunków medycznych, doceniamy rozwiązania legislacyjne premiujące działalność badawczo-rozwojową, które zaczęły się pojawiać od 2016 roku, takie jak ulga IP Box, czy ulga na działalność badawczo-rozwojową – podkreślił dr Jarosław Oleszczuk, prezes AstraZeneca Pharma Poland. I dodał: – W ciągu  najbliższych 5 lat planujemy zainwestować ponad 1,5 miliarda złotych, z czego większość zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój warszawskiego globalnego centrum badawczo-rozwojowego.

Po co powstała Polska Strefa Inwestycji?

Aby lepiej wykorzystać potencjał inwestycyjny polskiej gospodarki, przeprowadziliśmy gruntowną reformę Specjalnych Stref Ekonomicznych. Od 5 września 2018 r powstała Polska Strefa Inwestycji. Dzięki niej zwolnienia podatkowe są dostępne dla inwestorów w całej Polsce.

Analiza danych dotyczących funkcjonowania PSI do końca 2019 r., wskazuje na to, że radykalnie zwiększył się udział inwestycji poza obszarem Specjalnych Stref Ekonomicznych. Już w grudniu 2018 r. połowa inwestycji była całkowicie realizowana poza terenem stref, w połowie 2019 r. wzrósł on do 85 proc., aby w całym 2019 r. ustabilizować się na poziomie 55 proc. ogólnej wartości inwestycji, przekonuje Ministerstwo Rozwoju.

Podsumowanie funkcjonowania PSI (2018-2019)

Od początku istnienia (od 5 września 2018) Polskiej Strefy Inwestycji do końca grudnia 2019, wydano 432 decyzje (319 z nich dla firm z polskim kapitałem – 74 proc. Deklarowana wartość przedsięwzięć w okresie obowiązywania PSI to ok. 20,9 mld zł (9,3 mld zł firm z polskim kapitałem – 44 proc.). Powstanie niemal 8,5 tys. nowych miejsc pracy (ok. 3 tys. stworzą firmy z kapitałem polskim – 36 proc.).

Tylko w 2019 r. wydano 349 decyzji o wsparciu i pozyskano inwestycje o wartości 15 mld zł. Inwestorzy zadeklarowali utworzenie 6,2 tys. nowych miejsc pracy.  W strukturze realizowanych w Polsce inwestycji, objętych wsparciem w ramach SSE i PSI, stopniowo wzrasta udział inwestorów krajowych. O ile w latach 2016-2018 ich średni udział liczony wartością zadeklarowanych inwestycji wyniósł 29 proc., to w 2019 r. wzrósł on do 44 proc. z wartością inwestycji szacowaną na 6,6 mld zł.

W tym samym okresie znacząco wzrósł również udział podmiotów polskich w liczbie projektów inwestycyjnych: z 60 proc. w 2016 r. do 75 proc. w 2019 r. Polscy przedsiębiorcy, realizujący 262 projekty, zadeklarowali stworzenie 2045 miejsc pracy w 2019 r.

Wśród 10 największych inwestorów, którzy skorzystali z systemu wsparcia oferowanego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, znalazły się również  firmy polskie: Orlen, Impexmetal czy Anwil.

Najwięcej inwestycji w 2019 r. pozyskały strefy: Katowicka (10,6 mld zł) i Wałbrzyska (9,5 mld zł). Następnie się plasują – TSSE Euro-Park Wisłosan (7,1 mld zł), Łódzka (6 mld zł), SSE Euro-Park Mielec (4,6 mld zł), Pomorska SSE (4,4 mld zł), Krakowski Park technologiczny (4,3 mld zł), Kostrzyńsko-Słubicka SSE (4,1 mld zł), Warmińsko-mazurska (2,6 mld zł), Legnicka SSE (2,1  mld zł), Suwalska (1,4 mld zł), SSE Starachowice (1,2 mld zł), Słupska (728 mln zł), Kamiennogórska (541 mln zł).

Program wsparcia inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej na lata 2011-2030

W celu zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Polski, niezależnie od wdrożenia ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, od 1 października 2019 r. rząd wprowadził zmiany w jednym z kluczowych programów wsparcia inwestycji – Programie wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030.

Program opiera się na mechanizmie udzielania dotacji inwestycyjnych przez rząd, w celu pobudzenia wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Dla zapewnienia  stabilności Programu wydłużyliśmy jego czas trwania o dalsze 7 lat – do 2030 r. i zwiększyliśmy jego budżet o 1,1 mld zł – do kwoty 2,6 mld zł.

Ten Program to jeden z filarów służących dynamizacji inwestycji w Polsce. Dzięki temu programowi udało nam się przyciągnąć inwestycje takich globalnych firm jak: LG Chem Wrocław Energy (Korea),  Mercedes Benz – Manufacturing Poland (Niemcy), JP Morgan (USA), Nokia Solutions and Networks (Finlandia), Toyota Motor (Japonia), BASF (Niemcy), Shell Polska (Holandia), XEOS -GE Aviation Lufthansa (Niemcy/USA), Umicore Poland (Belgia),  SK HI-Tech Battery Materials Poland (Korea), Johnson Matthey Batteries Poland (Wlk. Brytania).

AstraZeneca

Globalna firma biofarmaceutyczna AstraZeneca jest obecna na polskim rynku już od blisko 30 lat. Polski zespół pracowników uczestniczy w wielu projektach badawczych o zasięgu globalnym. Decyzja o tak dużej inwestycji oznaczać będzie jeszcze szersze niż dotychczas zaangażowanie kadry akademickiej w realizację różnych badań oraz dalszy transfer know-how i technologii do Polski. (MR)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here