Biznes wzmocniony designem

1164

Wzornictwo przemysłowe to nie tylko piękny design produktów i optymalizacja technologii wytwarzania, ale również maksymalizacja zysków i budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy przywiązują coraz większa wagę do biznesowej strony wzornictwa. Atrakcyjne rynkowo produkty, proste we wdrożeniu i łatwe w użytkowaniu zapewniają firmom sukces komercyjny. Potwierdzili to uczestniczy 14. międzynarodowej konferencji  poświęconej „Innowacyjności i kreatywności w gospodarce” zorganizowanej 23 czerwca przez Urząd Patentowy RP przy współudziale Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, Światowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz Giełdy Papierów Wartościowych.

Konferencja nawiązywała tematycznie do zainicjowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii tygodniowego planu wydarzeń związanych z obchodami 21 czerwca Dnia Przedsiębiorcy, aż do przypadającego 29 czerwca Światowego Dnia Wzornictwa Przemysłowego.

Tematem przewodnim konferencji  Urzędu Patentowego RP był „Biznes wzmocniony designem – w czasie COVID i post-COVID”, ponieważ czas pandemii, który wymusił na wielu przedsiębiorcach dokonanie zmian w ich firmach miał niemały wpływ także na pracę projektantów. Wiele firm z sukcesem zmieniło w tym czasie strategie dotyczące swoich marek, szybko odpowiadając na nowe wyzwania i potrzeby rynku.  Przedsiębiorcy wymieniali się doświadczeniami  dotyczącymi transformacji biznesowej w ciągu ostatnich miesięcy i planami działania po pandemii z uwzględnieniem roli designu w projektowaniu produktów.    

– Koncentrujemy się na designie i prawnych formach jego ochrony oraz znaczeniu gospodarczym tego wzornictwa w czasie pandemii.  Wzory odgrywają bardzo ważną rolę w kreowaniu popandemicznej rzeczywistości. Wzór to przede wszystkim atrakcyjność wizualna i estetyczna, którą kierujemy się najczęściej dokonując zakupów. Przedsiębiorstwa które zajmują się technologiami i wprowadzają na rynek najnowsze rozwiązania równie wiele czasu poświęcają na design, bo wiedzą, że finalnie konsumenci ocenią to co jest widoczne na zewnątrz. Ochrona wzornictwa przemysłowego daje firmom wiele korzyści – przekonywała podczas konferencji Edyta Demby Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP.

Ochrona wzoru przemysłowego chroni przede wszystkim przed kopiowaniem. Skala podrabiania towarów jest niesamowita. Na skutek podrabiania towarów i znaków towarowych polski budżet traci każdego roku 2,2 mld euro. – Kopiowane jest wszystko od mebli, poprzez ubiory, obuwie, perfumy, po towary luksusowe. Czasem kopiujący ponoszą duże nakłady związane z ich podrabianiem. Najskuteczniejszą ochroną przed kopiowaniem  i podrabianiem jest prawna rejestracja wzorów – zachęcała prezes UP RP.  

Po pandemii przedsiębiorcy i projektanci będą musieli na nowo budować rzeczywistość wzorniczą. Do nowych warunków będzie musiał się dostosować również Urząd Patentowy RP, dlatego wspólnie z Ministerstwem Rozoju, Pracy i Technologii przygotowano projekt nowego prawa własności przemysłowej w tym zakresie.

– Podpisałem już wniosek o wpisanie projektu tej ustawy do wykazu prac Rady Ministrów. A zatem już w tej chwili wchodzimy na ścieżkę formalną zmierzającej do tego, żeby dokument w postaci ustawy integrującej wiele kwestii ujrzał światło dzienne. Staraliśmy się dołożyć wszelkich starań, żeby ta ustawa była syntetyczna i jak najkrótsza. Kładliśmy nacisk na skracanie i upraszczanie procesu decyzyjnego i zmniejszanie kosztów rejestracji patentów, wzorów przemysłowych, użytkowych i znaków towarowych. Liczę na to, że w czasie prac legislacyjnych nad tą ustawą uda nam się uniknąć komplikacji – poinformował podczas konferencji prof. Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wiceminister dodał, że z punktu widzenia polityki przemysłowej design ma znaczenie priorytetowe dla twórców i gospodarki. Jest językiem komunikacji za pośrednictwem którego możemy zmieniać nawyki, postawy i zachowania.  – W Polsce mamy wysoki potencjał kadry wzornictwa przemysłowego i dobrze wykorzystujemy go w praktyce.  Design jest jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Akcje firm skoncentrowanych na designie idą w górę. Jak gospodarka się rozkręca to społeczeństwo także korzysta. Do tego potrzebna jest efektywna ochrona wzornictwa. Z dużym uznaniem odnoszę się do aktywności Urzędu Patentowego w tym zakresie.

W odrębnym bloku tematycznym podczas konferencji 23 czerwca przedstawione zostały różnego rodzaju formy wsparcia dla przedsiębiorców i dostępne w tym zakresie narzędzia, w tym m.in. związane z ochroną własności intelektualnej, które są niezbędnym elementem wzmacniającym konkurencyjność firm, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here