Blisko 1,5 mln zł od NFOŚiGW dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

254

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 6 września podpisał umowę z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie, dzięki której otrzyma blisko 1,5 mln złotych dotacji na kampanię „Dotknij natury”.

W ramach programu priorytetowego 7.2 Edukacja Ekologiczna zostanie zrealizowane przedsięwzięcie pn. Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz ochrony klimatu i bioróżnorodności: „Dotknij natury”. Z projektu, który rusza już 1 października skorzystać może każdy, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych.

Dziś mamy 1,5 mln, środki skierowane do młodzieży na edukację ekologiczną, na przybliżanie się do natury, na bliską integrację z naturą, ale też integrację środowiska dzieci zdrowych z dziećmi z niepełnosprawnościami. To jest w tym wszystkim kluczem, że z jednej strony bliskość natury, a z drugiej relacji ludzkich, budowanie od samego początku, od pierwszych lat, by nie tworzyć barier, a je likwidować – mówi Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek sejmu RP.

Główne działania projektowe będą prowadzone dla dzieci z klas 4-8 szkoły podstawowej oraz nauczycieli i mają na celu przybliżenie osobom z niepełnosprawnością zagadnień związanych z ochroną środowiska i przyrody oraz zrównoważonym rozwojem. Kampania będzie zawierała także bardzo ważny element, jakim jest aktywizacja i integracja dzieci z niepełnosprawnością z dziećmi pełnosprawnymi.

Działania edukacyjne to dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jedno z kluczowych zadań. Program Edukacja Ekologiczna wspiera edukację młodego pokolenia. Cieszy nas niezmiernie fakt, że wspieramy finansowo projekt, z którego skorzystają osoby z niepełnosprawnościami oraz pełnosprawni. Bardzo ważnym elementem tej kampanii jest integracja i aktywizacja dzieci, podczas której przybliżone zostaną im zagadnienia związane z ekologią integralną – mówi Sławomir Mazurek, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

W ramach kampanii zostaną przeprowadzone liczne działania tj. wydanie książki edukacyjnej w wersji papierowej oraz elektronicznej. Powstaną scenariusze lekcji nawiązujące do książki oraz platforma internetowa. Dostępne będą również nagrania lekcji pokazowych. Przewidziana jest współpraca z influencerami z branży edukacyjnej i ekologicznej oraz promocja w mediach społecznościowych. Zostanie przeprowadzony konkurs na esej, a nagrodą dla zwycięzców będzie udział w szkole letniej. Odbędzie się również bieg charytatywny z piknikiem edukacyjnym. W ramach warsztatów przewidziano lekcje pilotażowe na podstawie scenariuszy lekcji, lekcje pokazowe oraz konferencję.

Jednym z działań edukacyjnych będzie również budowa ścieżki edukacyjnej na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach wzdłuż alei jej imienia. Na odcinku ok. 600 metrów do bramy południowej zostanie zamontowane min. 10 tablic tematycznych związanych z tematyką książki oraz scenariuszy lekcji. Tablice będą zawierały treści w wersji ilustracyjnej, dotykowej lub opisowej, dostępne dla osób widzących jak i niewidzących. Ścieżka będzie połączona i uzupełniona informacjami w ramach systemu NaviLens (dwie aplikacje).

Umowa została podpisana 6 września 2023 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW i Pawła Kacprzyka, prezesa Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie. Na uroczystości obecni byli również: Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP, Adam Lubiak, doradca Ministra Obrony Narodowej, Jeremia Bożena Zych, skarbnik, Artur Niegrzybowski, dyrektor administracyjny oraz Dorota Kosewska, koordynator projektu. 

Biuro Prasowe NFOŚiGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here