Budynki drukowane w 3D

1039

Naukowcy z Teksasu opracowali metodę drukowania ekologicznych budynków w 3D przy użyciu lokalnej gleby. Technologia przyjazna dla środowiska mogłaby potencjalnie zastąpić beton i zrewolucjonizować sektor budowlany. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej technologia ma być zrównoważoną alternatywą dla betonu, który odpowiada za około 7 proc. emisji dwutlenku węgla.

Sarbajit Banerjee, profesor chemii oraz materiałoznawstwa i inżynierii na Uniwersytecie A&M w Teksasie, szef zespołu badawczego, powiedział, że technologia 3D która pozwoliła drukować całe fasady architektoniczne. Jednak zapewnienie zgodności takich konstrukcji z obowiązującymi przepisami budowlanymi nadal pozostaje wyzwaniem, podaje dziennik Guardian.

Beton pozostaje podstawowym materiałem używanym w wielu projektach budowlanych, ale nie można go poddać recyklingowi, a jego produkcja i transport wymagają dużej ilości energii. Celem zespołu badawczego jest drukowanie struktur przy użyciu rodzaju gleby, którą można znaleźć w każdym ogrodzie.

– Chociaż powszechne stosowanie betonu zdemokratyzowało dostęp do mieszkań i umożliwiło rozwój miast, wiąże się ono ze znacznymi kosztami środowiskowymi – powiedział Banerjee. – Przejście na beton do druku 3D grozi eskalacją tego problemu. My wyobrażamy sobie nowy wzorzec konstrukcji, który wykorzystuje materiały pochodzenia naturalnego. Wykorzystanie takich materiałów pozwoli na dalszy rozwój projektów budowlanych, które są specjalnie dostosowane do potrzeb lokalnego klimatu. Postrzegamy to jako sposób na zapewnienie godnych warunków mieszkaniowych najbardziej potrzebującym populacjom na całym świecie – dodał.

Co więcej, użycie lokalnych materiałów zmniejszyłoby potrzebę transportu betonu na duże odległości, dodatkowo zmniejszając wpływ budownictwa na środowisko. Naukowiec dodał, że teraz zespół pracuje nad poprawą nośności gleby. Gdy będą już znane ograniczenia tej technologii, Banerjee i jego zespół planują zbadać, w jaki sposób może będzie ją wykorzystać na innych planetach.

– Postrzegamy te badania nie tylko jako sposób na zastąpienie betonu, ale także jako umożliwienie budowy w trudnych warunkach. Na przykład pracowaliśmy nad rozwiązaniem problemu budowy dróg na terenach subarktycznych w każdych warunkach pogodowych. Technologia ta może pewnego dnia zostać wykorzystana poza ziemią, do tworzenia osad na Księżycu, a nawet na Marsie – powiedział. Wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here