CBA podjęło kontrolę w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych

1688

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych – dowiedziała się PAP. Kontrola dotyczy umów dzierżawy powierzchni i aparatury Instytutu prywatnym firmom.

Podjętą 18 lutego kontrolę CBA w siedzibie Instytutu potwierdziła PAP rzeczniczka prasowa ITME Patrycja Skoczek i zapewniła, że jednostka w pełni współpracuje z kontrolującymi funkcjonariuszami Biura. Podała, że kontrola dotyczy podejmowania i realizacji decyzji związanych z rozporządzaniem mieniem – w zakresie wybranych umów zawieranych przez Instytut.

„W szczególności dotyczy to zasad współpracy Instytutu ze spółkami EPI LAB oraz ENT SA. Dr inż. Włodzimierz Strupiński był prezesem zarządu pierwszej ze spółek oraz wyłącznym właścicielem drugiej spółki” – powiedziała PAP rzeczniczka. ITME w swojej siedzibie organizuje konferencję prasową, aby poinformować dziennikarzy o przyszłości grafenu.

Również Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że w połowie lutego kontrolę w Instytucie podjęli funkcjonariusze departamentu postępowań kontrolnych CBA.

Według informacji PAP CBA sprawdza, jak podejmowano i realizowano decyzje o rozporządzaniu mieniem ITME – Instytut w latach 2011-15 miał zawierać umowy dzierżawy ze spółkami handlowymi, które osobowo są powiązane z pracownikami ITME. Umowy dotyczyły biur, laboratoriów oraz znajdujących się w nich instalacji, maszyn i urządzeń technologicznych a także samej aparatury badawczo-naukowej.

Kontrolujący będą sprawdzać, czy wysokość czynszu dzierżawnego była niekorzystna dla Instytutu – prawdopodobnie koszty ponoszone przez ITME były niewspółmierne do wysokości uzyskiwanych opłat.

Kontrola CBA powinna potrwać trzy miesiące – do połowy maja. Zgodnie z ustawą szef CBA w szczególnie uzasadnionych przypadkach ma prawo przedłużyć ją maksymalnie o sześć miesięcy.

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych zatrudnia blisko 250 osób, jest jednostką badawczo-rozwojową prowadzącą prace w zakresie szeroko rozumianej inżynierii materiałowej, elektroniki, fotoniki, nanotechnologii. Prowadzone są tu też prace nad materiałami nowej generacji, m.in. grafenem.

Dr inż. Włodzimierz Strupiński jest nazywany w mediach „ojcem polskiego grafenu”. Przez 34 lata pracował w ITME.

PAP – Nauka w Polsce, Aleksander Główczewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here