W szpitalu klinicznym nr 1 lubelskiego Uniwersytetu Medycznego działa centrum okulistyki dziecięcej, do którego trafiają mali pacjenci z kilku województw: lubelskiego, podkarpackiego oraz części mazowieckiego. Na oddziale okulistyki dziecięcej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 leczy się rocznie około tysiąca dzieci ze schorzeniami oczu. Kolejne kilka tysięcy jest pod opieką przyszpitalnej poradni. Jest to oddział, który standardowo leczy schorzenia wieku dziecięcego: chorobę zezową, retinopatię wcześniaczą, różnego rodzaju niedrożność dróg łzowych oraz wrodzoną zaćmę.
– Wykonujemy też witrektomię oraz zabiegi jaskrowe – mówi „Naszemu Dziennikowi” prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki UM w Lublinie oraz prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Obecnie, dzięki zacieśnieniu współpracy z prof. Anselmem Jünemannem, światowej sławy okulistą z Niemiec, mali pacjenci będą mogli skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny. Między innymi chodzi o nowoczesne badania genetyczne, dostęp do terapii genowych oraz nowe metody diagnostyki i leczenia wrodzonej jaskry i zaćmy u dzieci. Profesor będzie u nas teraz częstym gościem.
Z konsultacji u niemieckiego specjalisty skorzystała już m.in. 3-letnia Róża, która urodziła się z wadą rozwojową tarczy nerwu wzrokowego. – Przyjechaliśmy do Lublina aż z Wielkopolski, bo dotarła do nas informacja, że tutaj otrzymamy profesjonalną poradę, o którą nie tak łatwo w tej dziedzinie. Wizyta przebiegała spokojnie i sprawnie. Zamierzamy być w stałym kontakcie z kliniką, bo liczymy na to, że uda się poprawić widzenie naszej córki, co pomoże jej w codziennym funkcjonowaniu – dzielą się z nami rodzice dziewczynki.