Centrum Origin nie obawia się konkurencji, ale konkurencja obawia się otwockiego centrum

3760

Klienci zawsze będą szukali  dobrej jakości usług. Tylko najlepsi pozostaną na  tym niezwykle wymagającym rynku profesjonalnej opieki senioralnej i rehabilitacyjnej. Jakość musi kosztować, ale ceny oferowanych usług nie będą nikogo szokować. Na pewno nie przewyższą już akceptowanych przez rynek. Tydzień temu rozmawiałam  z Krzysztofem Jacuńskim, współzałożycielem, udziałowcem i prezesem Origin Polska o Centrum Origin, które wkrótce zostanie otwarte w Otwocku. Tym razem poprosiłam o dodatkową rozmowę, ponieważ pojawiło się sporo pytań od internautów.

Pytania sprowadzają się  w zasadzie do trzech tematów, które postanowiłam z panem omówić. Pierwsze, które może pana zdziwić. Czy to prawda, że sprzedajecie ten obiekt jednemu z dużych operatorów?

 –  Nie jestem wcale zdziwiony tym pytaniem! Dostajemy bardzo dużo CV z zapytaniem o pracę w Origin i w czasie spotkań kwalifikacyjnych, to pytanie też jest zadawane. Nie wiem skąd te pogłoski i z jakich powodów są szerzone. Podobno sprzedajemy nasz obiekt – i tu padają nazwy dwóch operatorów: Orpea (dawny Medisystem) lub Medicover Senior. Mogę wszystkich zapewnić, że nie sprzedajemy tego obiektu, ani tym operatorom ani żadnym innym! Będzie to pierwszy obiekt Origin w Polsce, nasz „flagowy okręt” oraz  centrum referencyjne i treningowe dla całej grupy Origin, również pracowników z Kanady. Za kilkanaście dni pojawi się na frontowej elewacji nasze logo Origin i zapewniam wszystkich, że pozostanie tam przez lata.

  – Tak sądziłam, szczególnie po moich rozmowach z panem oraz założycielem Origin w Kanadzie Neilem Prashadem. Ten wywiad wkrótce zamieszczony zostanie na naszym portalu.  Od panów emanuje olbrzymi entuzjazm, związany z rychłym otwarciem Centrum Origin w Otwocku, ale mam pytanie z którym zwrócili się internauci.  Z rynku opieki senioralnej oraz rynku usług rehabilitacji, docierają sugestie,   że ośrodek w Otwocku jest przeinwestowany. Jak pan może to skomentować?

 –  To bardzo ciekawy temat i jeden z kluczowych elementów każdego planu biznesowego. Kiedy przygotowywaliśmy naszą strategię na Polskę, nie zadawaliśmy sobie pytań jakie ceny będą akceptowalne na polskim rynku, ale jak powinniśmy wykonywać usługę opieki, terapii lub rehabilitacji, żeby była najskuteczniejsza. Aby tak się stało muszą być spełnione trzy warunki: odpowiednie środowisko, odpowiedni sprzęt i odpowiednia kadra. Bez spełnienia tych trzech warunków nie może być mowy o całościowym, holitsycznym, podejściem do osoby, którą mamy się opiekować lub którą mamy rehabilitować. Na środowisko w tym przypadku składa się przestrzeń obiektu, jego wnętrza, światło, jakość powietrza, żywności czyli to wszystko co nas otacza, czym oddychamy, co spożywamy. Florence Nightingale, pisząc artykuły po powrocie z wojny krymskiej, gdzie służyła jako pielęgniarka, zwróciła uwagę na krytyczną rolę jaką w rekonwalescencji żołnierzy odgrywało środowisko w jakim przebywali. Była więc prekursorką nie tylko zawodu pielęgniarskiego, ale też architektury terapeutycznej. Dzisiaj wiemy, że chorzy szybciej powracają do zdrowia, potrzebują mniej leków przeciwbólowych, itp., jeśli przebywają w dobrze zaprojektowanym, przyjaznym środowisku.

Drugim warunkiem jest sprzęt.

Nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Im lepsze narzędzia tym szybciej i łatwiej osiągnie się dobre wyniki. Dla przykładu rehabilitację i reedukację chodu można prowadzić mozolnie na specjalnej atrapie schodów z poręczami, albo można też do tego celu wykorzystywać urządzenie robotyczne ze specjalistycznym oprogramowaniem, na które my się zdecydowaliśmy. Trzecim warunek to kadra. Dobrze wykształcona kadra, pracująca w dobrych warunkach i za dobre uposażenie jest bez wątpienia najważniejszym warunkiem sukcesu ośrodka. Budujemy więc obiekt, który ma przestronne wnętrza, wiele pomieszczeń specjalistycznej terapii, świetnie zaprojektowany duży ogród, jest wyposażony na najwyższym światowym poziomie i będzie zatrudniał najlepszą kadrę jaką uda nam się pozyskać. Pracownicy będą się stale dokształcać, włącznie ze specjalistycznymi praktykami w naszych ośrodkach w Kanadzie. Czy jest to przeinwestowanie? Nie! Jest to tworzenie poprawnego środowiska opieki lub rehabilitacji na wiele lat. Nasze inwestowanie jest długoterminowe, a jego stabilność i bezpieczeństwo ma być gwarantowane najwyższą jakością. Dlatego nie boimy się konkurencji, gdyż klient zawsze będzie szukał dobrej jakości.

 – Ale jakość kosztuje.

–  Oczywiście, że tak. Jakość musi kosztować, ale rynek się wkrótce przekona, że ceny naszych usług nie będą nikogo szokowały, nie będą też wyższe od już akceptowanych przez rynek.

 – Jak możecie tego dokonać?

–  Walczymy o to, począwszy od starań o jak najniższy koszt finansowania. Budujemy też strategię ekonomii skali, nie mogę niestety jej zdradzać z wiadomych względów, ale będzie to miało istotny wpływ na nasze ceny. Optymalizujemy też koszty poprzez wykorzystanie doświadczeń kanadyjskich w organizacji pracy. Wprowadzamy najnowocześniejsze urządzenia, które zwiększą naszą wydajność. Podam tutaj przykład. Jedno z urządzeń jakie zakupiliśmy wymaga tylko 12 minut na przygotowanie pacjenta do rozpoczęcia rehabilitacji w reedukacji chodu. To urządzenie nie jest dostępne w Polsce. Te które można tutaj kupić wymagają ponad 30 min. na przygotowanie.

 – A jak jest z przygotowaniem kadry?

–  Mamy doskonałą i doświadczoną kadrę kierowniczą, która regularnie będzie dodatkowo szkolona w naszych obiektach w Kanadzie. Wiele osób wyrażało zdziwienie, że od założenia firmy Origin Polska do otwarcia pierwszego obiektu upłynie prawie 5 lat. Niektórzy uważają, że w tym czasie powinniśmy mieć już co najmniej dwa funkcjonujące obiekty. Absolutnie nie zgadzam się z takim myśleniem. Przygotowywaliśmy się długo i bardzo skrupulatnie. Dla mnie osobiście te pięć lat to jakbym skończył uniwersytet  i kilkanaście kursów dokształcających. Wielokrotnie odbywałem krótkie praktyki we wszystkich obiektach Origin w Kanadzie, wizytowałem zaprzyjaźnione instytuty, między innymi Baycrest, światowego lidera w badaniach i opiece nad osobami z chorobą Alzheimera. W ciągu tych pięciu lat przeczytałem mnóstwo najróżniejszych publikacji związanych z tematyką rehabilitacji, opieki czy terapii. A będąc architektem z zawodu, sądzę że mogę z czystym sumieniem powiedzieć, iż uważam się za eksperta w sprawach architektury terapeutycznej.

Dziękuję za rozmowę

Z Krzysztofem Jacuńskim, współzałożycielem, udziałowcem i prezesem Origin Polska rozmawiała Jolanta Czudak.

1 KOMENTARZ

  1. No to całe szczęście, że pogłoski o sprzedaży są nieprawdziwe – odetchnęłam.
    Opieka nie może być rozumiana tylko jak dach nad głową, wyżywienie i zmiana pieluchomajtek.
    Osoba z demencją, albo niesprawna z innych powodów potrzebuje również przyjaznych relacji, zainteresowania oraz urozmaiconych form spędzania czasu, które w większości są terapią samą w sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here