Dzień Otwarty w Centrum ORIGIN Otwock – światowy standard opieki senioralnej i rehabilitacji

4671

Dzień Otwarty w Centrum ORIGIN Otwock był okazją do zwiedzenia najnowocześniejszego w Polsce  holistycznego ośrodka rehabilitacji neurologicznej oraz opieki demencyjnej. Oficjalne otwarcie kompleksu stworzonego, według standardów kanadyjskich, zaplanowane jest na styczeń 2019 r.  Osoby zwiedzające centrum, w którym trwają jeszcze prace wykończeniowe, były pod wielkim wrażeniem architektury terapeutycznej obiektu, pionierskiego modelu jego funkcjonowania, wyposażenia w światowej klasy sprzęt rehabilitacyjny i niezwykle wysokich kompetencji specjalistycznego zespołu.

Zwiedzanie Centrum poprzedzone zostało prezentacją nowatorskich programów opieki demencyjnej i rehabilitacji neurologicznej, a także najbliższych planów spółki, w tym wdrażanego obecnie, przez współzałożyciela i dyrektora generalnego Origin Polska Krzysztofa Jacuńskiego, projektu budowy Serwisowanych Mieszkań Senioralnych. 

Specjalnie na spotkanie z uczestnikami Dnia Otwartego przyjechał Neil Prashad, założyciel ORIGIN w Kanadzie. – Jesteśmy niezmiernie dumni z tego najnowocześniejszego w Polsce kompleksu rehabilitacji neurologicznej oraz opieki demencyjnej, powiedział Neil Prashad w swoim krótkim wystąpieniu. – Dzięki wspaniałej inicjatywie Krzysztofa Jacuńskiego, podjęliśmy współpracę o realizacji tego niezwykle potrzebnego projektu. Bardzo mi zaimponowała jego wizja,  ogromne zaangażowanie i podejście do polityki senioralnej. Przekonał mnie, że przeniesienie do Polski kanadyjskiego modelu biznesowego i standardów opieki oraz zaadoptowanie ich do polskich realiów  ma głęboki sens. Mój polski partner stworzył w Warszawie wspaniały zespól specjalistów, który przy naszym doświadczeniu i wsparciu jest na najlepszej drodze, aby odnieść wielki sukces w Polsce i wyznaczyć standardy prawidłowej opieki senioralnej na miarę XXI wieku.

Polska jest w czołówce krajów z najszybciej starzejącym się społeczeństwem. W ciągu kilku najbliższych dekad co dziesiąty Polak będzie miał powyżej 80 lat. Wskazują na to statystyki GUS. Za tą prognozą nie podąża niestety, rozwój publicznych usług opiekuńczych, pielęgnacyjnych, medycznych i rehabilitacyjnych. Taką rolę przejmują na siebie prywatni inwestorzy, w tym wzorcowy ośrodek holistycznej opieki nad osobami z demencją i problemami neurologicznymi w Otwocku – Soplicowie. 

Centrum ORIGIN Otwock wyróżnia się architektonicznym stylem i funkcjonalnością obiektu na tle innych, krajowych placówek – prezentował  Karol Bulenda, prezes spółki Origin Otwock 1.- Wewnątrz znajduje się wiele wspólnych pomieszczeń do prowadzenia aktywnych zajęć z podopiecznymi. Zaplecze rehabilitacyjne ze światowej klasy sprzętem wprowadzamy na każdym poziomie trzykondygnacyjnego budynku. Pokoje dla pensjonariuszy są przestronne, z widokiem na terapeutyczny ogród i sosnowy las, otaczający nasz kompleks, który z pewnością podziała na chorych kojąco. Jest to największy  i najbardziej nowoczesny tego typu ośrodek w Polsce, ponieważ dysponujemy 160 miejscami dla naszych pensjonariuszy.

Nie można dokładnie przenieść kanadyjskiego modelu do Polski, ale udało się zaadaptować tę najważniejszą część, która dotyczy standardów i jakości usług, metod terapeutycznych, podejścia do opieki oraz sposobu wyboru i treningu personelu.

– Centrum składa się z dwóch oddzielnych działów, Opieki Demencyjnej oraz Rehabilitacji Neurologicznej – opowiadał o modelowej działalności ośrodka architekt Krzysztof Jacuńskim, współzałożyciel, udziałowiec i prezes ORIGIN Polska. – Opieka demencyjna to olbrzymi  problem, zarówno dla chorego jak i jego rodziny. Bez profesjonalnego przygotowania i wiedzy, bardzo trudno poradzić sobie np. z chorym na Alzheimera, bo nieświadomie można takiej osobie zaszkodzić zamiast pomóc. W naszym ośrodku dla osób z demencją przygotowaliśmy specjalne programy opiekuńcze i terapeutyczne, które poprawią znacząco jakość ich życia. Wszystko dostosowane zostało do zapewnienia pensjonariuszom najwyższego standardu usług opiekuńczych, medycznych, terapeutycznych i socjalnych.

 W Centrum prowadzone też będą prace badawcze, będziemy współpracować z naukowcami, lekarzami i fizjoterapeutami nie tylko z całej Polski, ale też ze świata, zapewniał prezes. Na mocy porozumienia nasze Centrum w Otwocku stanie się ośrodkiem referencyjnym dla Motoriki  m.in. ich sprzętu do reedukacji chodu dla osób do udarach, ciężkich urazach odniesionych w wyniku wypadków.

Usługi rehabilitacji neurologicznej w Otwocku, a także w przygotowywanym ośrodku w Krakowie rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej adresowane będą do wszystkich grup wiekowych, również dzieci. Ze specjalistycznych  urządzeń m.in. najnowszej generacji komory hiperbarycznej, kriosauny, fali uderzeniowej czy bieżni antygrawitacyjnej, umożliwiającej trening biegowy przy odciążeniu masy ciała nawet o 80 procent, będą mogły korzystać osoby ze wszystkich grup wiekowych w systemie pobytowym i ambulatoryjnym. W weekendy będą też oferowane specjalny program rewitalizacji na „podładowanie akumulatorów”. – Naszą ideą jest umożliwienie wszystkim lepszego starzenia się, a to możemy osiągnąć dbając o swoje zdrowie również stosując system „wczesnego ostrzegania” – podsumował Krzysztof Jacuński. – Nasi specjaliści są w stanie ostrzec, że trzeba zająć się swoim przeciążonym kręgosłupem, nieprawidłowym chodem czy drobnymi bólami szyi, gdyż za jakiś czas te często ignorowane sygnały mogą przerodzić się w poważny problem. Chcemy również pomagać w powrocie do zdrowia wszystkim, którzy tego potrzebują.

Duża frekwencja podczas Dnia Otwartego w Centrum ORIGIN w Otwocku jest potwierdzeniem, ogromnego zainteresowania modelowym system opieki senioralnej, stworzonym w partnerstwie polsko-kanadyjskim.  System ruszy już za kilka tygodni.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here