Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Lublinie

379

Blisko 9,5 mln zł z Agencji Badań Medycznych otrzymał Uniwersytet Medyczny w Lublinie na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Ośrodek wejdzie w skład Polskiej Sieci Badań Klinicznych, która ma na celu m.in. zwiększenie dostępu do innowacyjnych terapii dla pacjentów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczył 2lipca w uroczystym przekazaniu środków finansowych dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. – To jest projekt szalenie innowacyjny, w którym nadganiamy przyciąganie kapitału, który poszukuje miejsc, gdzie można prowadzić na szeroką skalę badania kliniczne – zaznaczył.

Minister podkreślił, że w efekcie będzie to stanowić z jednej strony realne wzmocnienie finansowe dla systemu opieki zdrowotnej, a z drugiej zapewni pacjentom dostęp do nowoczesnych technologii. – To jest istota powołania tego ośrodka w Lublinie jako jednego z 16 w kraju – dodał Niedzielski.

Dotychczas Agencja Badań Medycznych przeznaczyła 150 mln zł na stworzenie wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych, z czego 54 mln zł w ramach ostatniego konkursu.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał ok. 9,5 mln zł na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. – Jestem przekonany, że jest to inwestycja, która zwróci się po wielokroć. I to nie tylko w kwestii ekonomicznej, ale przede wszystkim zwróci się również z punktu widzenia pacjentów, którzy będą korzystali z nowoczesnych rozwiązań, technologii, badań klinicznych – zauważył prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska zaznaczył, że Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przyczyni się do lepszego prowadzenia badań komercyjnych i niekomercyjnych. – Da nam to narzędzie do wpisania się w program narodowego leczenia onkologicznego, ponieważ wiele potencjalnych leków badanych od pierwszej do czwartej fazy klinicznej będzie w tym ośrodku również badanych – dodał Załuska.

Inicjatywa stworzenia Centrów Wsparcia Badań Klinicznych ma na celu lepszą koordynację badań klinicznych w Polsce. Ma to przyczynić się do zwiększenia dostępu do nowoczesnych, innowacyjnych terapii dla pacjentów, częstszego wyboru przez sponsorów ośrodków badawczych w Polsce, a także wzrostu liczby realizowanych badań. Zadaniem Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest również zapewnienie jednolitego standardu realizacji badań klinicznych, wysokiej jakość obsługi pacjentów oraz zwiększenia liczby badań klinicznych. (radio.lublin.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here