Ceny za prąd idą w górę. MAP planuje rekompensaty

1341

Na rachunkach za prąd możemy już spodziewać się wyższej kwoty. Ceny energii dostarczanej przez Tauron będą od stycznia wyższe o około 20 proc. a z uwzględnieniem taryf dystrybucyjnych dla klientów będzie to wzrost o 12 proc. Enea i Energa będą mogły podwyższyć ceny prądu dla klientów najwcześniej od 13 stycznia. Z zatwierdzonych przez URE cenników wynika, że z uwzględnieniem taryf dystrybucyjnych, kwoty na rachunkach od tych firm wzrosną średnio odpowiednio o 8,3 i 8,6 zł (12,2 proc. i 11,3 proc).  

PGE nie otrzymała jeszcze zatwierdzenia nowego cennika od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, więc ceny prądu od tej firmy na razie pozostają bez zmian. Możemy być jednak niemal pewni, że także prąd w PGE zdrożeje, prawdopodobnie jeszcze w styczniu.

Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje rekompensaty dla gospodarstw domowych za wzrost cen energii elektrycznej w 2020 r. – poinformował szef tego resortu Jacek Sasin. Sasin oświadczył w Radiu ZET, że MAP „dopracowuje szczegóły” projektu ustawy o rekompensatach dla gospodarstw domowych za wzrost cen energii elektrycznej w 2020 r.

„Myślę, że w ciągu kilku tygodni projekt ten trafi do parlamentu” – dodał. Sasin podkreślił, że chodzi o rekompensaty, czyli późniejszy zwrot większych wydatków, który będzie „realizowany po zakończeniu roku”. Takie rekompensaty będą mogły zostać wypłacone, gdy będzie wiadomo, ile konkretne gospodarstwo domowe w 2020 r. dopłaciło – wyjaśnił minister.

Jak dodał, „zastanawiamy się nad mechanizmem, by w trakcie roku dać taką zaliczkę na rekompensatę, a potem rozliczyć całość po końcu roku”. Zastrzegł, że byłoby to skomplikowane i nie wiadomo, czy uda się to zrobić.

Prezes URE zatwierdził dotychczas taryfy na 2020 r. trzech z czterech największych sprzedawców energii elektrycznej. Przewidują one średnio 12 proc. wzrost cen. Sasin pytany, czy na rekompensaty będą mogli liczyć odbiorcy, którzy nie korzystają z taryf, tylko ofert wolnorynkowych, stwierdził, że nie odpowie teraz na to pytanie.  (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here