Choroby serca a wybór miejsca na urlop

933

Szacuje się, że ponad 20 milionów Polaków cierpi na hipercholesterolemię, a 13 milionów może chorować na nadciśnienie tętnicze. Eksperci kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” przypominają – osoby z problemami kardiologicznymi powinny się dobrze przygotować do wakacyjnych wyjazdów.

Kluczowym elementem dla osób leczących się kardiologicznie jest odpowiedni wybór miejsca urlopu wypoczynkowego. Osoby z nadciśnieniem powinny unikać wyjazdów w bardzo wysokie góry. Panujące tam niskie ciśnienie atmosferyczne, a także nagłe zmiany warunków atmosferycznych mogą powodować złe samopoczucie. Na dużych wysokościach, czyli przekraczających przynajmniej 2500 m n.p.m., mogą wystąpić bóle głowy czy szum w uszach, a czasem zawroty głowy lub nawet krwawienie z nosa. „Polskie góry nie należą do wysokich, zatem dla osób, u których choroby kardiologiczne są stabilne, nie są one zagrożeniem. Jeżeli jednak choroba serca lub naczyń nie jest w pełni skutecznie leczona, to taki wyjazd może okazać się niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego zalecane jest wybranie niższych gór, takich jak Beskidy czy Pogórze Sudeckie” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, Instytut Kardiologii, Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Wakacje to nie czas na przerwę w leczeniu

Przed wyjazdem priorytetem dla osób z przewlekłymi chorobami powinna być wizyta u lekarza prowadzącego, który doradzi w zależności od schorzenia, jak należy przygotować się do podróży. Należy upewnić się, że posiadamy wystarczającą ilość leków. Eksperci zalecają bowiem, aby zabrać ze sobą apteczkę z lekkim „zapasem”, na wypadek chociażby konieczności przedłużenia urlopu, np. pobytu zagranicą. „Mimo że są schorzenia, takie jak hipercholesterolemia, które nie bolą, należy pamiętać, że jeżeli leczymy się na zaburzenia lipidowe, żeby zawsze mieć przy sobie na wyjeździe przyjmowane leki. Nigdy nie róbmy sobie urlopu od leczenia również, gdy chorujemy na inne choroby, takie jak cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze. Takie postępowanie u osób szczególnie wysokie ryzyka może wiązać się z ryzykiem wystąpienia np. zawału lub udaru” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Eksperci doradzają także, aby w przypadku poważniejszych problemów z sercem, także mieć ze sobą na wyjeździe dokumentację swojej choroby (najlepiej krótki opis w języku angielskim), co bardzo ułatwi i przyspieszy pomoc w przypadku nagłego zdarzenia.

Wysiłek fizyczny na urlopie? Tak, ale umiarkowany!

Podczas urlopu ważną kwestią jest aktywność fizyczna. Często prosto zza biurka ruszamy na dalekie piesze wędrówki, górskie maratony rowerowe lub długie spływy kajakiem. Problem nagłego rozpoczynania wysiłku fizycznego w czasie wakacji jest szczególnie istotny u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, dlatego eksperci zwracają uwagę, aby słuchać swojego organizmu i wprowadzać wysiłek fizyczny stopniowo zwłaszcza będąc w nowych warunkach klimatycznych. „Z punktu widzenia wiedzy medycznej, każdy wysiłek fizyczny, niezależnie od aktywności fizycznej uprawianej na co dzień, przekłada się na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Jednak wysiłek powinniśmy wprowadzać regularnie i stopniowo. Organizm jest najlepszym miernikiem, kiedy powiedzieć sobie dość i kiedy przełożyć ten wysiłek na kolejne dni” komentuje prof. dr hab. n. med. Maciej Banach.

Do odpowiednich aktywności fizycznych dla osób, które rzadko uprawiają sport można zaliczyć: nordic walking, spacery, czy też rekreacyjną jazdę na rowerze.

„Jeżeli słyszymy o zawale serca, zatrzymaniu krążenia czy innych powikłaniach, które wystąpiły podczas urlopu, okazuje się, że często są one spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym u osoby do tego nieprzygotowanej. Zawsze, ale szczególnie w przypadku osób z chorobami serca aktywność fizyczna powinna być wdrażana stopniowo. Dotyczy to zarówno czasu jej trwania, jak i intensywności. Zaczynając swoją przygodę ze sportem, warto postawić na ćwiczenia każdego dnia, takie jak: trucht, spacer, gimnastyka. Z biegiem czasu można intensyfikować swoją aktywność fizyczną. Ważne jest to, aby regularnie osiągać stan, w którym pojawia się co najmniej umiarkowane zmęczenie” – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski.

Osoby z problemami kardiologicznymi powinny jednak w szczególności unikać wysiłku w czasie dużych upałów. W południe warto schronić się w cieniu lub pozostać w klimatyzowanych pomieszczeniach. W przypadku spacerów w słońcu koniecznie należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Jeśli spędzamy urlop w mieście, warto korzystać z kurtyn wodnych i odpoczywać w parkach, w których zbiorniki wodne przynoszą wytchnienie od upału.

Wakacyjna dieta dla serca  

Odpowiednia dieta u osób z problemami sercowo-naczyniowymi jest istotna nie tylko na co dzień, ale również podczas wakacji. Kluczowym jest, aby zwracać uwagę na to co kupujemy i w jakich ilościach spożywamy. „Dieta wakacyjna nie zawsze jest zdrowo dobierana. Wiele osób decyduje się na produkty wysoko przetworzone, które bardzo często zawierają zbyt wysokie ilości soli. Spożywanie jej w nadmiarze jest niezdrowe dla każdego, a tym bardzie dla osób z problemami kardiologicznymi. Pamiętajmy, aby dieta była bogata w warzywa i owoce i nie zawierała dużych ilość przetworzonych produktów, soli oraz cukrów prostych” – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski.

Wakacje mogą być dobrym pretekstem do zadbania o regularność posiłków i wprowadzenie do diety warzyw i owoców sezonowych, a także ryb. Dietami bogatymi w ryby są bałtycka i śródziemnomorska, jednak stosując tę drugą należy uważać, aby nie spożywać zbyt dużej ilości makaronów, które zwiększają liczbę węglowodanów w organizmie.

Na stronie kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” dostępny jest podcast z udziałem ekspertów pt. „Wakacyjne podróżowanie osób leczących się kardiologicznie”, w którym poruszono więcej wątków dotyczących zasad  zdrowego wypoczynku.  

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie: www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here