W Polsce chryzantemy są symbolem listopadowych dni. Dekoruje się nimi groby zmarłych w dniu Wszystkich Świętych (1 listopada) i w Zaduszki (2 listopada). W słynnym, polskim tangu okresu międzywojennego p.t. „Złociste chryzantemy”, autorstwa Zbigniewa Maciejowskiego, koiły „smutek i żal” po rozstaniu. Kojarzą się nam zazwyczaj z przemijaniem, tymczasem w Azji są symbolem radości, zdrowia, dobrobytu i władzy. Warto wyjść poza smutny schemat myślenia, bowiem chryzantemy są niezwykle efektowne, radosne, energetyczne i mogą zainteresować niemal każdego.
Jeśli nie postawimy ich na grobach we Wszystkich Świętych i w Zaduszki, z powodu zamknięcia cmentarzy przez władze, to możemy to zrobić w każdym innym dniu listopada. Osobliwy urok tych wyjątkowych kwiatów nie przeminie tak szybko. Zanim zwiędną jeszcze długo będą cieszyć nasze oczy i spełniać swoją symboliczną rolę.
Pierwsze pisemne wzmianki o chryzantemach pochodzą z Chin około 500 lat przed naszą erą. Przez wieki Chińczycy zakazywali ich wywozu, dlatego do Europy dotarły dopiero 300 lat temu. Przez wiele wieków temu Chińczycy używali chryzantem, aby zapewnić sobie długowieczność i nieśmiertelność. Symbolizowały również nieugiętość. Z Chin dotarły do Japonii, gdzie stały się drugim po kwiecie wiśni symbolem kraju. Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy Japonii, a władcy zasiadają na chryzantemowym tronie.
Walory dekoracyjne chryzantem docenili także Amerykanie – w kwiatowym kalendarzu Stanów Zjednoczonych chryzantema jest patronką listopada. Jest nieodłącznym elementem jesiennych dekoracji, stanowiąc piękne kompozycje na Halloween wraz z dyniami i snopami słomy.
Chryzantemy w bukietach i doniczkach
Dopiero kilka lat temu do Polski dotarła moda na to, aby chryzantemami ozdabiać nie tylko groby zmarłych. Zastosowanie tych kwiatów jest wszechstronne. Możemy dekorować nimi stoły, parapety okienne, obdarować solenizantów, sadzić w ogrodach, skrzynkach balkonowych lub donicach wystawionych przy wejściu do domu, na tarasie lub balkonie. Pięknie wyglądają w wiklinowych koszach, starych wazach i cynowych naczyniach.
Brązowe, żółte i purpurowe chryzantemy odgrywają pierwszoplanową rolę w bukietach i kompozycjach. Często wplata się między ich kwiaty błyszczące, szklane koraliki. Mają niezwykle orientalny charakter. Czerwone chryzantemy są wyznaniem miłości, białe symbolizują prawdę, a żółte mówią o zakochaniu się.
Chryzantemy to typowe rośliny krótkiego dnia – tzn. gdy jesienią dni stają się coraz krótsze, w wyniku zmiany warunków świetlnych rośliny zamiast rosnąć zaczynają kwitnąć. Wczesne odmiany kwitną już w sierpniu i we wrześniu, potem w październiku i na początku listopada, a późne w listopadzie i grudniu. Można nimi zdobić otoczenie przez wiele kolejnych tygodni. Wiele miast już to zrobiło, ratując sprzedawców przed bankructwem. (inf)