Za działania wizjonerskie w upowszechnianiu idei służących społeczeństwu oraz gospodarce a także rzadką umiejętność łączenia świata nauki z biznesem ks. prof. Stanisław Dziekoński, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rektor uczelni w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020, otrzymał Wektory 2020. Laureat nagrody przyznanej przez Kapitułę Pracodawców RP swoją misję realizuje nie tylko dla chwały własnej uczelni, ale z korzyścią dla współpracujących z nią firm oraz całej polskiej gospodarki. Zainicjował na UKSW utworzenie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego, w którym mogą powstawać zaawansowane technologie wykorzystywane w przemyśle.
– Nasz laureat ma nie tylko ogromną wiedzę, ale także umiejętność łączenia partnerów dla realizacji wspólnych idei. Dzięki jego inicjatywie udało się również stworzyć kolejną uczelnię medyczną, która kształci lekarzy i pielęgniarski – podkreślił w czasie laudacji Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.
Na pytanie czy warto prowadzić badania naukowe każdy odpowie twierdząco. Znacznie trudniej jest efekty tych badań przekuć na wartości gospodarcze. To wiedzą tylko nieliczni. W tym gronie jest bez wątpienia ks. prof. Stanisław Dziekoński, który dostrzega konieczność praktycznego wykorzystywania rezultatów prac badawczych poza ścianami laboratoriów czy pracowni akademickich. Widzi to, w jaki sposób sukcesy naukowe mogą stać się fundamentem innowacji oraz rozwoju idei służących gospodarce.
Odbierając Wektory 2020 ks. prof. Stanisław Dziekoński powiedział;
„Kilka lat temu powstał pomysł przekształcenia UKSW w uczelnię otwartą, nowoczesną i wieloprofilową. W ramach tej idei szukaliśmy tego, co jest ważne dla życia społecznego i gospodarczego nie tylko Polski, ale tego co łączy Polskę, z tym co jest innowacyjne, poza granicami naszego kraju. Wśród wielu pomysłów powstało stworzenie dwóch szkół –medycznej i cyfrowej w przestrzeni, w której technologie cyfrowe będą odgrywały bardzo istotna rolę. Chcieliśmy bowiem wyjść z tym, co jest .ważne dla współczesności, ale również dla wyzwań które dotyczą przyszłości.
Bardzo dziękuje tym, którzy uwierzyli w te pomysły, zaangażowali się w ich realizację i tym którzy stworzyli bardzo silne zespoły naukowe. Dziękuję osobom pochodzącym z naszego uniwersytetu, ale też z innych uczelni w Polsce i poza jej granicami. W sposób szczególny dziękuję pracodawcom , firmom rodzinnym, a także wielkim spółkom, z którymi weszliśmy we współpracę. Dziękuję za zaufanie, które pozwoliło przygotować wspaniałe i ważne dla gospodarki i przedsiębiorczości agendy badawcze.
Tego wieczoru na ręce pana Andrzeja Malinowskiego, prezydenta RP i Kapitule chciałbym bardzo podziękować za to, że na mapie wielu ważnych ośrodków, zauważyli również UKSW. Otrzymanie nagrody wieńczy pewien etap i cieszy, ale jednocześnie zobowiązuje do tworzenia czegoś, co będzie podtrzymywało istotne kwestie dla polskiej gospodarki i dla przedsiębiorczości” – podsumował laureat. (JC)