Zmiana oblicza współczesnej gospodarki i jej transformacja w procesie produkcyjno-konsumpcyjnym w kierunku oszczędnego i efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych jest koniecznością. Już wkrótce po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne, konferencje, happeningi to tylko niektóre z działań, w których udział będzie mógł wziąć każdy, by dowiedzieć się czym jest, i jak przekłada się na codzienne życie, gospodarka obiegu zamkniętego.
Bogaty program wydarzeń przed startem Circular Week poprzedziła konferencja, w której uczestniczyli w nim: dr Agnieszka Sznyk – prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO; Małgorzata Greszta – partner zarządzający, CSR Consulting; Aleksandra Surdykowska – PR & Marketing Manager Stena Recycling; Agata Czachórska – Circular IKEA Poland Project Leader; dr Marta Karwacka – pasjonatka ubioru, na co dzień zajmuje się zrównoważonym rozwojem i CSR-em firm, How to wear fair; Jakub Emanuel Malec – szef kuchni, Hotel Novotel Centrum, ekspert w temacie ograniczania marnotrawienia żywności.
– Przede wszystkim musimy budować świadomość wśród konsumentów na temat tego czym jest gospodarka obiegu zamkniętego i jak jej założenia przekładają się na codzienne życie każdego z nas – mówili zgodnie uczestnicy konferencji, inaugurującej Pierwszy Polski Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego (22-28.10) organizowany przez Koalicję RECONOMY
Dr Agnieszka Sznyk wprowadziła w tematykę circular economy mówiąc, że na świecie jest wiele rozwiązań, które są warte naśladowania, jak choćby w Holandii, która jest liderem we wdrażaniu rozwiązań cyrkularnych. „Plastik produkowany przez bakterie, hodowle boczniaków i cykorii ze zużytych kapsułek kawy czy skarpetki z włókien z sieci wyławianych z dna mórz – na pewno wymagają bardziej zaawansowanych technologii, ale już jeansy w leasingu, car-sharing, wymiana produktów, gotowanie z resztek to rozwiązania, które każdy może zastosować” – mówiła prezes INNOWO.
Wszyscy uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, jak ważne jest budowanie świadomości społecznej, że nie musimy napędzać konsumpcji, a tym samym produkcji, że możemy np. zużyty sprzęt oddać do naprawy, a rzadko używany wypożyczyć, pozostawiając go w obiegu. Świadomi konsumenci i ich postawy są niezbędni dla zrównoważonego rozwoju. Firmy coraz częściej dokonują zmian z modelu linearnego na cyrkularny, ale konsumenci muszą mieć nie tylko wiedzę o tych zmianach, ale je sprawdzać i kontrolować.
„Dla firm temat gospodarki obiegu zamkniętego to – jak podkreślała Małgorzata Greszta, Partner Zarządzający CSR Consulting – zarówno szansa jak i wyzwanie. Kierunek tych działań mogą wskazywać kluczowe dla idei GOZ zasady 5R (Rethink, Reduce, Reuse, Recycle, Recover), które pozwolą firmom na nowo spojrzeć na swoje produkty i usługi z perspektywy całego łańcucha wartości. A to dobry krok do tworzenia zupełnie nowych innowacyjnych rozwiązań i modeli biznesowych. To jest największa szansa dla firm w każdym sektorze i każdej wielkości.” – dodaje Małgorzata Greszta.
Przedstawicielki Stena Recycling – Aleksandra Surdykowska oraz Ikea Retail – Agata Czachórska opowiadały o rozwiązaniach wprowadzanych w ich firmach.
„W dążeniu do wprowadzenia gospodarki obiegu zamkniętego kluczowe znaczenie ma kształtowanie świadomości konsumentów i przedsiębiorców, oraz wspierające prawo. W naszych działaniach w tym obszarze koncentrujemy się z jednej strony na rozwiązaniach technologicznych na przykład wdrażaniem usługi re-use dla monitorów LCD, a z drugiej strony na aktywizacji przedsiębiorstw by były skłonne podejmować wyzwania związane z realizacją zasad GOZ. Aktualnie ogłosiliśmy II edycję konkursu Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, którego celem jest promocja najlepszych praktyk
z obszaru gospodarki cyrkularnej. Do udziału w konkursie zapraszamy przedsiębiorstwa i studentów, a szczegóły konkursu dostępne są naszej stronie internetowej – mówiła Aleksandra Surdykowska.
O praktykach stosowanych w IKEA opowiadała Agata Czachórska: „W IKEA chcemy nie tylko zmienić naszą własną działalności zgodnie z zasadami circular economy, ale również inspirować naszych klientów do takich pozytywnych zmian, m.in. poprzez oferowanie odpowiednich rozwiązań, usług
i produktów. W swojej ofercie mamy np. fronty kuchenne KUNGSBACKA, w których zastosowane drewno i plastik pochodzą w 100% z recyklingu czy dywany TÅNUM tkane ręcznie ze ścinków tekstylnych z produkcji naszych pościeli, a w Kącikach Sprzedaży Okazyjnej w naszych sklepach można znaleźć meble i akcesoria IKEA pochodzące np. z ekspozycji lub zwrotów, które, dzięki codziennej pracy działów odzyskiwania towaru, dostały kolejną szansę na znalezienie nowego domu. W ten sposób każdego roku na całym świecie zapobiegamy marnowaniu setek tysięcy produktów”.
Po przedstawieniu założeń circular economy oraz omówieniu rozwiązań wprowadzanych w firmach przyszedł czas na prezentacje wydarzeń Circular Week.
W ramach Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego odbędzie się szereg wydarzeń w całej Polsce, organizowanych zarówno przez partnerów biznesowych jak i organizacje pozarządowe. Dla tych ostatnich przeprowadzono konkurs GOZpodarne wyzwanie, w ramach którego zostały zgłoszone inicjatywy służące promocji GOZ wśród konsumentów. Najlepszych 10 pomysłów nagrodzono grantami, a pełna lista laureatów dostępna jest na stronie: http://circularweek.org/granty/.
Na swoje warsztaty organizowane podczas Circular Week zapraszała Marta Karwacka oraz Jakub Emanuel Malec.
„Moda jest jednym najbardziej zanieczyszczających środowisko sektorów, i każdy z nas swoimi decyzjami może wpłynąć na zmiany i kształt tej branży. Ważne by wiedzieć, w jaki sposób możemy minimalizować negatywny wpływ na środowisko i przedefiniować modę. A sposobów na to jest już bardzo dużo” – mówiła Marta Karwacka, zapraszając jednocześnie na swój warsztat o zrównoważonej modzie.
Jakub Emanuel Malec, Szef Kuchni Hotelu Novotel Centrum, opowiadał o rozwiązaniach wprowadzanych w kuchni, o tym jak serwowane są posiłki by wyrzucać jak najmniej żywności, ale także o tym jak jego firma informuje gości hotelowych o tym co mogą zrobić, by nie marnować jedzenia.
Więcej informacji o Circular Week, wraz z kalendarium wydarzeń na stronie: www.circularweek.org