Co nie jest zabronione jest dozwolone

659

Pakiet ustaw dla biznesu zwiększa bezpieczeństwo i pewność prowadzenia działalności gospodarczej. Po 29 latach przemian gospodarczych dostosowano wreszcie prawo do oczekiwań przedsiębiorców. W ramach  pakietu 5 ustaw w życie wchodzi Konstytucja Biznesu. Najważniejsze w tym pakiecie jest Prawo przedsiębiorców, które wprowadza m.in. ulgę na strat dla firm rozpoczynających działalność,  domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, rozstrzyganie wątpliwości na jego korzyść oraz powrót do zasady co nie jest zabronione jest dozwolone. Pakiet dla przedsiębiorców zastępuje nowelizowaną 90 razy ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 roku.

Nowe prawo wprowadza też instytucję tzw. działalności nierejestrowej jeśli przychody miesięczne  z tytułu świadczonych usług lub drobnej sprzedaży nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz powołuje  Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

– Prawo przedsiębiorców to swoista karta praw podstawowych  w biznesie – wyjaśniał PAP wiceszef Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii  Mariusz Haładyj. – W jednym akcie zebrane są kluczowe zasady wykonywania działalności gospodarczej, gwarancje i uprawnienia przedsiębiorców, szczególnie w relacji z administracją. Dzięki zasadom ogólnym Prawa przedsiębiorców nastąpi praktyczne urzeczywistniane wartości, na których opiera się Konstytucja Biznesu.

Opisując Prawo przedsiębiorców, wiceminister tłumaczył, że to podstawowy akt prawa gospodarczego, w którego centrum jest przedsiębiorca i jego uprawnienia. W sposób systemowy, jasno i zwięźle określa fundamenty ustroju gospodarczego Polski w duchu wolności działalności gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorcy w swojej ustawie mają zgromadzony podstawowy katalog praw i gwarancji, żeby w poszczególnych postępowaniach mogli odwołać się do tego aktu prawnego. Nie będą musieli poszukiwać argumentów w abstrakcyjnych normach Konstytucji RP, w opasłych tomach orzecznictwa czy w publikacjach ekspertów z dziedziny prawa gospodarczego.

Pakiet ustaw dla biznesu zwiększa bezpieczeństwo i pewność prowadzenia działalności gospodarczej. Przełomowa jest instytucja tzw. utrwalonej praktyki interpretacyjnej. Jeżeli przedsiębiorca dostosowuje swoją działalność do obowiązującej wykładni przepisów, to będzie miał gwarancję, ze nie zostanie obciążony wyższymi daninami publicznymi, ani nie poniesie  żadnych  kar czy sankcji. Ten przepis ma jeszcze jedną wartość . Nie będzie już możliwe nagłe zmienianie interpretacji podatkowej i obejmowanie przedsiębiorców nowymi obciążeniami.  Zwiększy  tym samym zaufanie przedsiębiorców do państwa.

Jedną z nowości  w tym pakiecie jest stworzenie zupełnie nowej instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która ma być wsparciem dla MŚP.  Zazwyczaj niewielkie firmy nie mają środków na korzystanie z kosztownej obsługi kancelarii prawniczych, ani czasu na prowadzenie długotrwałych sporów z urzędnikami, dlatego w sytuacjach będą mogły liczyć na pomoc rzecznika. Dotychczas nie było w Polsce, ani jednej instytucji państwowej która reprezentowałaby interesy małych i średnich przedsiębiorców w zderzeniu z aparatem urzędniczym. W ocenie przedsiębiorców sukces wprowadzenia całej konstytucji  będzie zależał  m.in. od sprawnego funkcjonowania tego urzędu.

Dla polskiej gospodarki i jej dalszego rozwoju Konstytucja Biznesu jest sporą nadzieją na pozytywne zmiany. Wielu drobnych przedsiębiorców zachęci też do wyjścia z szarej strefy, a dużych przedsiębiorców do odważniejszego inwestowania.

Konstytucja Biznesu będzie funkcjonować dobrze tylko wówczas, jeśli przedsiębiorcy i urzędnicy będą jej przestrzegać.

(JC)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here