COVID-19 nie zatrzymał polskich eksporterów

987

Polska zanotowała 10-krotny wzrost wymiany towarowej w handlu zagranicznym w 2020 r. Według wstępnych danych GUS nastąpił wzrost salda z 5,1 mld zł w 2019 r. do 53,7 mld zł. To jeden z najlepszych wyników w całej UE.  W ubiegłym roku, pomimo pandemii, eksport z Polski wzrósł o 2,8 proc. rok do roku i osiągnął wartość 1051,9 mld zł. Eksport wyrażony w euro wyniósł 237,5 mld euro (nieznaczny spadek o 0,3 proc).

Polski eksport jest jednym z kluczowych czynników wspierających wzrost gospodarczy – powiedział wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin. A wiceminister Robert Tomanek prognozuje: Oczekujemy w 2021 roku przyspieszenia naszych obrotów towarowych, w tym większego po stronie eksportu, co jednocześnie zaowocuje dalszym wzrostem dodatniego salda obrotów. Spodziewamy się, że dynamika eksportu towarów będzie wyraźnie przewyższać dynamikę PKB.

COVID-19 nie zatrzymał polskich eksporterów. Pomimo tak dużej skali zaburzeń w gospodarce światowej radzili sobie wyjątkowo dobrze, a często lepiej niż nasi partnerzy handlowi. W tym samym czasie najwięksi unijni eksporterzy zanotowali dużo głębsze spadki np. Niemcy – 9 proc., Holandia – 7 proc., Francja – 16 proc., Włochy – 10 proc., Hiszpania – 10 proc., Belgia – 8 proc.

Według danych niemieckiego urzędu statystycznego DESTATIS, w ubiegłym roku w eksporcie do Niemiec (naszego największego partnera handlowego)  Polska wyprzedziła Francję i powiększyła dystans do Włoch. Byliśmy 4 dostawcą towarów do Niemiec i 2 spoza Europy. Więcej z Europy eksportowała do Niemiec tylko Holandia, a spoza Europy tylko – Chiny oraz USA. W grudniu ub.r., zgodnie z naszymi oczekiwanymi, eksport towarów wzrósł w tempie dwucyfrowym – o 10 proc., do 19,8 mld euro. Był to najlepszy wynik w 2020 r. i jednocześnie czwarty wzrost z rzędu. Dynamicznie w grudniu rósł także import, tj. o 7,1 proc., do 19,4 mld euro.

W skali całego roku eksport towarów z Polski osiągnął 237,5 mld euro (-0,3 proc. r/r), co w obliczu bezprecedensowych turbulencji w światowym handlu w 2020 r. należy uznać za wyjątkowo dobry wynik. W dużej części to efekt wysokiej konkurencyjności naszego eksportu i jego struktury przedmiotowej. Niemniej istotną rolę odegrała szybka adaptacja naszych przedsiębiorstw do nowych warunków poprzez m.in. dywersyfikację kanałów sprzedaży, jak również szybka i zdecydowana odpowiedź rządu na kryzys.

Po stronie importu w 2020 r. nastąpił spadek o 4,8 proc., do 225,5 mld euro. Przełożyło się to jednocześnie na bezprecedensowy wzrost nadwyżki (+10,8 mld euro), do historycznie rekordowego poziomu blisko 12 mld euro. W grudniu ub.r., zgodnie z naszymi oczekiwanymi, eksport towarów wzrósł w tempie dwucyfrowym – o 10 proc., do 19,8 mld euro. Był to najlepszy wynik w 2020 r. i jednocześnie czwarty wzrost z rzędu. Dynamicznie w grudniu rósł także import, tj. o 7,1 proc., do 19,4 mld euro. (MRPiT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here