Każdy człowiek ma w swoim kalendarzu kilka szczególnie ważnych dla niego dat. Jedną z nich bez wyjątku jest na pewno data urodzin. Polacy pamiętają szczególnie o jednej dacie, czyli o urodzinach człowieka, który zmienił ich życie – Karola Wojtyły. Jest to ważny dzień dla Polaków ponieważ, wtedy w Wadowicach urodził się przyszły Papież Polak – Jan Paweł II. W tym roku 18 maja był szczególnie ważny, ponieważ Polacy świętowali setne urodziny Karola Wojtyły.
Życie Karola Wojtyły od początku nie było łatwe. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Jednak głęboka wiara rodziców sprawiła, że chłopiec urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach cały i zdrowy. Rodzina Wojtyłów żyła skromnie i ogromnymi tradycjami chrześcijańskimi. Karol więc wzrastał w wierze. To właśnie z domu młody Wojtyła wyniósł wiele wartości życiowych. Wiele cech charakteru przyszłego papieża zostało ukształtowane w jego domu rodzinnym przez różnorodne tragedie jakie go spotkały. W wieku 9 lat zmarła Jego ukochana mama – Emilia, 3 lata później Jego starszy brat Edmund. Bez wątpienia te wydarzenia miały ogromny wpływ na zachowanie chłopca i jego wiarę.
Młodość i zainteresowania Karola Wojtyły
Był bardzo uzdolnionym dzieckiem. Chłopiec od najmłodszych lat wykazywał duże zainteresowanie sportem i wszystko co było z nim związane. Regularnie grał w piłkę nożną czy jeździł na nartach. Wraz ze swoim ojcem Karolem często wybierał się na wycieczki krajoznawcze. Dużo ludzi nadal utożsamia Papieża Polaka z wyprawami w góry. Wojtyła kochał Tatry. Jak sam mówił „Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha.” W dużej mierze wyprawy w góry pomagały odnaleźć Wojtyle spokój i ciszę, którą tak ciężko czasami znaleźć. Jednak przyszły papież interesował się nie tylko przyrodą i sportem. W swoim życiu odnalazł również miłość do sztuki. Teatr był dla niego niezwykle ważny. W pewnym momencie zaczął nawet wiązać z nim całe swoje życie. W tym celu rozpoczął nawet studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które musiał niestety przerwać, gdyż w 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa. Dwa lata później założył swój własny teatr, jednakże rok później go porzucił na rzecz studiowania teologii. Nowe studia bardzo pochłonęły Karola. Już wtedy wiedział, że będzie księdzem. Ale nie sądził, że kiedykolwiek zostanie papieżem i zmieni życie tylu ludzi.
Habemus papam
Kardynał Wojtyła został wybrany Papieżem 16 października 1978 roku. Przybrał wtedy imię Jan Paweł II. Ojciec Święty zmienił życie milionów ludzi. Swoim życiem pokazywał innym ludziom jak żyć. Mimo, że piastował bardzo wysokie i odpowiedzialne stanowisko to nie zmienił się. Nadal pozostał tym samym „Lolkiem”, który swoim poczuciem humoru oraz charyzmą zjednywał sobie ludzi.
Postępowy papież
„Kiedy umierał płakałem, a łobuzy z mojego osiedla, Ci których zawsze się bałem stali w bramach ze zniczami” – to słowa Franciszka Cofty, które pokazują jak wielkim człowiekiem był Jan Paweł II. Był taki jak my. „Pływał kajakami, chodził w góry. Kochał sport. Był też pierwszym papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym. Nie bał się łamać stereotypów.” – kontynuuje Cofta. Dlatego był tak kochany przez ludzi. Potrafił ich jednoczyć. Zmienił coś w ludziach, czego do tej pory nie udało się nikomu innemu. Był nie tylko Papieżem, był przede wszystkim człowiekiem, który rozumiał problemy innych ludzi.
Autorka: Anna Czartoryjska, studentka dziennikarstwa na UKSW