Debata o sukcesji firm rodzinnych na forum w Krynicy

832

Przedsiębiorstwa rodzinne są najbardziej rozpowszechnioną formą prowadzenia biznesu i stanowią fundament polskiej gospodarki. Mają znaczący udział w wytwarzaniu produktu krajowego brutto i zapewniają  setki tysięcy miejsc pracy w wielu różnych specjalnościach i branżach.  Większość  firm rodzinnych działa w sektorze handlu i usług, a także w budownictwie,  transporcie i przemyśle.  Kreatywność biznesowa i wysoka jakość wyrobów decyduje o budowaniu ich silnej marki i pozytywnego wizerunku na konkurencyjnym rynku w kraju i za granicą.

Firmy rodzinne są ważnym filarem przedsiębiorczości w Polsce. Jak wynika z przeprowadzonej w 2019 r. analizy Fundacji Firmy Rodzinne, blisko 60 proc. firm prywatnych założonych w 1989 r. funkcjonuje z powodzeniem do dziś. Obecnie aktywnych na rynku jest  ponad 15 tys. firm prywatnych, czyli ok 59 proc spośród ogółu niemal 26 tys. zarejestrowanych w 1989 r. podmiotów gospodarczych.

Cechą wyróżniającą przedsiębiorstwa rodzinne jest determinacja ich właścicieli do   przekazywania firm  kolejnym pokoleniom.  Nie zawsze jednak kończy się to powodzeniem, ponieważ nie wszyscy następcy są  zainteresowani  sukcesją. Rocznie  z tego powodu znika z rynku część dobrze funkcjonujących firm rodzinnych, a wraz z nimi  wiele atrakcyjnych miejsc pracy.

Zagadnienia związane z sukcesją firm rodzinnych były głównym tematem debat z udziałem wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marka Niedużaka podczas pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy. To już 29. edycja wydarzenia, będącego spotkaniem osobistości świata polityki i biznesu z Europy Środkowo-Wschodniej. Wiceminister Marek Niedużak 3 września uczestniczył w 2 debatach: Firmy rodzinne – nadzieja polskiej gospodarki; Czy rodzinę można uznać za siłę napędową systemu gospodarczego?

Na przestrzeni ostatnich lat wzrasta znaczenie firm rodzinnych w polskiej gospodarce. Z badania PARP w 2009 r. wynika, że firmy rodzinne wytwarzały ponad 10 proc. polskiego PKB (ponad 121 mld zł). W 2017 r. odpowiadały już za 18 proc. polskiego PKB (ok. 322 mld zł).

MPiT podejmuje aktywna działania na rzecz firm rodzinnych. Przygotowaliśmy ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, z której rozwiązań przedsiębiorcy chętnie korzystają. Od 1 stycznia 2019 r. można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, kosztów pracy małżonka i małoletniego dziecka. To rozwiązanie z tzw. Pakietu MŚP – powiedział wiceminister Marek Niedużak.

W Pakiecie Przyjazne Prawo, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. są kolejne zmiany ułatwiające sukcesję firm. – To na przykład zasada przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa osoby wpisanej do CEIDG – dodał wiceminister. Rozwiązuje ona dotychczasowy problem braku możliwości korzystania z decyzji administracyjnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, gdy przedsiębiorca sprzedaje przedsiębiorstwo albo przekazuje je nieodpłatnie swojemu następcy.

Jak zaznaczył wiceszef MPiT, to nie koniec działań. – Pracujemy w resorcie nad problematyką sukcesji w spółkach oraz fundacji rodzinnej, której wprowadzenie postulują przedstawiciele środowisk firm rodzinnych. Przygotowujemy Zieloną Księgą nt. fundacji rodzinnej, w której chcielibyśmy przedstawić rozwiązania obowiązujące w innych krajach oraz propozycje rozwiązań w naszym kraju. Dokument ma być punktem wyjścia do dyskusji i dalszych prac – poinformował wiceszef MPiT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here