Debata o szarej strefie w Polsce i gospodarce olejami zużytymi

1371

Szara strefa w gospodarce to jeden z największych hamulców rozwojowych Polski, przestrzega Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Choć w ostatnich latach udało się w dużej mierze uszczelnić system podatkowy, to jej ograniczenie, w tym w obrocie olejami, pozostaje wyzwaniem. Global Compact Network Poland (GCNP) od 2015 roku przygotowuje coroczną analizę szarej strefy w Polsce w ujęciu horyzontalnym i branżowym wraz z oceną wdrożenia przez rząd rekomendacji i analizą osiągniętych skutków w ograniczaniu tego zjawiska. W tegorocznej edycji zostały opublikowane dwa raporty. W obu GCNP przedstawia analizę aktualnej sytuacji oraz ocenę skali problemu w Polsce.

Przedstawione są także propozycje zmian przepisów, które pozwolą m.in. ograniczyć nielegalne spalanie olejów zużytych, zmniejszyć zasięg szarej strefy olejów smarowych i przemysłowych, a w konsekwencji poprawić jakość powietrza. W konferencji poświęconej tym zagadnieniom wzięła udział minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister finansów Marian Banaś.

Udało nam się zmniejszyć szarą strefę w wielu obszarach. Jednak ten problem pojawia się w kolejnych dziedzinach naszego życia. Jedną z nich jest gospodarka olejami. Brak odpowiedniego poziomów odzysku i recyklingu to nie tylko strata dla państwa, ale również zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli. Zużyte oleje trafiają bowiem do nieprzystosowanych do tego pieców olejowych, a wydzielane przez nie metale ciężkie przedostają się do powietrza, którym wszyscy oddychamy – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

Szara strefa hamuje rozwój gospodarczy zaburzając równą konkurencję, zmniejszając zasoby środków produkcji i efektywność ich wykorzystania, osłabiając zaufanie społeczeństwa do państwa. Chcąc wygrać z nią musimy z jednej strony informować i edukować wszystkich obywateli, a z drugiej tworzyć jasne prawo i ścigać tych, którzy go nie przestrzegają – powiedział minister finansów Marian Banaś.

Szara strefa w Polsce jest z roku na rok coraz mniejsza. Im mniejsza skala szarej strefy tym silniejsze i bardziej przejrzyste państwo i tym mocniejsza, oparta o przejrzyste reguły gospodarka. Dla utrzymania pozytywnego trendu spadkowego szarej strefy w Polsce kluczowe jest stałe, regulacyjne doszczelnianie systemu. Specyfika zjawiska szarej strefy cechuje się jej przenoszeniem z obszaru i branży gdzie jest spójna i szczelna regulacja do branży, gdzie jeszcze do doszczelnienia systemu nie doszło. Przykład reformy olejów zużytych i wprowadzenia regulacji ograniczającej szarą strefę w branży olejów smarowych i przemysłowych pokazuje, że zwalczając szarą strefę, równolegle poprawiamy jakość powietrza w Polsce a w konsekwencji zdrowie mieszkańców – powiedział Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes Rady Global Compact Network Poland.

Global Compact Network Poland (GCNP), jako sekretariat krajowy UN Global Compact, współpracuje na bazie dwustronnych porozumień z MPiT w zakresie zrównoważonego rozwoju, rozwoju przedsiębiorczości, ochrony środowiska i walki z zanieczyszczonym powietrzem oraz z Ministerstwem Finansów w zakresie walki z korupcją. Podczas konferencji GCNP zaprezentowało dwa raporty stworzone wspólnie z partnerami, instytucjami i gronem ekspertów.

Więcej informacji na stronie MPiT

1 KOMENTARZ

 1. TuGliwice:
  Jak można pieprzyć takie głupoty:
  Zużyte oleje trafiają bowiem do nieprzystosowanych do tego pieców olejowych, a wydzielane przez nie metale ciężkie przedostają się do powietrza, którym wszyscy oddychamy – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.
  Pani Emilewicz do ROBOTY!
  Każdy silnik spalinowy spalając mieszanke paliwową spala przy okazji olej silnikowy i nieważne jakiego silnik jest producenta!
  czyżby Pani Emilewicz nigdy nie dolewała ,w celu uzupełnienia,oleju do silnika??? gadać takie głupoty i do tego w Polsce?
  -Niech Pani Emilewicz sprawdzi ile oleju spala jej spalinowa kosiarka ogrodowa???,a motorower?? niech idzie do Obi,Leroya!
  Ekologiczny samochód na trase!,a spalinowa kosiarka ogrodowa do ogródka! suuuper!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here