Szara strefa w gospodarce to jeden z największych hamulców rozwojowych Polski, przestrzega Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Choć w ostatnich latach udało się w dużej mierze uszczelnić system podatkowy, to jej ograniczenie, w tym w obrocie olejami, pozostaje wyzwaniem. Global Compact Network Poland (GCNP) od 2015 roku przygotowuje coroczną analizę szarej strefy w Polsce w ujęciu horyzontalnym i branżowym wraz z oceną wdrożenia przez rząd rekomendacji i analizą osiągniętych skutków w ograniczaniu tego zjawiska. W tegorocznej edycji zostały opublikowane dwa raporty. W obu GCNP przedstawia analizę aktualnej sytuacji oraz ocenę skali problemu w Polsce.
Przedstawione są także propozycje zmian przepisów, które pozwolą m.in. ograniczyć nielegalne spalanie olejów zużytych, zmniejszyć zasięg szarej strefy olejów smarowych i przemysłowych, a w konsekwencji poprawić jakość powietrza. W konferencji poświęconej tym zagadnieniom wzięła udział minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister finansów Marian Banaś.
Udało nam się zmniejszyć szarą strefę w wielu obszarach. Jednak ten problem pojawia się w kolejnych dziedzinach naszego życia. Jedną z nich jest gospodarka olejami. Brak odpowiedniego poziomów odzysku i recyklingu to nie tylko strata dla państwa, ale również zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli. Zużyte oleje trafiają bowiem do nieprzystosowanych do tego pieców olejowych, a wydzielane przez nie metale ciężkie przedostają się do powietrza, którym wszyscy oddychamy – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.
Szara strefa hamuje rozwój gospodarczy zaburzając równą konkurencję, zmniejszając zasoby środków produkcji i efektywność ich wykorzystania, osłabiając zaufanie społeczeństwa do państwa. Chcąc wygrać z nią musimy z jednej strony informować i edukować wszystkich obywateli, a z drugiej tworzyć jasne prawo i ścigać tych, którzy go nie przestrzegają – powiedział minister finansów Marian Banaś.
Szara strefa w Polsce jest z roku na rok coraz mniejsza. Im mniejsza skala szarej strefy tym silniejsze i bardziej przejrzyste państwo i tym mocniejsza, oparta o przejrzyste reguły gospodarka. Dla utrzymania pozytywnego trendu spadkowego szarej strefy w Polsce kluczowe jest stałe, regulacyjne doszczelnianie systemu. Specyfika zjawiska szarej strefy cechuje się jej przenoszeniem z obszaru i branży gdzie jest spójna i szczelna regulacja do branży, gdzie jeszcze do doszczelnienia systemu nie doszło. Przykład reformy olejów zużytych i wprowadzenia regulacji ograniczającej szarą strefę w branży olejów smarowych i przemysłowych pokazuje, że zwalczając szarą strefę, równolegle poprawiamy jakość powietrza w Polsce a w konsekwencji zdrowie mieszkańców – powiedział Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes Rady Global Compact Network Poland.
Global Compact Network Poland (GCNP), jako sekretariat krajowy UN Global Compact, współpracuje na bazie dwustronnych porozumień z MPiT w zakresie zrównoważonego rozwoju, rozwoju przedsiębiorczości, ochrony środowiska i walki z zanieczyszczonym powietrzem oraz z Ministerstwem Finansów w zakresie walki z korupcją. Podczas konferencji GCNP zaprezentowało dwa raporty stworzone wspólnie z partnerami, instytucjami i gronem ekspertów.
Więcej informacji na stronie MPiT
TuGliwice:
Jak można pieprzyć takie głupoty:
Zużyte oleje trafiają bowiem do nieprzystosowanych do tego pieców olejowych, a wydzielane przez nie metale ciężkie przedostają się do powietrza, którym wszyscy oddychamy – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.
Pani Emilewicz do ROBOTY!
Każdy silnik spalinowy spalając mieszanke paliwową spala przy okazji olej silnikowy i nieważne jakiego silnik jest producenta!
czyżby Pani Emilewicz nigdy nie dolewała ,w celu uzupełnienia,oleju do silnika??? gadać takie głupoty i do tego w Polsce?
-Niech Pani Emilewicz sprawdzi ile oleju spala jej spalinowa kosiarka ogrodowa???,a motorower?? niech idzie do Obi,Leroya!
Ekologiczny samochód na trase!,a spalinowa kosiarka ogrodowa do ogródka! suuuper!