Schorzenie Leśniowskiego-Crohna to przewlekła choroba zapalna przewodu pokarmowego o podłożu immunologicznym i nie w pełni poznanej etiopatogenezie. W Polsce na tę dolegliwość choruje nawet 30 000 – 40 000 osób. Wielu pacjentów ma także choroby współistniejące, które są następstwem zaburzeń układu immunologicznego lub stosowanych leków.
Badanie ankietowe przeprowadzone wśród pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelita wykazało, że niejednokrotnie towarzyszą im m. in.: choroba wrzodowa/refluks, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, przewlekła choroba nerek i astma, a także nadciśnienie tętnicze.
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest schorzeniem nieuleczalnym, ale celem procesu terapeutycznego jest zapobieganie kolejnym nawrotom i postępowi choroby, która może zajmować kolejne odcinki przewodu pokarmowego, prowadzić do pełnościennego nacieku zapalnego oraz rozwoju powikłań jelitowych i pozajelitowych. W efekcie licznych komplikacji powstających w wyniku niewłaściwego leczenia, pacjenci muszą zmierzyć się z koniecznością między innymi żywienia pozajelitowego lub enteralnego (przez sondę wprowadzoną do żołądka przez nos) i znaczną niepełnosprawnością w funkcjonowaniu na co dzień, są też narażeni na większe ryzyko zachorowania, chociażby, na raka jelita grubego i wiele innych chorób.
Przewlekły charakter schorzeń gastroenterologicznych i negatywny wpływ na pacjentów, rodzinę, opiekunów z jednej strony, a ograniczone środki przeznaczane z budżetu do tej pory na gastrologię z drugiej strony, nie pomagają lekarzom w prowadzeniu skutecznej terapii. Dlatego prof. Grażyna Rydzewska prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego i prof. Jarosław Reguła krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii wielokrotnie zwracali się z apelem do Ministerstwa Zdrowia o przeznaczenie oszczędności wynikających z wprowadzenia leków biopodobnych na refundację nowych innowacyjnych terapii chorób przewodu pokarmowego, umożliwiających poprawę zdrowia i jakości życia pacjentów.
Podczas konferencji prasowej online, 28 października 2020 r. (środa), godz.: 10.00, przedstawione zostaną główne wnioski z badania jakościowego przeprowadzonego wśród pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Podczas spotkania omówione zostaną największe wyzwania w życiu pacjentów wynikające z administracyjnego ograniczonego terapii, której są poddawani.
W konferencji udział wezmą m.in.: prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła – konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii ; prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska – prezes Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii ; dr Małgorzata Gałązka-Sobotka – dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia oraz Center of Value Based Healthcare Uczelnia Łazarskiego
ewa.godlewska@knowpr.pl