Do firm trafi 20 mld zł

650

Rząd przyjął we wtorek uchwały w sprawie Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy Finansowej 1.0 PFR – poinformował we wtorek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że do MMŚP trafi 20 mld zł – jako nowe wypłaty i umorzenia.

Zgodnie z harmonogramem obrad wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, rząd miał zająć się projektami dwóch uchwał Rady Ministrów: zmieniającej uchwałę w sprawie programu rządowego „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” oraz w sprawie programu rządowego „Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm”. Wnioskodawcami obu projektów uchwał był wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jak wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na temat projektu uchwały rządu w sprawie programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm”, dla mikrofirm jak i sektora MŚP zarezerwowano po 6,5 mld zł; w sumie jej budżet to 13 mld zł – informuje KPRM.

Nowa transza pomocy ma być wypłacana od 15 stycznia do końca marca z możliwością przedłużenia jej do końca czerwca br. Wyjaśniono, że udzielenie subwencji będzie zależało m.in. od zanotowanego określonego spadku obrotów jak i prowadzenia działalności w ramach co najmniej jednego kodu PKD. Wymieniono ich ponad 40, dotyczą one m.in. sprzedaży detalicznej odzieży, żywności i napojów czy wyrobów tekstylnych; prowadzenia hoteli, placówek gastronomicznych, siłowni, parków rozrywki, kin.

W Tarczy wyliczono również kody PKD dla działalności: pilotów wycieczek, fizjoterapeutów, organizatorów wycieczek, muzeów, obiektów kulturalnych, czy agencji reklamowych. W przypadku projektu uchwały ws. zmian w pierwszej Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich firm, w której zarekomendowano wybranym branżom uzyskanie umorzenia do 100 proc. subwencji w zależności od spełnienia określonych warunków. Projekt ma zawierać listę ponad 40 kodów PKD, które pokrywają się z kodami wymienionymi w przypadku Tarczy Finansowej 2.0. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here