Dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mogą ulec zmianie

677

Działania mające na celu ograniczenie amerykańskich inwestycji w Polsce zaszkodzą amerykańskiej i polskiej gospodarce – powiedziała Gina Raimondo, amerykańska sekretarz handlu podczas rozmowy z Jarosławem Gowinem, wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii.  Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakładający, że zagraniczne firmy będą mogły dostać koncesję na nadawanie w Polsce pod warunkiem, że ich udział w spółce nie przekroczy 49 proc. i nie kontroluje ich żaden podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego budzi poważne zastrzeżenia amerykańskich inwestorów.  Takie prawo, w tym „lex TVN” może poważnie zakłócić dobre dotychczas relacje gospodarcze pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi.   

Zmiana tych ograniczeń warunkuje realizację inwestycji amerykańskich w Polsce oraz przygotowanie pozytywnej agendy na przyszłość, w tym kwestii  związanej z reaktywacją formatu Dialogu Gospodarczego i Handlowego.  – Zależy nam nie tylko na rozwiązaniu bieżących problemów, ale także na wzmocnieniu i zintensyfikowaniu wzajemnych relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. W tym kontekście sugerujemy reaktywację formatu Dialogu Gospodarczego i Handlowego ustanowionego deklaracją prezydentów Polski i USA jeszcze w 2002 roku – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W ostatnich latach format ten nie był szczególnie wykorzystywany. Ostatnio pojawiło się jednak wiele nowych tematów z dziedziny przemysłu, cyfryzacji czy też  energetyki, które za jego pośrednictwem strona polska i amerykańska mogłyby wspólnie omówić.

Z punktu widzenia kierowanego przeze mnie resortu kluczowe byłoby również poszerzenie bilateralnej agendy o kwestie innowacji oraz badań i rozwoju. Polskie instytucje wsparcia innowacji takie jak  Sieć Badawcza Łukasiewicz i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju utrzymują kontakty z uczelniami amerykańskimi w takich obszarach jak elektromobilność, biofarmaceutyka, kosmos, lotnictwo czy też inżynieria materiałowa. Chcielibyśmy nawiązać analogiczne relacje z podmiotami nadzorowanymi przez Departament Handlu oraz pozostałe departamenty. Ściślejsza  współpraca gospodarcza stanowi gwarancję jeszcze bliższych kontaktów między Polską a Stanami Zjednoczonymi, które wykraczają poza kwestie zobowiązań sojuszniczych – podkreślił premier Gowin.

Podczas rozmowy z sekretarz handlu Giną Raimondo poruszono również kwestię rozważanej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Poselski projekt w tej sprawie wpłynął 7 lipca 2021 r. do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza

Stany Zjednoczone są jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski i jednym z kluczowych inwestorów. Wartość obrotów handlowych Polski z USA w 2020 r. wyniosła 15,58 mld dolarów. Eksport Polski do Stanów Zjednoczonych osiągnął 7,6 mld dolarów, a import ok. 8 mld dolarów. Co więcej, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2021 r. polski eksport do USA wzrósł o 14 proc. r/r. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here