Domy wydrukowane w technologii 3D

1778

Drukarka 3D zbudowała 100-metrowy betonowy dom w 45 godzin w ramach projektu „3D Housing 05”. System „betonowego druku” został opracowany przez holenderską firmę CyBe. Przy projekcie domu współpracowali architekci z biura projektowego Arup i producent materiałów budowlanych Italcementi. Projektowanie domu zajęło dwa miesiące, a sama budowa trwała 48 godzin i zakończyła się w połowie marca br.

Budynek składa się z czterech pomieszczeń – salonu, sypialni, kuchni oraz łazienki z ubikacją. Druk każdego z modułów trwał 60-90 minut. Po wydrukowaniu ścian resztę czasu zajął montaż pozostałych elementów, tj. dachu, drzwi i okien.

Na świecie istnieje też kilka innych pomysłów na redukcję czasu i kosztów za pomocą drukarek materiałów budowlanych.

Robot BatiPrint3D z uniwersytetu w Nantes tworzy matrycę ścian za pomocą pianki, która następnie wypełniana jest betonem. Trwałość polimeru powinna wynosić około 100 lat, a jego dodatkową funkcją jest izolacja termiczna. Nad  pokazowym domem o powierzchni 95 m kw. maszyna pracowała 18 dni.

Teksańska firma ICON opracowała technologię drukowania w 12 do 24 godzin jednorodzinnego cementowego domu o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Dom powstaje na drukarce Vulcan. Maksymalna powierzchnia budynku, który jest w stanie wydrukować urządzenie, to 74 m kw. Dom składa się z salonu, sypialni, łazienki i przedpokoju, a jego cena szacowana jest na 10 tys. dolarów (34 tys. zł). Jeden z założycieli ICON Jason Ballard deklaruje, że firma planuje obniżyć koszt takiego budynku do 4 tys. dol.

Był beton i pianka polimerowa. Ale to nie jedyne materiały, po które sięgają inżynierowie. Projekt „3D Printed House 1.0” firmy Emerging Objects prowadzi eksperymenty pod hasłem Saltygloo nad tworzywem powstałym na bazie skrystalizowanej soli i kleju. Konstrukcja z solnych paneli jest mocna i lekka, nadaje się do wytwarzania elementów wystroju wnętrz i jest neutralna dla środowiska naturalnego.

Instytucja World’s Advanced Saving Project postawiła na jeszcze bardziej radykalne rozwiązanie. Jej drukarka BigDelta tworzy budynki, korzystając wyłącznie z gliny i błota. Zdaniem twórców budowa domu o wysokości do 12 metrów kosztuje zaledwie 53 dolary. W założeniach projekt skierowany jest do najuboższych mieszkańców Ziemi.

które można składać niczym klocki. Taki pomysł rozwija bot laboratory ze swoją Oprócz druku całego domu na miejscu istnieje też pomysł drukowania poszczególnych elementów, technologią snap-together. Według twórców złożenie 3-metrowej konstrukcji zajmuje zaledwie kilka minut, łącznie z wypakowaniem elementów z ciężarówki. Ich druk za pomocą robota Euclid zajmuje do 18 godzin, wytworzone są z wytrzymałego plastiku.

Nie tylko Europa i Ameryka pracują nad nowymi rozwiązaniami w mieszkalnictwie. W mieście Binzhou w chińskiej prowincji Szantung powstał dom o tradycyjnym azjatyckim układzie. Firma twierdzi, że budynek zbudowano w dwa miesiące, a jego cena ma wynosić 5 tys. juanów (ok. 275 zł) za m kw.

Redakcja portalu wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here