Duże pieniądze na utworzenie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki w Lublinie

1246

Znacząca dotacja z Ministerstwa Zdrowia dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 otwiera przed lubelskimi okulistami nowe perspektywy w leczeniu chorób oczu. Środki  na przebudowę zabytkowego pałacu przy ul. Chmielnej 1 w Lublinie kierownictwo resortu przekaże  jego gospodarzom już w najbliższy poniedziałek 13 września. W odrestaurowanym obiekcie powstanie  Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej, które będzie wyposażone w infrastrukturę odpowiadającą najwyższym światowym standardom.

– Idea powstania Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki, które będzie odgrywało kluczową rolę w badaniach klinicznych nad nowymi terapiami genowymi i farmakologicznymi, zrodziła się około 3 lata temu – informuje prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, szef Kliniki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie prorektor tej uczelni. – Decyzja zapadła po licznych konsultacjach z podobnymi ośrodkami w Szwajcarii, Niemczech i USA. Szpital podjął wtedy starania o pozyskanie funduszy pierwotnie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a następnie z sukcesem, bezpośrednio z Ministerstwa Zdrowia.

Nowa infrastruktura, w ramach której powstanie Centrum, poszerzy możliwości leczenia chorób plamki i umożliwi wykonywanie procedur medycznych w nowoczesnych i odpowiednio przystosowanych przestrzeniach. Swoimi działaniami ECITP obejmie przede wszystkim obszar Europy Środkowo-Wschodniej. – Pacjenci otrzymają nie tylko standardowe, ale również najnowsze terapie genowe i farmakologiczne, oparte na badaniach klinicznych nad nowymi metodami leczenia chorób plamki, podkreśla prorektor.

Szczegółowe informacje o projekcie oraz planach rozwoju okulistyki w SPSK Nr 1 przedstawione zostaną podczas briefingu przez prof. Roberta Rejdaka, a także przedstawicieli resortu. Udział w spotkaniu zapowiedzieli: Sławomir Gadomski podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, rektor UM w Lublinie, prof. dr hab. n.med. Wojciech Załuska, a w roli  gospodarza spotkania  wystąpi dyrektor naczelna SPSK 1 Beata Gawelska.

Briefing odbędzie się z auli Klinik Okulistycznych przy ul. Chmielnej 1 („okrąglak”). Po wystąpieniach  uczestników spotkania, będzie możliwość zadawania pytań przez dziennikarzy.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here