Emisja szkodliwych gazów cieplarnianych odprowadzanych do powietrza prowadzi do globalnego ocieplenia, złej jakości powietrza i zubożenia warstwy ozonowej. Może wywołać katastrofalne skutki dla planety. Promieniowanie ultrafioletowe jest groźne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Specjaliści doradzają co należy zrobić, aby zapobiec zubożeniu warstwy ozonowej, niezbędnej dla życia na Ziemi.
Zagrożeń dla planty jest coraz więcej. Drastycznie wzrosło stężenie izotopów promieniotwórczych, przenoszonych przez prądy powietrza i wody mórz. Pewne ilości mogą pojawić się nawet w naszych ujęciach wody pitnej. Stały wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną wpływa na rozwój elektrowni jądrowych na naszym globie, co z pewnością nie zmniejszy radioaktywnych zanieczyszczeń.
W ocenie ekspertów zjawiska te powinny być stale pod naszą baczną obserwacją. Ponadto, nad warstwami wodonośnymi znajduje się wiele składowisk i hałd odpadów niebezpiecznych oraz lagun, stanowiących poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego i jakości środowiska.
Wiek rewolucji przemysłowej 4.0 i ery cyfryzacji nie podołał rozwiązaniu tych kluczowych problemów, a przed nami kolejny przełom. Za progiem stoi już 5 Rewolucja Społeczna. Sztuczna inteligencja i inne formy cyfryzacji oddziaływają coraz intensywniej na gospodarkę, przyspieszając przebieg procesów produkcyjnych i usługowych. Powoduje to jednak niepokojące skutki społeczne przy braku jednoznacznych perspektyw dla ochrony środowiska i życia na Ziemi. Poruszamy te ważne zagadnienia w publikacjach zamieszczanych we wrześniowym wydaniu AURY. Zachęcamy do lektury.
Redaktor naczelna AURY, Jolanta Czudak