O najnowszych metodach i terapiach leczenia chorób siatkówki oka dyskutują w Warszawie uczestnicy 18.Kongresu ESASO Retina Academy, który po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Bierze w nich udział kilkuset specjalistów z 30 krajów świata. Organizatorem kongresu, któremu patronuje prof. Marek Rękas, krajowy konsultant ds. okulistyki jest Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano. Jest to jeden z najbardziej innowacyjnych ośrodków edukowania specjalistów w dziedzinie mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka i ciała szklistego. Zapewnia lekarzom najwyższą jakość kształcenia z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć naukowo-technicznych w diagnozowaniu i leczeniu tych schorzeń.
Dwudniowym obradom przewodniczą: prof. Francesco Bandello z Włoch, prezydent ESASO Retina Academy, Borja Corcóstegui z Hiszpanii, prezes Fundacji ESASO oraz Giuseppe Guarnaccia, dyrektor wykonawczy ESASO ze Szwajcarii. Koordynację kongresu powierzono włoskim profesorom: Maurizio Battaglia-Parodi i Bruno Falcomatà, natomiast moderowanie i prowadzenie większości sesji plenarnych i debat prof. Robertowi Rejdakowi, szefowi Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i od 10 lat również dyrektorowi ds. szkolenia praktycznego lekarzy w szwajcarskim ESASO.
Wybitni wykładowcy i absolwenci ESASO dzielą się podczas kongresu swoimi doświadczeniami z wykonywania pionierskich operacji leczenia zaćmy, hybrydowej witrektomii siatkówki oka, urazów gałki ocznej, schorzeń plamki żółtej oraz nowatorskich terapii leczenia jaskry. – Ostatnia dekada to czas ogromnych zmian w okulistyce – powiedział podczas inauguracyjnej sesji prof. Robert Rejdak. – Operacje wykonywane są przy użyciu coraz bardziej precyzyjnych narzędzi z wykorzystaniem ultradźwięków, laserów oraz noży tnących zbudowanych z tytanu i jego stopów. Technologia 3D umożliwia wykonywanie zabiegów z dużo większą dokładnością niż w klasycznej metodzie wizualizacji. Niewątpliwą zaletą jest możliwość obserwowania struktury ciała szklistego i siatkówki w bardzo wysokiej rozdzielczości i w dużym powiększeniu. To pozwala lekarzom na precyzję manewrów chirurgicznych podczas trójwymiarowej operacji siatkówki oka. W ciągu półtora roku wykonałem już kilkadziesiąt takich zabiegów.
Rozwija się chirurgia refrakcyjna rogówki, gdzie zwykle przy użyciu laserów usuwane są wady wzroku oraz chirurgia refrakcyjna soczewkowa, która polega na zamianie własnej soczewki na nową lub na włożeniu do oka dodatkowej soczewki. Osoby młode z wadami refrakcji mogą pozbyć się okularów. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o zaćmę czy astygmatyzm.
– Stosowanie implantów w mikrochirurgii oka gwarantuje nie tylko wyższy poziom jakości życia pacjentom, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa zabiegów. Świat idzie w tym kierunku – podkreślał prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki podczas obrad kongresu. – Obecnie mamy możliwość przeprowadzenia dużo dokładniejszej diagnostyki i obrazowania z niezwykłą precyzją i dokładnością wszystkich warstw siatkówki w całkowicie bezinwazyjny sposób.
Program kongresu Retina Academy jest bardzo bogaty i obejmuje niezwykle szeroki zakres zagadnień związanych z upowszechnianiem najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych w dziedzinie diagnozowania i terapii chorób siatkówki oka i ciała szklistego. Światowi specjaliści z wielu krajów m.in. Stanów Zjednoczonych, Izraela, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Singapuru, a także z Polski dzielą się międzynarodowymi doświadczeniami z wykonywania pionierskich i hybrydowych operacji.
– Mamy coraz lepsze metody leczenia chorób oczu, ale nie da się ukryć, że rozwój technologiczny sprzętu komputerowego, laptopów, smartfonów czy tabletów, sprawia, że wiele godzin w ciągu doby poświęcamy na czytanie druku z ekranu, który emituje światło i energię. Nie zdajemy sobie sprawy, jak nasz układ nerwowy reaguje na nią, jak ją pochłania. Stąd biorą się takie stany jak zespół suchego oka czy wady wzroku – przestrzegali wybitni specjaliści zalecając większą rozwagę w nadmiernej eksploatacji wzroku, który jest naszym bezcennym dobrem.
Miejscem obrad dwudniowej konferencji (12-13.10) jest Warszawski Uniwersytet Medyczny.
(JC)