Dywersyfikacja sprzedaży rozwija rynek magazynowy

907

Dynamiczny rozwój e-commerce wpłynął pozytywnie na rozwój rynku magazynowego w Polsce – mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo Group i opowiada propertynews.pl o trendach, które będą widoczne w 2021 roku. Do pierwszego lockdownu klienci robili zakupy głównie z centrach handlowych. Pandemia wymusiła dywersyfikację modelu sprzedaży.

– Zmiana modelu handlu jest główną przyczyną sukcesu sektora magazynowego. Wielu klientów w pandemii po raz pierwszy  zrobiło zakupy przez Internet i wielu z nich na stałe zmieni swoje przyzwyczajenia – mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo Group. Pandemia przyczyniła się również do szybkiego rozwoju firm kurierskich, producentów opakowań, sieci paczkomatów. Firmy, które do tej pory nie sprzedawały on-line, błyskawicznie weszły na nowy rynek.

Polski rynek magazynowy jest liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Obecnie pod względem podaży nowej powierzchni jesteśmy na 2-3 miejscu w Europie. Wyprzedzają nas Niemcy, natomiast z Holandią ex aequo. Klienci doceniają w Polsce niższe koszty pracy i stawki czynszów. Przykładem może być niedawna transakcja w Świebodzinie, gdzie klient e-commerce wynajął 200 tys. mkw., skąd będzie obsługiwał zarówno Polskę, jak i kraje ościenne – podkreśla Renata Osiecka.

W 2021 roku popyt na powierzchnie magazynowe nadal będzie napędzała branża e-commerce i sektory  ją wspierające, czyli branża kurierska, opakowania, logistyka. – Branża farmaceutyczna, w związku z nowymi szczepionkami, na pewno też będzie silną grupą najemców – tłumaczy Renata Osiecka.

Ekspertka Axi Immo na pytanie o to, czy 2021 rok będzie należał do inwestycji typu big box czy raczej SBU i logistyki ostatniej mili, podkreśla, że dużo zależy od tego, które projekty otrzymają finansowanie od banków. – Jednak trend ostatniej mili jest widoczny już od dawna w całej Europie. W Polsce widzimy rozwój tych projektów przy dużych miastach, w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i będzie widoczny również w tym roku – podsumowuje.

www.propertynews.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here