Dzieci chętnie piją DomoVitę

2207

 Po łyk wody ze źródełek  DomoVity  uczniowie kilku otwockich szkół podstawowych ustawiali się w długich kolejkach. Każdy chciał spróbować jak smakuje. Estetyczne poidełka wzbudzały ogromną ciekawość. Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zamontowało je w większości placówek jeszcze przed wakacjami. Pozostałe pojawią się w szkołach na początku lipca. Z inicjatywy OPWiK   zadowoleni są także nauczyciele, którzy doskonale wiedzą, że  wyrabianie  dobrych i zdrowych nawyków zaczyna się  od najmłodszych lat.

Woda jest głównym składnikiem organizmu, w którym pełni wiele ważnych funkcji życiowych. Stanowi prawie ¾ masy ciała, u dorosłego człowieka, a trochę mniej u dzieci. Powodów dlaczego trzeba ją regularnie pić jest bez liku, ale najważniejszy to jej dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Już 10 procentowy ubytek wody z organizmu powoduje całkowitą niezdolność do wykonywania wysiłku fizycznego. Jeśli te straty przekraczają  ponad  20 procent to człowiek umiera.

– Małe dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie, dlatego powinny pić dużo wody, przede wszystkim w upalne dni – zauważa Beata Szydłowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku. –  Uczniowie nie będą już musieli dźwigać napojów przynoszonych  w plecakach z domu, ani kupować ich w szkolnym sklepiku . Jeśli  przyzwyczają się do spożywania DomoVity, to  będą to robiły także w domach, do których z sieci miejskiej płynie taka sama woda, wydobywana z ujęć głębinowych.  Kampania zachęcająca do regularnego picia  zdrowej wody, którą od roku prowadzi OPWiK jest rewelacyjna. Jesteśmy za to niebywale wdzięczni kierownictwu spółki.

W Szkole Podstawowej nr 12 są dwa źródełka DomoVity. Jedno obok stołówki, a drugie przy gabinecie pielęgniarskim, do którego uczniowie chętnie zaglądają.  Dla bezpieczeństwa najmłodszych dzieci, z klas zerowych, nie zamontowano ich na szkolnych korytarzach, tak jak  zrobiono to w innych szkołach.

– Wybraliśmy najlepsze miejsca na ich lokalizację, bo wszyscy mają do nich znakomity dostęp – podkreśla dyrektorka szkoły. – Te poidełka bardzo ładnie wyglądają. Są takie designerskie i przykuwają uwagę. Marzy nam się trzecie w pobliżu sali gimnastycznej. Mamy ok. 800 uczniów i dwa poidełka to dla nich ciut za mało. Jestem przekonana, że  OPWiK spełni nasze oczekiwania, bo kierownictwo spółki jest dla nas bardzo życzliwe.

Źródełka DomoVity będą zamontowane łącznie w dziesięciu otwockich szkołach podstawowych.  Na razie są w sześciu. Podwójne znajdują się tylko w szkole nr 12, bo jest największa. W pozostałych placówkach będą instalowane w lipcu.

– Terminy montażu uzależniamy od dostarczenia nam  od wykonawcy zamówionych banerów z podświetlaną reklamą DomoVity, do których poidełka są przytwierdzane– wyjaśnia inżynier Stanisław Lasocki z OPWiK. –  Taka atrakcyjna reklama w szkołach przykuwa uwagę i o to nam chodzi. Prace przy instalowaniu poidełek trwają zwykle przez kilka dni. Sami je wykonujemy. Uruchomienie źródełka poprzedzone jest zawsze badaniami wody w naszym akredytowanym laboratorium. Takie badanie twa przez 72 godziny. Musimy mieć absolutną pewność, że woda w szkolnym źródełku spełnia  najwyższe parametry wskazane w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Kampania DomoVity zainicjowana przez OPWiK  nastawiona  jest na wiele lat. Nie da się bowiem w ciągu roku, ani dwóch wyrobić dobrych nawyków. Początek został już zrobiony i teraz kampania będzie nabierała tempa. Wiele miast w Polsce posiada  wodę bardzo dobrej jakości  dlatego ten pożyteczny pomysł  powinien z czasem ogarnąć cały kraj. Wszędzie można montować takie poidełka, nie tylko w szkołach. Bierzmy przykład z innych krajów. We Włoszech spotykamy je na każdym kroku.  Nie ma żadnych przeszkód, aby w Polsce też tak zrobić. Bieżąca i świeża woda ze źródełek DomoVity jest bez porównania lepsza od przechowywanej w plastikowych baniakach i opakowaniach z tworzyw sztucznych.

(JC)

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here