Jak zorganizować dziecku czas w dobie pandemii?

424

Podczas trwających ferii zimowych, w czasie pandemii COVID-19 dzieci mają ograniczone możliwości spędzania czasu wolnego. Brak codziennego kontaktu z rówieśnikami może bardzo doskwierać najmłodszym. Specjaliści z Komitetu Ochrony Praw Dziecka radzą, jak znaleźć dzieciom kreatywne i ciekawe zajęcie w domu – jakie tytuły czytać wspólnie z pociechą i nie tylko!

Zamknięte szkoły to dla dzieci zupełnie nienaturalna sytuacja. Regularny kontakt z rówieśnikami stanowi jedną z podstaw rozwoju młodych dorosłych. Ze względu na panującą pandemię COVID-19 edukacja odbywa się zdalnie, przez co dzieci spędzają więcej czasu w domu, często nie wiedząc czym się zająć. W tych trudnych czasach, naprzeciw trudnościom, z którymi zmagają się rodzice i ich dzieci przychodzi Komitet Ochrony Praw Dziecka z kolejną edycją Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”. Powstał on z myślą o propagowaniu miejsc i produktów, które w pozytywny sposób wpływają na rozwój dziecka.

Czas zgłoszeń do XIX edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” dobiegł już końca. Organizatorzy odnotowali rekordową liczbę zgłoszeń od dziewiętnastu lat! Ponad 70 firm, muzeów i teatrów zgłosiło swoje inicjatywy, książki, wystawy, zabawki, spektakle i nie tylko! Jest to wielki sukces nie tylko dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka, ale także dla propagatorów edukacji i rozwoju kulturowego, którzy zgłaszali wiele ciekawych inicjatyw do Konkursu. Jury od blisko dwóch dekad wybiera jakościowe produkty, miejsca i inicjatywy gwarantujące rodzicom i ich dzieciom kreatywne i ciekawe spędzanie czasu.

„Myślałam, że ubiegłoroczna XVIII edycja była rekordem, ale XIX edycja przebiła ją zarówno w ilości, jak i jakości zgłoszeń! Jestem bardzo szczęśliwa, że Konkurs cieszy się tak dużą popularnością, rosnącą popularnością. Zgłoszenia są niezmiernie interesujące, a wśród nich znajduje się wiele inspirujących zabawek i gier, ale też spektakli teatralnych czy miejsc edukacyjnych. To ważne, szczególnie w obecnych czasach, aby szukać kreatywnych pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi” – doradza Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, manager ds. PR i promocji, członek zarządu Krajowego KOPD

Zabawa jest głównym źródłem rozwoju dziecka. Za jej sprawą nawiązuje się prawdziwa i trwała więź z rodzicem, dzięki której dziecko wie, że jest kochane i zauważane. Zabawa może także stanowić świetny sposób na odstresowanie dla samych dorosłych. Podczas wspólnego spędzania czasu, dzieci chętniej otwierają się na rozmowę, mówią o swoich obawach i emocjach. Ferie zimowe to doskonały czas na to, aby poświęcić dzieciom więcej czasu i wspólnie odkryć nowe zabawy, książki, gry, czy miejsca. Wiele inspiracji można znaleźć wśród laureatów poprzednich edycji Konkursu na stronie: http://swiatprzyjaznydziecku.pl/

Obecnie wielu rodziców pracuje z domu, na tzw. home office – wbrew pozorom, to dla dzieci trudna sytuacja. Dzieci cieszą się, kiedy mama i tata zostają w domu, ale spotyka je wielkie rozczarowanie, gdy okazuje się, że rodzice muszą pracować i nie mają czasu zająć się dziećmi. Podczas ferii zimowych, zaplanujmy czas tak, aby poświęcić go jak najwięcej dzieciom, gdyż jest im to teraz niesłychanie potrzebne.” – tłumaczy Mirosława Kątna, psycholog, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka

Zachęcamy do zapoznania się z laureatami poprzednich edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”. Warto zainspirować się i skorzystać z propozycji doświadczonej Kapituły Konkursu. Spośród 10 wyróżnionych kategorii, każdy rodzic z dzieckiem, znajdą dla siebie coś interesującego.

Laureaci XVIII edycji Konkursu: http://swiatprzyjaznydziecku.pl/18-konkurs-2/

Obecnie trwają przygotowania do oceny zgłoszonych inicjatyw w XIX edycji Konkursu. Od połowy lutego 2021 roku będą organizowane spotkania Kapituły, podczas których Jury zapozna się ze zgłoszeniami i zdecyduje o tegorocznych zwycięzcach. Wyniki 19 edycji Konkursu zostaną ogłoszone już na przełomie maja i czerwca – tak, aby zdążyć z ich publikacją przed Dniem Dziecka.

Środki finansowe pozyskane z opłaty konkursowej zostaną w pełni przeznaczone na działania statutowe KOPD obejmujące m.in.: bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną, mediacje rodzinne, a także terapię psychologiczną dziecka i rodziny. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here