Dzień Babci i Dzień Dziadka „za progiem”

1931

W Polsce w wyjątkowy sposób dba się o seniorów, a w zasadzie o babcie i dziadków. Choć powinniśmy o nich pamiętać przez cały roku, to 21 i 22 stycznia robimy to w sposób szczególny. W 1965 roku zaczęliśmy obchodzić Dzień Babci. Podobnie jest w innych krajach, gdzie na seniorów czekają różne niespodzianki. Nanushki.com przygotowało na tę okazję specjalną edycję skarpetek.

Nutka historii

Babcia czy Dziadek to osoby ważne w kształtowaniu osobowości i charakteru swoich wnuków. Z jednej strony to często właśnie dziadkowie i babcie, szczególnie w wieku poprodukcyjnym, opiekują się swoimi wnukami na wczesnym etapie ich życia, najczęściej w momencie, w którym rodzice są w pracy. Z drugiej, to właśnie po nich wnuki dziedziczą cechy wyglądu czy charakteru. Dziedziczymy tak pozytywne jak i negatywne cechy, jak zaradność czy wytrwałość, które ukształtowały nasze babcie i dziadków w umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, a także predyspozycje do przedsiębiorczości. Efektem ubocznym są co prawda skłonności do przejmowania schedy do wszelakich chorób, lęków itp., jednakże  ma  to charakter raczej informacyjny, wszak Dzień Babci i Dziadka to święto, które powstało po to by się cieszyć rodzinnie.

Geneza powstania święta Babci i Dziadka

Wszystko zaczęło się w Poznaniu, by później pozytywnie opanować cały kraj. W 1964 roku Tygodnik Kobieta i Życie na swoich łamach zaproponował pomysł uczczenia wizerunku babci. Pomysł spodobał się redakcji Tygodnika Poznańskiego, który już w kolejnym roku swoimi kanałami nie tylko spopularyzował, ale i zainaugurował Dzień Babci. Choć wydaje się, szczególnie w gronie osób, które życzenia na Dzień Babci czy Dziadka składają, że to święto jest od zawsze. Jednakże jego prapremiera odbyła się stosunkowo niedawno. W 1965 roku zaczęto je obchodzić w Poznaniu za sprawą urodzin artystki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która właśnie 56 lat temu, grała dokładnie 21 stycznia rolę babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc” autorstwa Alejandro Casona. Jubilatka otrzymała od poznańskich dziennikarzy kwiaty i tort z napisem „Dla Babci”. Temat dość szybko podchwyciła stolica, a warszawskie „Express Wieczorny”, ogłosił rok później, że dzień 21 stycznia jest obchodzony w Polsce jako Dzień Babci.

Święto szybko opanowało cały kraj

Dzień Dziadka z kolei ustawiony został dopiero w kolejnej dekadzie. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na wybór odpowiedniej daty kalendarzowej tego święta i choć początkowo miała ona przypadać w dniu urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja, tak termin ten się nie przyjął, a Dzień Dziadka zaczęto obchodzić zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.

W innych krajach ten swoisty hołd dla babć i dziadków ma swoje odrębne historie i przypada w różne dni, choć wiele z nich łączy się z polskim terminem. Na przykład w Rosji obchodzi się go wspólnie przez babcie i dziadków i przypada na dzień 15 października i jest obchodzony dopiero od roku 2009. Francuzi propagują tę tradycję od roku 1987, a dzień babci przypada na 1 niedzielę marca, a dziadka na pierwszą niedzielę października. Bułgaria i Brazylia świętuje tak samo jak Polska, a Włosi ustanowili święto babci w 2005 roku i obchodzą go 2 października. Co kraj to obyczaj, np. Japończycy nie obchodzą tego dnia sensu stricte, jednakże co roku 15 września, począwszy od 1966, celebrują Dzień Szacunku dla Wieku, gdzie młodzi oddają hołd seniorom, którzy są dla nich autorytetami w kwestiach moralnych.

Wiele innych krajów również w podobny do polskiego sposób obchodzą ten dzień. Dlatego też możemy być dumni, że ten nadwiślański hołd dla babci i dziadków, został ciepło przyjęty w znaczącej części globu.

Babcie są Extra, a dziadkowie są Super! Akcja Nanushki.com

Szczególnie w okresie wczesnoszkolnym dzieci hołdują babciom i dziadkom poprzez różnego rodzaju organizację wydarzeń czy występów w szkole. Tworzone są również dedykowane laurki, które następnie są wręczone. 2021 rok będzie pod tym kątem specyficzny, gdyż poprzez obostrzenia covidowe, ani nie będzie imprez z tej okazji, jak również wskutek izolacji, utrudniony będzie kontakt z wieloma seniorami, aby te laurki czy życzenia przekazać osobiście. – Dzień Babci i Dziadka jest dla nas, rodzinnej firmy, niezwykle ważny. Tradycja pielęgnowania wartości rodzinnych w Nanushkach ma bardzo wysoki priorytet. Obserwując co się dzieje aktualnie w Polsce, stwierdziliśmy, że w tym roku Dzień Babci i Dziadka będzie zgoła inny niż pamiętamy z ostatnich lat. Wielu z nas nie zobaczy swoich babć i dziadków. Długo zastanawialiśmy się czy nie wprowadzić dedykowanych temu dniu skarpetek. Wierzymy, że tym miłym akcentem, który równocześnie będzie bardziej praktyczny i dłużej żywotny niż kwiaty czy laurki, będą właśnie kolorowe skarpetki z wizerunkiem babci czy dziadka. Jeżeli wywołają choć jeden uśmiech na twarzy seniora, który 21 lub 22 stycznia nie będzie, z wiadomych przyczyn, mógł się spotkać ze swoimi wnukami, ale będzie mógł spędzić ten dzień w skarpetkach jako Super Grandpa czy Extra Grandma, to cała akcja miała sens. – mówi Łukasz Tylczyński, Marketing and Sales Manager w Nanushki.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, radości i uśmiechu oraz szybkiego powrotu do czasów, w których będą mogli w poczuciu bezpieczeństwa, zobaczyć na żywo występy swoich wnuków, by później spędzić z nimi ten ważny z punktu widzenia relacji rodzinnych dzień.

Łukasz Tylczyński

Więcej informacji o Nanushki oraz akcji skarpetkowej na Dzień Babci i Dziadka znajdziemy na stronie www.nanushki.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here