Dzień Wyszywanki – jak świętują Ukraińcy?

1791

Każdego roku, w trzeci czwartek maja, Ukraińcy obchodzą święto wyszywanki. Wśród bogactwa ukraińskiej sztuki dekoracyjnej haft artystyczny zajmuje jedno z czołowych miejsc. Jest to ulubiona i z dawien dawna szeroko rozpowszechniona forma ludowej twórczości.

Wyszywanki mają bogatą historię, która wywodzi się ze sztuki ludowej sprzed wieków. Mimo że są spotykany w całej Ukrainie, to w zależności od regionu występują w nim pewne różnice w kolorystyce haftu, rodzajach ściegów, motywach zdobniczych i kompozycjach ornamentowych. Każdy region ma swój wyjątkowy styl wyszywanki i swoją historię jej pochodzenia, a więc każda wyszywanka ma swoją tożsamość.

Wyszywanka jest bardzo cenionym ubiorem dla Ukraińców, która bardzo dobrze opisuje starą kulturę Ukrainy. Haftem ukraińskim zdobiono nie tylko garderobę, ale również elementy dekoracji stołu, w tym obrusy, bieżniki, serwetki, a także pościel, narzuty na łóżka oraz wieszane na ścianach kilimy i inne ozdobne elementy wystroju domostw.

Dzień Wyszywanki to nowe święto, które zrodziło się niedawno na Ukrainie w wyniku społecznej oddolnej inicjatywy 14 lat temu. W tym roku dzień wyszywanki Ukraińcy świętowali 21 maja.

Zazwyczaj są prowadzone w tym dniu różne koncerty, gdzie zbiera się dużo ludzi i świętują w dobrej atmosferze. W tym roku nie organizowano żadnych koncertów z powodu pandemii, ale to nie przeszkodziło ludziom, aby zakładać  w tym dniu swoje najlepsze wyszywanki.

Ukraińcy z szacunkiem i dumą ubierają  ozdobioną haftem i idą do pracy, do szkoły czy na spacer. W telewizji transmituje  się oficjalne spotkania i życzenia od prezydenta i innych polityków, którzy są także ubrani w wyszywanki. Nawet ludzie, którzy wyjechali z Ukrainy do innych państw, tak samo ubierają tradycyjne stroje z haftem ukraińskim  i nie wstydzą się wyjść w nich na spacer. Każdy Ukrainiec podchodzi z szacunkiem do swoich tradycji i o nich nie zapomina. Święto wyszywanki również to potwierdza. W prosty sposób Ukraińcy uczynili z wyszywanki nie tylko element budowania tożsamości narodowej, ale także metodę na promocję swojego kraju za granicą.

Autorka : Rafalont Romana, studentka dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here