Dziś ruszył Copernicus Festival 2022. Potrwa do 22 maja

900

Czy naprawdę żyjemy w informacyjnych bańkach? Jak dostęp do informacji zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości? Czy badając informację zapisaną w genach możemy przewidzieć przyszłość naszego gatunku? Na te i inne pytania odpowiedzą goście Copernicus Festival, który rozpoczyna się we wtorek w Krakowie. Festiwal potrwa do 22 maja.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu naukowo-kulturalnego Copernicus jest szeroko pojęta informacja. Jak mówią organizatorzy wydarzenia – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego” – informacja to jeden z najbardziej złożonych wynalazków naszej cywilizacji. Fizycy, filozofowie, językoznawcy – wszyscy wciąż spierają się co do jej natury i sposobów działania. Cały nasz świat zbudowany jest w oparciu o potęgę informacji.

Jednak w dzisiejszych czasach informacja coraz częściej staje się surowcem. I, jak każdy surowiec, można wykorzystać ją do dobrych lub nieco gorszych, a nawet bardzo złych celów. „Dziś, choć informacji jest więcej niż kiedykolwiek w dziejach ludzkości, nie docierają one do nas chaotycznym strumieniem. A to za sprawą baniek filtrujących, które jako pierwszy opisał w 2011 roku internetowy aktywista Eli Pariser” – przypominają organizatorzy festiwalu. Jednocześnie podkreślają, że internetowe algorytmy śledzą każdy nasz ruch i stale filtrują dostęp do przedstawianych odbiorcom informacji. Właśnie tak powstają bańki – nasze „indywidualne ekosystemy informacji”.

Żyjemy w nich wszyscy, czy tego chcemy, czy nie. Ale czy to dobrze, czy źle? O tym rozmawiać będą zaproszeni do udziału w Copernicus Festiwal 2022 eksperci. Swój udział potwierdzili: prof. Ewa Bartnik, specjalizująca się w genetyce i biologii molekularnej, prof. Artur Ekert – fizyk z Uniwersytetu Oksfordzkiego zajmujący się kwantowym przetwarzaniem informacji, Krystyna Kurczab-Redlich – dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji oraz Daniel Tammet – brytyjski pisarz obdarzony niezwykłymi zdolnościami przetwarzania informacji ze względu na synestezję lingwistyczną, numeryczną oraz wizualną.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą między 17 a 22 maja w krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15. Cały przebieg imprezy będzie można także śledzić na kanale YouTube.com/CopernicusCenter.

PAP – nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here