E-handel nakręcił rekordowe wyniki Poczty Polskiej

1081

Rok 2019 rok był rekordowy dla Poczty Polskiej pod względem liczby dostarczonych paczek i przesyłek kurierskich. Zanotowano wzrost tych usług o 18,6 proc. w porównaniu z 2018 r. Natomiast ubiegły rok był kolejnym, w którym zmalała liczba przesłanych tradycyjnych listów, wysyłanych za pośrednictwem spółki – o 9 proc. W efekcie, Poczta Polska uzyskała z obsługi  dostarczanych paczek i przesyłek kurierskich 1,05 mld złotych przychodów i umocniła się na rynku usług KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych).

– Nasz wzrost liczby przesyłek był o kilka punktów procentowych wyższy niż całego rynku KEP – powiedział Grzegorz Kurdziel, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej. – To skutek dynamicznego rozwoju e-handlu, który bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na usługi KEP, ale i wiele innych segmentów polskiej gospodarki. Wysoki wynik obsługi przesyłek kurierskich to w dużej mierze zasługa rekordowego szczytu przedświątecznego, który rozpoczął się już na początku listopada.

Najbardziej pracowity dla pocztowców był okres tuż przed Bożym Narodzeniem, czyli drugi i trzeci tydzień grudnia. W porównaniu z rokiem 2018, w ostatnim przedświątecznym tygodniu PP obsłużyła o 40 proc. paczek więcej. Dane z pierwszej połowy stycznia 2020 r. pokazują, że liczba przesyłek e-commerce dorównuje tym z listopada ubiegłego roku. Według ekspertów, na ten wynik złożyły się przede wszystkim wyprzedaże oraz zwroty zakupionych towarów.

Poczta Polska sprostała rosnącemu popytowi w obsłudze przesyłek, bo o 23 tys. m kw. powiększyła w 2019 roku powierzchnię sortowni, a do obsługi w szczycie przedświątecznym zatrudniła dodatkowo ponad 4 tys. osób, z czego ponad 2,3 tys. na umowy o pracę. Największe wzrosty Poczta Polska odnotowała w punktach odbioru (pocztowych i partnerskich). W 2019 r. do pocztowej sieci click&collect trafiała co czwarta paczka obsłużona przez PP, a w grudniu już co trzecia. W porównaniu z 2018 r., popularność punktów odbioru znacząco wzrosła, a liczba paczek doręczanych w ten sposób podwoiła się.

Obecnie spółka ma razem z partnerami (sklepy Żabka, stacje PKN Orlen, kioski i saloniki prasowe RUCH) 12 tys. punktów odbioru oraz 200 automatów paczkowych zlokalizowanych w marketach Biedronka i placówkach pocztowych. (Wnp.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here