Ecovita –cenna inicjatywa ekologiczna podjęta przez uczniów

450

Ambitni licealiści z Warszawy podjęli inicjatywę utworzenia sieci wykorzystującej aplikację mobilną oraz stronę internetową napisaną w języku programowania dart. Główną funkcją tych dwóch technologicznych inicjatyw będzie mapa, na której znajdziemy miejsca użyteczne do zmienienia swojego stylu życia na zero lub prawie zero-waste. Autorzy tego pomysłu naniosą na niej między innymi sklepy z odzieżą używaną, jadłodzielnie, księgodzielnie (biblioteki plenerowe), targi lub bazary (na których można kupić rzeczy z drugiej ręki ),  wyprzedaże garażowe lub wydarzenia skierowane w celu promocji ekologii.

Pierwsza ,,Ekodzielnia” zorganizowana w grudniu 2022 roku w Ursynowskim Centrum Kultury ,,Alternatywy”  oraz punkty czerwonego krzyża, do których można przynieść  ubrania  do ponownego wykorzystania, zamiast  wyrzucać je do śmieci to przykłady takich wspólnych działań.

Uczniowie uzasadniają celowość  swojego projektu: „Tworzymy takie funkcje, ponieważ zauważyliśmy, że w większości nie ma takich miejsc nawet na tak popularnych mapach jak np. mapy google. Dodatkowo w aplikacji oraz na stronie ecovita będzie można przeczytać interesujące artykuły o ekologii tworzone przez Minuka Lee. Będą to treści o charakterze edukacyjnym, takie jak np. artykuły o aktualnej zmianie klimatu spowodowanej antropogenicznymi emisjami gazów cieplarnianych, które będą uprzednio weryfikowane przez naszą uprzejmą panią profesor od geografii.

Kolejną funkcją będzie mapa z aktualnym poziomem zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy (której używamy przez zdobycie uprawnień do używania istniejącej już mapy w naszych projektach) – te wszystkie funkcje znajdą się w jednym miejscu. W przyszłości planujemy również aktualizacje aplikacji polegającej na wprowadzeniu funkcji postów podobnej do facebooka. Chcemy by osoby zastawiające np. ciekawą książkę w księgodzielni dały o tym znać innym ludziom w okolicy, korzystającym z aplikacji. Aby książka została stamtąd zabrana w szybszym tempie, co przyspieszy jej obieg wśród mieszkańców).

Kolejną rzeczą, którą tworzymy są social media w celu promocji naszej aplikacji oraz strony. Uważamy, że jest to najefektywniejszy sposób dotarcia do młodzieży. Przede wszystkim media społecznościowe zakładamy jednak w celu uświadamiania społeczeństwa o zagrożeniach które płyną np. z wycinki drzew, lub z nadmiernego konsumpcjonizmu. Social media chcemy tworzyć w sposób przyjazny dla młodzieży, dlatego już teraz podjęliśmy współpracę z osobą, która jest doskonałym montażystą oraz operatorem kamery (nie jest ona częścią zespołu ecovity).

Na naszym projekcie skorzystają także szkoły, do których uczęszczamy, ponieważ uświadamiamy uczniów o zagrożeniach, które płyną np. z nadmiernego konsumpcjonizmu. Robimy to przez tworzenie quizów ekologicznych na platformę kahoot.com po angielsku dla wszystkich trzech roczników liceów, za które możliwe jest otrzymanie pozytywnych stopni w liceum Konopnickiej oraz w liceum Banacha.

Na zakończenie każdego miesiąca, chcemy organizować spotkania podsumowujące w domu koordynatora projektu – Dominika Dygi. Pozwoli nam to zachować lepszą organizację całego projektu.

Okoliczności powstania inicjatywy

Do podjęcia tej inicjatywy zainspirowała nas możliwość wzięcia udziału w olimpiadzie ,,Zwolnieni z Teorii”, której celem jest wykonanie wybranego projektu społecznego. Na pomysł ecovity wpadliśmy, gdy zobaczyliśmy jak duży problem stanowią na Ursynowie śmieci. Uznaliśmy, że problem stanowi podejście ludzi do tematów ekologicznych. Chcemy to podejście istotnie zmienić, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy może nas czekać katastrofa. Po tym fakcie zebraliśmy zgrany zespół, a następnie natychmiast zaczęliśmy wspólnie działać.

Cele realizowanej inicjatywy

1. Realizujemy projekt, ponieważ czujemy potrzebę zmienienia podejścia ludzi do problemu zanieczyszczeń. Chcemy to osiągnąć ułatwiając Polakom dostęp do przeróżnych informacji o tematyce ekologicznej. Uważamy, że w taki sposób będziemy mogli zmienić podejście Polaków do ochrony środowiska oraz ekologii.

2. Zdobędziemy umiejętności działania w grupie oraz koordynacji w działaniu w takim projekcie. Dodatkowo, polepszymy nasze umiejętności tworzenia reklam, programowania oraz pisania artykułów. Rozwiniemy kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak: empatia i poczucie sprawstwa, kreatywność, komunikacja czy rozwiązywanie problemów. Chcemy nauczyć się odpowiedzialności za powierzone nam pieniądze.

3. Każdy z nas rozwinie swoje zainteresowania takie jak: ekologia, sozologia, programowanie, dziennikarstwo, grafika komputerowa, skuteczna reklama, co daje nam ogromną motywację do działania. To właśnie przez nasze hobby zdecydowaliśmy się na zaczęcie projektu ecovita.

6. Efekt jaki chcemy osiągnąć w projekcie nie przyniesie nam żadnych korzyści materialnych, jednak rozwiniemy swoje szeroko pojęte zainteresowania, co jest rzeczą bezcenną. Uzyskamy także w trakcie jego trwania umiejętności, które wykorzystamy w naszej ścieżce rozwoju zawodowego. Radek Soysal, np. wykorzysta te umiejętności do przyszłej pracy jako programista języka dart. Dominik natomiast zdobędzie praktyczne umiejętności menadżerskie – ponieważ w przyszłości  chce założyć własną firmę. Poza tym każdy z nas nauczy się pracy w zespole.

Chcemy też nauczyć się odpowiedzialności za powierzone nam pieniądze. Dodatkowo poza bezcenną nauką, którą zdobędziemy przez realizację tej inicjatywy, pomożemy ludziom z naszego otoczenia. Przykładowo, aplikacja mobilna będzie skierowana stricte do Warszawiaków (czyli również naszych sąsiadów), ponieważ mapa miejsc, które do niej dodamy będzie obejmowała tylko obszar stolicy. Chcemy, by każdy Warszawiak miał ułatwiony dostęp do informacji o tym jak (np. przez publikacje) i gdzie (przez mapkę w aplikacji) być bardziej ekologicznym. Chcemy by z aplikacji oraz strony internetowej aktywnie korzystało minimum 2 tysiące użytkowników.

Na naszym projekcie skorzystają także szkoły, do których uczęszczamy, ponieważ uświadamiamy uczniów o zagrożeniach, które płyną np. z nadmiernego konsumpcjonizmu.

Autorzy: Dominik Dyga – kierownik projektu, Radosław Soysal, Minuk Lee, Piotr Piechota, Patrick Moloney

Uczniowie – XLIV Liceum Ogólnokształcące – im. Stefana Banacha, XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie, Thames British School Warsaw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here