Oferta szkoleniowa Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich dla krajów Europy Wschodniej

1310

Lubelska Klinika Okulistyki jest ceniona w świecie za pionierskie operacje najtrudniejszych przypadków leczenia zaćmy, hybrydowej witrektomii siatkówki oka, urazów gałki ocznej, schorzeń plamki żółtej oraz nowatorskiej terapii leczenia jaskry. Wybitni specjaliści dzielą się swoją wiedzą z krajowymi i zagranicznymi lekarzami, którzy biorą udział w cyklicznych kursach, organizowanych w ramach działalności lubelskiego oddziału szkoły ESASO, która ma siedzibę w szwajcarskim Lugano.

Jeszcze do niedawna nigdzie poza Szwajcarią i Singapurem, okuliści nie mieli okazji do praktycznej nauki wykonywania niezwykle skomplikowanych zabiegów w dziedzinie  mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka. Szansa na podnoszenie  kwalifikacji w tym zakresie pojawiła się w Polsce wraz z utworzeniem kilkanaście miesięcy temu, z inicjatywy prof. Roberta Rejdaka filii Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO),która ma siedzibę  w szwajcarskim Lugano. Profesor Rejdak jest tam wykładowcą od prawie 12 lat.  Jednocześnie prowadzi cykliczne kursy i szkolenia w lubelskiej filii ESASO.

Na specjalistyczne szkolenia z mikrochirurgii oka przyjeżdżają do Lublina lekarze z ukończoną specjalizacją okulistyczną. Pod okiem prof. Roberta Rejdaka, szefa lubelskiej kliniki okulistyki SPSK1, wykonują  samodzielnie  mniej skomplikowane zabiegi oraz asystują podczas operacji mikrochirurgicznych, przeprowadzanych przez profesora, który jest uznanym międzynarodowym autorytetem w tej dziedzinie.

Operacje wykonywane są w technologii trójwymiarowej, z niezwykłą dokładnością. Najnowocześniejsza w świecie aparatura umożliwia obserwację struktury ciała szklistego i siatkówki w bardzo wysokiej rozdzielczości i w dużym powiększeniu. To pozwala lekarzom na precyzję manewrów chirurgicznych podczas trójwymiarowej operacji siatkówki oka.

W szkoleniu trwającym od początku tego tygodnia biorą udział okuliści z Włoch i Emiratów Arabskich. W następnym tygodniu do Lublina przyjadą lekarze z Grecji i Rumunii. Takie praktyki prowadzone będą sukcesywnie przez cały rok. Profesor Robert Rejdak  wyszkolił  w najnowszych technikach i metodach operacyjnych już duża grupę okulistów z wielu krajów świata.

– Uczestnicy biorą  też udział w wykładach, prezentacjach, uczą się technik chirurgicznych na symulatorach w świetnie wyposażonym akademickim Centrum Symulacji Medycznej, albo trenują na świńskich gałkach ocznych pod mikroskopem – informuje prof. Robert Rejdak. –  Od prawie dwóch lat organizujemy kursy chirurgii witreoretinalnej, w  których bierze  udział wielu uczestników. W tym roku kontynuujemy szkolenia w formie online m.in. dla okulistów z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Gruzji oraz Litwy i Łotwy. Pierwsze wykłady już się odbyły w kwietniu br.

Cykliczne szkolenia będą prowadzone w formie wideokonferencji z udziałem najlepszych ośrodków krajowych i zagranicznych. Uczestniczyć w nich mogą jednocześnie setki osób, po wcześniejszym zarejestrowaniu się i uzyskaniu hasła dostępu. Tematem szkoleń będzie m.in. chirurgia zaćmy, witrektomia, program lekowy AMD, leczenie DME, AOCT, chirurgia przedniego odcinka gałki ocznej, jaskra i chirurgia plastyczna.

W dobie pandemii wiele procedur uległo weryfikacji. Zmieniły się zasady diagnozowania i leczenia chorób oczu, dlatego wszystkie te zagadnienia będą szczegółowo omawiane również podczas szkoleń w ramach Akademii Okulistyki online, prowadzonej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Chirurgów Okulistów Polskich i krajowym konsultantem ds. okulistyki, prof. Markiem Rękasem.

– Nie możemy czekać do zakończenia epidemii ze szkoleniami, ponieważ byłoby to ze szkodą dla środowiska okulistycznego i dla pacjentów, dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą organizowania takich spotkań online – podsumowuje prof. Robert Rejdak. –  Będziemy się dzielić wiedzą dotyczącą najnowszych osiągnięć oraz nowatorskich metod leczenia m.in. jaskry i zaćmy, schorzeń siatkówki, a także osiągnięciami w dziedzinie telemedycyny.  Wideokonferencje umożliwią nam bezpośrednią łączność, a  także konsultacje z autorytetami międzynarodowymi  w  zakresie wielu różnych schorzeń oczu. Skorzysta na tym całe nasze środowisko.  (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here