EKG: Start-Up Challenge 2020

1265

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, którego organizatorem jest Grupa PTWP, już od 12 lat stwarza wszechstronne możliwości spotkań i prezentacji liderów biznesu z Polski, Europy i innych kontynentów. European Start-Up Days jest imprezą towarzyszącą XII Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. W drugim dniu trwania kongresu rozdano nagrody w konkursie Start-Up Challenge. Do tegorocznej edycji zgłosiły się start-upy z Polski, a także m.in. z Czech, Estonii, Francji, Islandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz USA.

W finale znalazło się 18 najlepszych start-upów, które walczyły o wygraną przed uczestnikami największej imprezy biznesowej Europy Centralnej – Europejskim Kongresem Gospodarczym oraz European Tech and Start-up Days, zgromadzonymi w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

– Co roku organizując Europejski Kongres Gospodarczy, mamy nadzieję, że nowy, innowacyjny biznes będzie łączył się z tym dojrzałym – z inwestorami. Dla nas szczególnie liczy się efektywność. Chcemy, aby to spotkanie przynosiło rezultaty – mówi Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP. – Do tegorocznej edycji konkursu Start-Up Challenge zgłosiło się 250 start-upów. Poziom był bardzo wysoki – dodaje.

Oto najlepsi z najlepszych

Zwycięzcy dołączą do zespołu Incredibles i otrzymają możliwość udziału w programie akceleracyjnym Incredibles powered by Sebastian Kulczyk. W ramach programu mają możliwość udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu.

W kategorii New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny) najciekawszy okazał się start-up działający w sektorze kosmicznym – Progresja Space. Zespół rozwija własne produkty na rynku małych satelitów tzw. smallsatów. Zastosowanie napędów do małych satelitów umożliwi funkcjonowanie konstelacji małych satelitów, które będą dostarczać takie usługi jak 5G, internet satelitarny czy obserwacja Ziemi. Jednocześnie napędy zadbają o usuwanie śmieci kosmicznych. W związku z dynamicznym rozwojem (miniaturyzacją, komercjalizacją) małych satelitów nie wszystkie moduły nadążyły za ich rozwojem. Rynek małych satelitów jest rynkiem bardzo młodym. Innowacją start-upu są dedykowane, kompletne systemy napędowe, zamknięte w jednym module, które przyłączane są do szyny satelity CubeSat.

Jury wyróżniło start-up za ciekawy pomysł na rozwój biznesu z Polski na globalną skalę w sektorze kosmicznym. Popularność satelitów stwarza szanse na biznesowy sukces przedsięwzięcia.

W kategorii Tradition & Modernity (Przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo) wygrała firma KPMP. Celem jej projektu jest opracowanie i wdrożenie na rynek innowacyjnego rozwiązania dla budownictwa drogowego. Specjalnie zaprojektowana belka oporowo – najazdowa ma na celu zredukowanie kosztów i czasu wykonania złączy asfaltowych. Zadaniem KPMP jest skrócenie obecnego procesu budowy drogi z pięciu do jednego etapu.

Jury wyróżniło ich za dostrzeżenie nieoczywistej luki rynkowej w branży budownictwa drogowego oraz uniwersalność i prostota pomysłu.

Najlepszy w kategorii Health & Biotechnology (Medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia) okazała się polska firma biotechnologiczna Biotts, rozwijająca autorskie technologie transportu leków i receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii oraz chorób autoimmunologicznych w oparciu o unikatowe technologie produkcji, nowe podejście do procesów łączenia substancji oraz wiedzy, w jaki sposób komórki ludzkie się komunikują między sobą.

Zespół technologów Biotts opracował m.in. autorską, przełomową technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego MTC-Y (Multifunctional Transdermal Carrier-Y). Dzięki unikalnym właściwościom systemu, możliwe jest zwiększenie biodostępności substancji czynnych kilkukrotnie, umożliwiając substancjom czynnym penetrację przez bariery skórne aż do kilkunastu centymetrów, sięgając tkanek miękkich oraz kości. Unikatowy system transdermalny MTC-Y może być w prosty sposób modyfikowany, aby uzyskać celowane działanie w chorobowo zmienionych tkankach. Dzięki zwiększeniu biodostępności substancji możliwe jest obniżenie dawki terapeutycznej, przy zachowaniu pierwotnego działania i jednoczesnym osłabieniu działań niepożądanych.

Jury doceniło innowacyjność projektu tak przydatnego społeczeństwu na dynamicznie rozwijającym się rynku. Solidnie opracowany model biznesowy, gotowość technologiczną oraz kompetencje zespołu

Kolejna kategoria to Environment (Ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów). Najlepszy w tym obszarze jest NataLab – start-up zajmujący się technologią dla energetyki i tymi z zakresu przetwarzania odpadów. Produkt nr 1 to instalacja do zgazowania organicznych odpadów niebezpiecznych. Produkt nr 2 to instalacja zgazowania odpadów elektronicznych, wielowarstwowych. Oba produkty posiadają przełomową technologię katalitycznego oczyszczania gazów poprocesowych w reaktorach rewersyjno-przepływowych. Spółka dysponuje przemysłowym prototypem. Seria testów pozwoliła im uzyskać unikalne know-how.

Jury wyróżniło tę koncepcję za przełomowość rozwiązania, doskonale wpisującą się w prośrodowiskowe tendencje oraz trafną analizę potrzeb społeczności lokalnych.

Jeśli chodzi o kategorię Clinet & Lifestyle, to zwycięzcą został start-up Gamehag, który powstał w 2016 r. Autorski portal Gamehag.com przetłumaczony został na 9 języków i skupia prawie 6,5 miliona użytkowników na całym świecie, którzy dotychczas otrzymali nagrody o wartości blisko 20 milionów złotych. Portal wdraża elementy grywalizacji poprzez współtworzenie portalu przez użytkowników i zdobywanie Kamieni Dusz w zamian za wykonywanie zadań w grach partnerów portalu, pozwalając na testowanie nowych produkcji online. Kolejnym kamieniem milowym w planach rozwoju startupu jest wejście na rynki azjatyckie.

Jury doceniło duży potencjał platformy dla graczy, skalowalność projektu, pogłębioną analizę rynku oraz dobrze sprecyzowane cele biznesowe.

Kategorię Business Process wygrał start-up ICsec. To polski producent dostarczający rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych oraz środowiskach systemów SCADA dla przedsiębiorstw z infrastrukturą krytyczną. Strategicznym produktem ICsec jest system Scadvance do monitorowania i wczesnego ostrzegania przed cyberatakami.

Jury doceniło rozwiązanie za unikatowość technologii przeciwdziałania coraz powszechniejszym cyberatakom. Zapobieganie im jest największym wyzwaniem w dobie cyfryzacji.

Wyróżnione zostały także 3 start-upy, którym przyznano granty finansowe ufundowane przez Marszałka Województwa Śląskiego wraz ze wsparciem Śląskiego Funduszu Rozwoju. (wnp.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here