Ekologia i ekonomią idą w parze

509

Zachowanie równowagi między ekonomią a ekologią to dziś jedno z największych wyzwań stojących przed każdą firmą. Postępujące zmiany klimatu i rosnąca świadomość społeczeństwa wymuszają na biznesie udoskonalenie strategii rozwojowych i podjęcie realnych działań. Są jednak firmy, które troskę o środowisko mają w swoim DNA, a wdrażanie etycznych i zrównoważonych praktyk nie jest dla nich wyłącznie trendem, a filarem działalności.

Grupa RAJA jest wiodącym europejskim wielokanałowym dystrybutorem materiałów opakowaniowych i wyposażenia dla firm. Obecna jest od ponad 65 lat na rynku opakowaniowym w 19 krajach i 26 spółkach. Jako europejski lider w dystrybucji opakowań wysyłkowych od początku swojej działalności wprowadza na rynek liczne innowacje oraz rozwiązania łączące ekologię z biznesem. Grupa wykorzystuje trwający właśnie (20-26 września 2022 r.) Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, aby zachęcać swoich kontrahentów do działań na rzecz planety.

Grupa wierzy, że wspólne działania mogą znacząco wpłynąć na poprawę sytuacji na świecie, dlatego podejmuje znaczące kroki mające na celu ciągłą optymalizację wszystkich procesów. Głównym celem jest zaangażowanie w ekologiczną transformację w sposób aktywny i odpowiedzialny, m.in. poprzez wprowadzanie do oferty opakowań wymagających mniejszej ilości materiału lub wyprodukowanych z wykorzystaniem surowców pochodzących z odzysku, które same mogą zostać poddane recyklingowi lub ponownie wykorzystane.

– Naszą główną rolą, jako dystrybutora, jest dostarczenie klientowi opakowań i akcesoriów, które odpowiednio zabezpieczą oferowany przez niego produkt. Wiemy jednak, że wysoka jakość i troska o planetę mogą – a nawet powinny – iść w parze. Nieustannie rozszerzamy naszą ekologiczną ofertę, aby zaoferować więcej alternatywnych rozwiązań. Wiemy, że konsumentom może być trudno odnaleźć się w rynkowych nowościach, dlatego wprowadziliśmy system znakowania, który pozwala na natychmiastową identyfikację eko-artykułów – komentuje Jarosław Kamiński, prezes polskiego oddziału grupy RAJA, europejskiego lidera w dystrybucji opakowań wysyłkowych.

Kolejnym z priorytetów grupy jest ograniczenie emisji CO2 w związku ze skróceniem łańcucha dostaw. Grupa RAJA wymaga od swoich dostawców usług logistycznych poczynienia wszelkich niezbędnych inwestycji mających na celu odnowienie lub dostosowanie parku maszynowego do najnowszych standardów ekologicznych.

Myślimy i działamy globalnie

Grupa, we współpracy ze swoimi dostawcami, wybrała 10 przyjaznych środowisku produktów. Kupując je, klienci wspierają Fundację RAJA-Danièle Marcovici, która prężnie działa na rzecz zwiększania świadomości ekologicznej, współpracując z 6 organizacjami charytatywnymi w ramach akcji „Kobiety i Środowisko”. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ wybrane projekty podkreślają rolę kobiet w ochronie środowiska i walce ze zmianami klimatu.

– Wiemy, że postępujące zmiany klimatu to już nie przewidywania, a fakt, z którym musimy się zmierzyć. To dlatego nie poprzestajemy na słowach, a podejmujemy realne działania. Nasze decyzje biznesowe od zawsze są ściśle związane z troską o planetę. Nieustannie dostarczamy naszym klientom nowe rozwiązania, które są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim dążymy do zastąpienia standardowych opakowań ekologicznymi alternatywami, w dużym stopniu otrzymanymi z recyklingu. W efekcie już ponad 55 proc. sprzedaży firmy RAJA w naszym kraju przypada na produkty eko-odpowiedzialne – mówi Jarosław Kamiński.

Grupa promuje 5 zasad eko-pakowania, które służą zoptymalizowaniu zużycia opakowań i zmniejszeniu ich wpływu na środowisko. Podstawy odpowiedzialności ekologicznej według RAJA to:

1. Redukcja — ograniczenie wagi i objętości opakowań do minimum niezbędnego dla zapewnienia właściwej ochrony produktu;

2. Ponowne użycie — projektowanie opakowań w taki sposób, aby było możliwe ich ponowne użycie;

3. Zamiana — zastępowanie opakowań, które nie nadają się do recyklingu lub mają negatywny wpływ na środowisko, alternatywnymi i przyjaznymi ekologicznie materiałami;

4. Odnowa — stosowanie opakowań na bazie surowców biologicznych, pozyskiwanych w zrównoważony sposób i wytwarzanych z odnawialnych materiałów naturalnych;

5. Recykling — dążenie do zwiększenia liczby opakowań nadających się do ponownego przetworzenia, jak i użycia.

Autor: Vanessa Soroka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here