Ekologiczne rozwiązania dla rolnictwa i przemysłu

850

Ponad pół wieku doświadczenia w branży, specjalistyczna wiedza i nowatorskie rozwiązania sprawiają, że międzynarodowy koncern Wolf System jest wiodącym producentem zbiorników i silosów żelbetowych w Europie do magazynowania materiałów sypkich, odchodów zwierzęcych i gromadzenia wody. Wysokiej klasy betony z odpornością chemiczną i specjalna stal, gwarantują  ich wytrzymałość i długowieczność oraz bezpieczne dla środowiska przechowywanie płynnych nawozów, obornika i ścieków. Zbiorniki te skutecznie zapobiegają przedostawaniu się toksycznych i szkodliwych odcieków do gruntu oraz wód powierzchniowych.

Rolnictwo ma dominujący wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Bakterie pochodzące z odpadów zwierzęcych, produkowanych w ogromnych ilościach w gospodarstwach zajmujących się hodowlą przemysłową, powodują groźne zanieczyszczenie wód i gleby. Skażenie to wynika często z odcieków powstających w trakcie niewłaściwego magazynowania płynnych i stałych odpadów zwierzęcych lub  z wód deszczowych, które spływają bezpośrednio do olbrzymich zbiorników na wodę. Do wód powierzchniowych i podziemnych przenikają też zanieczyszczenia chemiczne z  nawozów sztucznych stosowanych w rolnictwie. Zbyty duże stężenie soli azotowych i fosforowych w ekosystemie wodnym prowadzi do poważnego zanieczyszczenia i eutrofizacji wód. Ogranicza to możliwość wykorzystywania tych  akwenów jako wody pitnej dla ludzi i zwierząt. 

Żelbetowe zbiorniki i silosy firmy Wolf System służące do przechowywania gnojowicy i nawozów płynnych skutecznie chronią środowisko  przed przenikaniem niebezpiecznych odcieków  do wód i gruntu. Nadają się też idealnie do magazynowania materiałów sypkich, takich jak wióry, trociny,  biomasa. Firma oferuje wykonanie takich inwestycji, od projektu aż do etapu oddania obiektu do użytkowania. W ciągu roku buduje w całej Europie tysiące monolitycznych zbiorników i silosów żelbetowych różnego przeznaczenia.

Od biogazowni po… silosy różnych typów

Zbiorniki żelbetowe szczególne uznanie znajdują dzisiaj w sektorze biogazowni rolniczych i utylizacyjnych, które do produkcji energii wykorzystują materiały organiczne, zarówno w formie płynnej jak i sypkiej. Firma Wolf System zapewnia inwestorom szeroki wachlarz rozwiązań, budując zbiorniki wstępne, fermentacyjne, pofermentacyjne, bądź magazyny substancji przefermentowanej. Zbiorniki te mogą być wyposażone w ocieplenie płyt dennych, ścian oraz stropów, jak również posiadać specjalną ochronę betonu przed korozją w części gazowej zbiornika.

– Żelbetowe zbiorniki fermentacyjne i pofermentacyjne stanowią główną część biogazowni, wytwarzającej energię elektryczną z biogazu lub biometanu ,który po uzdatnieniu może być wtłaczany do sieci gazowej – wyjaśnia Rajmund Reichel, dyrektor Działu Zbiorników i Silosów Betonowych w firmie WOLF system. Zbiorniki i silosy muszą być solidnie zbudowane – szczelne i odporne na oddziaływanie substancji powstających w wyniku fermentacji  np. kiszonek , odchodów zwierzęcych,  resztek  z produkcji spożywczej itd. Nasze zbiorniki znajdują się obecnie na jednej trzeciej funkcjonujących biogazowni w Polsce oraz ciągle uczestniczymy w budowie nowych aktualnie budujących się biogazowni i biometanowni . 

Firma Wolf System specjalizuje się już ponad 50 lat w budowie okrągłych zbiorników  i silosów żelbetowych na media płynne i sypkie. Pomaga w tym własny system typowych konstrukcji zbiorników oraz opatentowane  specjalne stalowe szalunki do ich  budowy. Takie zbiorniki można montować bez kotew ściennych i elementów dystansowych, co w efekcie zapewnia maksymalną szczelność, wytrzymałość oraz ich długowieczność.

– Biogazownia jest sporym przedsięwzięciem budowlanym.  W realizacji takich obiektów mamy duże doświadczenie. Nasz europejski Koncern buduje rocznie około 6000 różnego rodzaju obiektów, więc potrafimy doradzić inwestorom, jak takie inwestycje przeprowadzić – kontynuuje dyrektor Rajmund Reichel. – Robimy to już na etapie powstającego projektu technologicznego i budowlanego. Pomagamy w  gromadzeniu wymaganych dokumentów potrzebnych do pozwolenia na budowę, a także w wyborze technologii i wyposażenia tego typu zakładów. Ułatwia nam to m.in. długoletnia współpraca z wieloma producentami instalacji służących do wytwarzania biogazu. Zachęcam do skorzystania z naszego wieloletniego doświadczenia w budowie szczelnych zbiorników i silosów żelbetowych.

Cylindryczne zbiorniki konstruowane są zarówno na potrzeby rolnictwa jak i dla przemysłu. Występują w wariantach typowych o różnej średnicy od 4 do 40m oraz wysokości  do  nawet 50 metrów. Stosowane są w oczyszczalniach ścieków, ale też jako zbiorniki na wodę przeciwpożarową – są to tzw. zbiorniki tryskaczowe – dostępne w wersji wolnostojącej oraz podziemnej – zaopatrzone w automatyczną instalację przeciwpożarową.  – informuje Rajmund Reichel. Firma Wolf System oferuje także szeroką gamę zbiorników przeznaczonych do gromadzenia i przechowywania wody procesowej i użytkowej, wód opadowych i wody do picia. Wśród naszej obszernej oferty mamy również zbiorniki retencyjne.  Naszą ofertę dostosowujemy do wymogów ekonomicznych oraz technicznych stawianych przez inwestorów.  Świadczyć o tym może chociażby podjęcie się przez firmę niebanalnego projektu budowy… wytwórni śniegu, która jest świetnym sposobem nie tylko na podniesienie atrakcyjności regionu, w którym się znajduje, ale także na przedłużenie sezonu narciarskiego.

Precyzja wykonania i jakości

Zbiorniki firmy Wolf System spełniają wszystkie europejskie wymagania formalno-prawne. Niewątpliwą zaletą w procesie ich konstruowania jest wykorzystanie wyjątkowego oprogramowania komputerowego do obliczeń statycznych, za sprawą którego dział statyki jest w stanie precyzyjnie przygotować wyliczenia dotyczące wytrzymałości konstrukcji konkretnych obiektów. Dodatkowo wykwalifikowani fachowcy z firmy Wolf System, w oparciu o wszelkie wymagania oraz oczekiwania inwestorów, udoskonalają konstrukcje w zgodzie z wytycznymi racjonalnego wykorzystania inwestycji. By mieć pewność, że inwestycja będzie charakteryzować się wykonaniem na najwyższym poziomie, wszystkie materiały wykorzystywane podczas realizowania projektu budowy zbiorników posiadają atesty, dopuszczenia ITB bądź deklaracje zgodności, na podstawie, których po zakończeniu prac wystawiane jest świadectwo jakości.

Hale przemysłowe i obiekty inwestorskie

Koncern Wolf System znajduje się również w czołówce europejskich wykonawców różnego typu obiektów i hal dla rolnictwa i przemysłu, dostępnych w atrakcyjnych formach architektonicznych, dostosowanych do potrzeb klientów. Począwszy od obiektów inwentarskich – obór, chlewni, stajni, ujeżdżalni dla koni, poprzez hale produkcyjne i magazynowe dla przemysłu, skończywszy na budynkach komunalnych oraz obiektach sportowo-rekreacyjnych.

Budynki inwestorskie są wznoszone na ramowej konstrukcji nośnej bez podpór pośrednich typu stal-stal (stalowy słup oraz stalowy rygiel) i/lub stal drewno klejone.  System ten stanowi doskonały i funkcjonalny układ konstrukcyjny hal o znacznych rozpiętościach.  Systemy nośne z betonu, stali, drewna lub wybranej kombinacji tych materiałów doskonale sprawdzają się w budowie obiektów  inwentarskich – kurników, obór, chlewni, ujeżdżalni i stajni.

– Każda z tych budowli wymaga indywidualnego  zaprojektowania oraz zastosowania specjalistycznych systemów doświetlenia światłem naturalnym, montażu urządzeń do  karmienia zwierząt czy systemów wentylacyjnych.  Wszystko razem wpływa na przyjazny klimat wewnątrz obiektu oraz dobrą kondycję zwierząt. – Nasza oferta obejmuje doradztwo, projektowanie oraz budowę.  Działamy kompleksowo – od fundamentów, aż po sam dach. Dzięki temu nasi klienci otrzymują to, co najlepsze, w jednym miejscu i w ramach jednej usługi, podsumowuje dyrektor Działu Zbiorników i Silosów Betonowych w firmie WOLF System.

Międzynarodowy koncern jest obecny w 19 krajach Europy i zatrudnia ponad 3000 pracowników,  którzy każdego dnia przyczyniają się do rozwoju firmy w obszarze budownictwa betonowego, stalowego i drewnianego. Szeroka gama produktów, innowacyjne systemy budowy obiektów, zmotywowani pracownicy oraz najnowocześniejsze, wysoce zautomatyzowane zakłady produkcyjne konstrukcji drewnianych zapewniają sukces firmy.
Szczególną uwagę zwraca się na szeroki zakres usług, począwszy od planowania poprzez produkcję aż do montażu. Kompetencje i ekonomia  są  dla Wolf System ważne w każdej fazie procesu inwestycyjnego. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here