Chcemy być ekologiczni. Oszczędzamy energię i wodę, segregujemy śmieci, decydujemy się na bardziej ekologiczne środki transportu, a jako świadomi konsumenci staramy się wybierać produkty przyjazne środowisku. Coraz więcej osób w trosce o planetę rezygnuje z używania plastikowych toreb i opakowań. Na rynku od lat funkcjonuje skóra ekologiczna, tańszy odpowiednik skóry naturalnej pozyskiwanej od zwierząt.
Na pierwszy rzut oka, często nie widać żadnej różnicy między tymi produktami, ale różnice są i to niebagatelne. Czym jest właściwie ekoskóra i jakie są jej właściwości? I najważniejsze pytanie, czy rzeczywiście jest ona ekologiczna?
Co to jest skóra ekologiczna?
Możemy spotkać się z różnymi określeniami ekoskóry: skaj, derma, sztuczna, syntetyczna bądź ekologiczna skóra. Niezależnie od nazwy, to w największym uproszczeniu materiał tekstylny, powleczony poliuretanem (PU) lub polichlorkiem winylu (PVC). Trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie: skóra ekologiczna to plastik. I jako plastik, nie ma nic wspólnego z ekologią. Przedrostek eko- wprowadza konsumentów w błąd. Jest jedynie chwytem marketingowym, niemającym pokrycia w rzeczywistości. Skóra syntetyczna w żadnym wypadku nie jest biodegradowalna. Być może z uwagi na jej niską cenę, powinno stosować się określenie „ekonomiczna”?
Jakie są różnice między skórą syntetyczną a naturalną?
Sztuczna skóra powstaje z syntetycznych materiałów, takich jak polichlorek winylu lub poliuretan. Skórę naturalną pozyskujemy od zwierząt. Warto zaznaczyć, że jest ona produktem ubocznym przy produkcji mięsa. Nie hoduje się zwierząt na skórę tak jak dzieje się to w przypadku futer. Stąd naturalne skóry dostępne na rynku to skóry bydlęce i świńskie, często stosuje się także delikatniejsze skóry cielęce lub kozie.
Prawdziwa naturalna skóra jest o wiele bardziej wytrzymała niż ekoskóra i będzie służyć nam przez wiele lat. Jest elastyczna, łagodna i miękka w dotyku. Ma bardzo charakterystyczny i właściwy tylko sobie zapach, który od razu rozpoznamy. Skóra naturalna oddycha, pochłania i oddaje wilgoć, dlatego zmiany temperatury i wilgotności miejsca przechowywania wpływają na jej jakość. Co ciekawe, w skórę naturalną nie wnika kurz. Wzór na powierzchni prawdziwej skóry zawsze jest nieregularny, a delikatne skazy dodają jej wyrazu.
Skóry syntetyczne mają równomierną barwę i kolor, ale szybko tracą błysk. Ekoskóry są cieńsze od skór prawdziwych i tym samym są bardziej podatne na rozciąganie i przetarcia. Mają również tendencję do kruszenia się i pękania. Ekoskóra nie zapewnia cyrkulacji powietrza, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku ubrań i obuwia, może to powodować podrażnienia i otarcia. Skóry syntetyczne mocniej nagrzewają się też na słońcu.
Ekologia
Wybór produktu z naturalnej skóry będzie z pewnością decyzją proekologiczną. Skóra naturalna jest przyjazna dla naszej skóry i z czasem rozkłada się w środowisku. Produkty ze skóry naturalnej wyglądają dobrze przez wiele lat, ponieważ skóra jest wytrzymałym i szlachetnym materiałem, który z wiekiem zyskuje piękną patynę. Skóry syntetyczne są nie biodegradowalna, do tego mniej trwałe i ich żywotność jest o wiele krótsza.
Porównanie ekoskóry ze skórą naturalną po dwóch sezonach użytkowania
Dobre jakościowo produkty ze skóry naturalnej warto kupować u polskich producentów, wspierając lokalny biznes. Polska marka Melika Fashion tworzy wyjątkowe torebki ze skór naturalnych. Jeśli stawiasz na jakość i chcesz się cieszyć pięknym wyglądem torebki przez lata, postaw na produkty handmade – melikafashion.pl