Elektryczna hulajnoga zamiast Pisma Świętego?

1498

Elektryczne hulajnogi i deskorolki okazują się najlepszym prezentem na urodziny, pamiątką po Pierwszej Komunii Świętej, czy rozrywką na wakacjach. Czy oby na pewno jest to dobry krok w stronę rozwoju dziecka?

W 2020 roku, w czasach kiedy na każdym kroku jesteśmy wyręczani przez maszyny, jednym z najbardziej pożądanych przez dzieci przedmiotów, stały się pojazdy mechaniczne, które zmuszają je jedynie do wciśnięcia jednego przycisku. Na drogach rowerowych, klasyczny dwukołowiec to już rzadkość. Dlaczego rodzice decydują się na obdarowanie swoich pociech takimi gadżetami?

W popularnych sklepach z artykułami RTV i AGD ceny takich pojazdów zaczynają się od około 400 zł i sięgają nawet 2 tyś. zł i coraz częściej podarunek ten jest wymuszany przez dzieci na rodzicach, prostymi słowami: „bo wszystkie moje koleżanki i koledzy mają!”. Dzieci wspominając Komunię Świętą, zapominają o Piśmie Świętym od babci, a wspominają jedynie nową zabawkę, którą mogą pochwalić się wśród rówieśników. Na wakacjach w turystycznych miastach, punkt z wypożyczalnią klasycznych rowerów to już przeszłość, a na każdym kroku stoją, gotowe do jazdy elektryczne wehikuły. Ten fenomen zabiera dzieciom to, czego szczególnie potrzebują w okresie ich największego rozwoju, czyli aktywność fizyczną.

Coraz częściej możemy natknąć się na artykuły dotyczące walki z otyłością oraz rosnącymi statystykami nadwagi wśród dzieci i młodzieży. Ciało kształtowane jest w głównej mierze przez styl życia, ogromne znaczenie ma odżywianie oraz sport, a rodzice edukujący swoje pociechy często o tym zapominają.

Elektryczne pojazdy zabierają radość z tradycyjnych sposobów spędzania aktywnie czasu, takich jak bieganie, jazda rowerem czy tradycyjną deskorolką i hulajnogą. Nie zapominajmy o tym, że każdy z tych sposobów aktywności, wpływa na rozwój u dzieci koordynacji ruchowej, a najlepszy czas jej kształtowania jest w okolicach 7-12 roku życia. Zręczność jest związana z układem nerwowym, który pełni w organizmie wiele funkcji. Wyszkolona koordynacja wpływa na pogłębienie zdolności takich jak: koncentracja, równowaga, orientacja przestrzenna, podzielność uwagi, pamięć ruchowa czy nawet poczucie rytmu. Z tego wynika, że bagatelizowanie braku aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, ma swoje konsekwencje na wielu płaszczyznach. Jedna z kobiet zapytana o powód kupienia swojemu dziecku elektrycznej hulajnogi, odpowiedziała: „wszystkie dzieci mają, to dlaczego moje ma być gorsze?”, natomiast jeden z ojców kupujący swojemu synowi elektryczną deskę odpowiedział: „no jak to dlaczego to kupuję? No przecież mój syn musi nadążać za rozwojem świata”.

Mamy 2021 rok, czas epidemii, w której rodzice wybierają ślepe podążanie swoich dzieci za nowinkami technologicznymi, zamiast skupić się na właściwym rozwoju swoich pociech i edukowania ich w zakresie zdrowego stylu życia.

Julia Szaniawska, studentka Dziennikarstwa UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here