Epidemia urazów oczu podczas domowej kwarantanny

2740

Zamiłowanie do majsterkowania przy wykonywaniu prac remontowych podczas kwarantanny może się źle skończyć. Zazwyczaj majsterkowicze zapominają bowiem o używaniu okularów ochronnych. Bez takiej ochronny do oczu dostają się  niebezpieczne przedmioty, różne opiłki, drzazgi, farba, kleje oraz inne substancje żrące. Ciało obce w oku zagraża utracie widzenia. Jedynie natychmiastowa interwencja okulistyczna może uratować wzrok. Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przeprowadza tygodniowo tyle skomplikowanych operacji chirurgicznych w wyniku urazów oczu, ile przed epidemią wykonywała w ciągu miesiąca. Podobne statystyki podają światowe agencje m.in. BBC i CNN.

– Pomimo licznych obostrzeń związanych z epidemią i ograniczeniem poruszania się, coraz więcej pacjentów zarówno dorosłych, jak i dzieci, zgłasza się do naszej kliniki z urazami oczu. Bez zachowania wymaganego bezpieczeństwa przeprowadzają różne prace domowe i przydomowe  narażając się na poważne problemy związane z chorobami oczu.  Apelujemy o używanie okularów ochronnych przy piłowaniu, heblowaniu, skuwaniu tynków, tapetowaniu i innych zajęciach tego typu. Wniknięcie ciała obcego do gałki ocznej może spowodować bardzo poważne konsekwencje, łącznie z utrata wzroku  – przestrzega profesor Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Każdego dnia w ciągu tygodnia specjaliści przeprowadzają w klinice po kilka skomplikowanych operacji ratujących wzrok, w wyniku urazów oczu. Przed epidemią tyle samo wykonywano w ciągu miesiąca. – Dzisiaj w nocy też mieliśmy bardzo ciężki przypadek – informuje szef kliniki. – Przyjeżdżają do nas pacjenci z kilku województw, ponieważ lokalne ośrodki wstrzymały świadczenie tego rodzaju usług okulistycznych w czasie epidemii. Przeprowadzamy operacje oczu mieszkańcom Radomia, Rzeszowa, Przemyśla, Zamościa i wielu innych miejscowości. Jeśli już ktoś musi majsterkować w czasie kwarantanny to proszę zakładać okulary ochronne sobie i chronić dzieci, które często towarzyszą rodzicom przy takich pracach i tez padają ofiara różnych urazów.

Przymusowy pobyt w domu zmienił filozofię życia wiele osób. Aby uniknąć bezczynności podejmują się różnych eksperymentalnych robót, w tym m.in. remontowych. Zamknięte sklepy z materiałami budowlanymi nie są przeszkodą, ponieważ wiele rzeczy można zamówić przez internet i rozpocząć prace domowe lub przydomowe. Ten wolny czas podczas kwarantanny będzie wykorzystany z pożytkiem tylko wówczas, jeśli majsterkowicze zachowają niezbędne warunki bezpieczeństwa. Bez okularów ochronnych można stracić wzrok i nie zobaczyć już nigdy efektów swojego majsterkowania.

O rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności przy wykonywaniu różnych prac domowych apelują nie tylko specjaliście, ale również wszystkie światowej agencje w tym m.in. BBC, CNN. Amatorzy nie mają doświadczenia z ich wykonywaniem, dlatego nawet tak prozaiczne czynności jak gotowanie czy smażenie może zakończyć się poparzeniem gałki ocznej.  Zawsze należy pamiętać o ochronie oczu, aby nagle kolorowy świat nie zamienił się w ciemność.

– Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie codziennie przyjmuje pilne przypadki, spowodowane urazami oczu, ale zgłaszają się do nas pacjenci również z dolegliwościami bólowymi, wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego czy powikłaniami związanymi z zaćmą.  Wiosna to okres alergii, dlatego osoby uczulone powinny ze szczególną troską zadbać o swoje oczy – przypomina profesor Rejdak. – Na wzmożone objawy jak pieczenie czy kłucie oczu, unikajmy pocierania ich ręką, która nie została zdezynfekowana, ponieważ grozi to dodatkowo wniknięciem koronawirusa – dodaje szef kliniki i namawia, aby osoby używające soczewek kontaktowych w czasie trwania epidemii zastąpiły je okularami korekcyjnymi. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here