Kilkuset okulistów z całego świata przyjedzie do Warszawy na dwudniową konferencję ESASO Retina Academy od 12 do 13 października, nad którą patronat honorowy objął prof. Marek Rąkas, krajowy konsultant ds. okulistyki. Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano wybrała Polskę na miejsce kongresu doceniając wybitne dokonania polskich specjalistów w dziedzinie okulistyki. Pionierskie operacje najtrudniejszych przypadków leczenia zaćmy, hybrydowej witrektomii siatkówki oka, urazów gałki ocznej, schorzeń plamki żółtej oraz nowatorskiej terapii leczenia jaskry są cenione w świecie.
Na zdjęciu dyrektor generalny ESASO prof. Giuseppe Guarnaccia (od lewej) i prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki UM w Lublinie (od prawej)
To tylko niektóre przykłady wspaniałych osiągnięć zespołu, którym kieruje prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i od 10 lat również dyrektor ds. szkolenia praktycznego lekarzy w szwajcarskim ESASO. Przed rokiem doprowadził do powstania lubelskiej filii Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych, która stała się międzynarodowym ośrodkiem edukacyjnym w zakresie nowoczesnych metod chirurgii oka. Oprócz Polski satelitarna placówka badawczo-szkoleniowa ESASO znajduje się jedynie w Singapurze. W lubelskim ośrodku wyposażonym w aparaturę i sprzęt okulistyczny na światowym poziomie, szkolą się lekarze z wielu europejskich krajów m.in. z Włoch, Szwajcarii, Grecji i Turcji.
– Kilka dni po zakończeniu dwudniowego kongresu ESASO Retina Academy w Warszawie, rozpoczynamy od 22 – 26 października kurs witrektomii dla 20 polskich lekarzy w naszym lubelskim ośrodku – informuje z dumą prof. Robert Rejdak, dyrektor i koordynator naukowy tego niezwykle ważnego wydarzenia dla polskich okulistów. – Wykłady i zajęcia praktyczne z mikrochirurgii wielu różnych schorzeń siatkówki oka i ciała szklistego, poprowadzą specjaliści z Polski i ze świata. Program merytoryczny kursu opracowaliśmy wspólnie prof. Bruno Falcomatà z Włoch.
Wystarczy wspomnieć, że wśród wykładowców znajdą się najwybitniejsze autorytety w tej dziedzinie m.in. profesorowie Teresio Avitabile i Claudio Azzolini z Włoch, Anselm Jünemann z Niemiec oraz dr José Garcia-Arumi z Hiszpanii.
– Cieszę się, że środowisko Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z ogromnym zaangażowaniem przyjęło kurs witrektomii w ramach nowo utworzonego ESASO Research Center, czyli Centrum Symulacji Medycznej. W mojej klinice działa już taka jednostka, w której prowadzimy badania naukowe i szeroką wymianę doświadczeń z innymi placówkami ESASO. Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych wcielona została do struktur Uniwersytetu w Lugano, dlatego nasz Uniwersytet Medyczny nawiązał współpracę na poziomie uczelni. Jednym z przejawów tej prężnej współpracy jest działanie ESASO Research Center, którego oficjalne otwarcie nastąpi podczas inauguracji roku akademickiego. Od 1 października przyjmiemy tu pierwszych studentów.
Kurs ESASO dotyczący chirurgii witreoretinalnej jest pierwszym tego typu wydarzeniem organizowanym w Polsce na tak dużą skalę i z tak dużym zaangażowaniem merytorycznym i technologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uczelnia udostępnia na tydzień pomieszczenia w nowo powstałym Centrum Symulacji Medycznej. Kurs organizowany jest pod hasłem Basic and Intermediate Surgical Retina, a jego adresatami są osoby, które dopiero zaczynają pracę, oraz lekarze, którzy mają już pewne doświadczenie zawodowe. Jednak niezbędnym warunkiem uczestnictwa w tym szkoleniu jest ukończona specjalizacja okulistyczna.
– Do tej pory większość polskich lekarzy okulistów szkoliła się w dziedzinie chirurgii w ESASO, teraz będziemy to robić w Lublinie i w Lugano – zapewnia prof. Robert Rejdak. – Do Lublina przyjeżdżają już światowej sławy okuliści. Z kolei lubelscy lekarze mają szanse na naukę w prestiżowym ośrodku w Szwajcarii, ale też sami szkolą już innych okulistów. Wspólnie operujemy przy użyciu coraz delikatniejszych i mniejszych, ale jednocześnie bardzo precyzyjnych narzędzi, które wykorzystują ultradźwięki, laser oraz przy pomocy noży tnących zbudowanych z tytanu i jego stopów. Dzięki temu uratowaliśmy wzrok dużej grupie pacjentów. W naszej Klinice Okulistyki przeprowadzamy rocznie ok. tysiąc zabiegów witrektomii i ok. 1500 operacji zaćmy. Wykonujemy kilkaset zabiegów przeciwjaskrowych i 150 przeszczepów rogówki.
Zespól lubelskich okulistów pod kierunkiem szefa kliniki, leczy chirurgicznie zarówno dorosłych jak i dzieci. Prowadzi program lekowy w leczeniu wysiękowej postaci AMD oraz zajmuje się całym spektrum okulistyki nie tylko w regionie, ale również w całej Polsce.
W Lublinie działa też ponadregionalne centrum diagnostyki i terapii urazów narządów wzroku, gdzie wykorzystywane są wszystkie najnowocześniejsze techniki do leczenia najtrudniejszych przypadków powikłań ciężkich urazów oczu i zaawansowanych stanów schorzeń siatkówki.
Efektem międzynarodowej współpraca Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego z licznymi ośrodkami naukowymi jest konferencja ESASO Retina Academy w Centrum Kongresowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz specjalistyczny kurs witrektomii dla polskich lekarzy w Lublinie. Wybitni polscy uczeni wnoszą coraz większy wkład w rozwój światowej okulistyki, ratując tysiące ludzi przed utratą widzenia.
Jolanta Czudak